انیمیشن دلیر brave

(Brave)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری شاهزاده‌ و حرکت او بر خلاف سنت‌های خانوادگی و چالش با مادر بر سر تعیین مسیر زندگی‌اش

سال: 2012
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش مریدا با خانواده، به‌خصوص با مادر، بر سر سنت‌های خانوادگی، خشم نسبت به خواسته‌های والدین و تلاش برای ثابت کردن خود و تعیین سرنوشتش، در دنیای کودکان و نوجوانان چالشی روزمره و پررنگ است. او در این مسیر، ناامیدی، شکست و استقلال را تجربه می‌کند، از تجربه‌هایش درس می‌گیرد و رابطه‌اش را با مادرش از نو می‌سازد. بزرگ شدن و پخته‌تر شدن مریدا در طول فیلم مشهود است.
  مریدا الگوی دختری است که تسلیم خواست والدینش نمی‌شود، با مادرش مخالفت می‌کند، آسایش زندگی در خانه را کنار می‌گذارد، ماجراجویی می‌کند، برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش می‌کند، و بااراده، قوی، مستقل و شجاع است. او تصمیمات اشتباهی برای مخالفت با مادرش می‎گیرد، ولی در اشتباهاتش نمی‌ماند و از آن‌ها درس می‌گیرد. النور هم ویژگی‎های مشابهی دارد و با دخترش کنار نمی‎آید؛ در عین حال که مهربان است و برای محافظت از دخترش به شدت احساس وظیفه می‌کند. زمانی که دچار چالش و گرفتاری شدند، مادر ودختر هر دو یاد گرفتند که به موقعیت یکدیگر فکر کنند و برای بهتر شدن تلاش کنند.
  در نسخه‌ی اصلی فیلم، رابطه‌ی فرگوس و النور رابطه‌ی بااحساس و رمانتیکی است. در صحنه‌ای که به نظر می‌رسد النور زیر ملحفه‌ای برهنه است، فرگوس مشتاقانه به او خیره می‎شود. مردان زیر دامن اسکاتلندیشان برهنه‌اند و در برخی صحنه‎ها برهنگی مردان و پسر بچه‎ها از پشت نشان داده می‎شود. مردان اسکاتلندی قبل از رزم دور هم جمع می‎شوند و می‎نوشند. البته کسی در فیلم مست نشان داده نمی‎شود.
  در فیلم به صورت غیرمستقیم به فرهنگ و طبیعت اسکاتلند، لباس‎های قدیمی، موسیقی، ازدواج دختران شاهزاده‎ از روی اجبار در گذشته‌ی اسکاتلند و نیز به بعضی از افسانه‎های آن منطقه، مثل جادوگر و طلسم اشاره می‌شود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارند که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند: خرس به شاه حمله می‌کند. مادر به خرس تبدیل می‌شود و برادران مریدا نیز تبدیل به توله‌خرس می‌شوند. خرس مادر بعد از مدتی وحشی می‌شود و به سمت مریدا غرش می‌کند. بین شاه و خرس مادر دعوا و درگیری پیش می‌آید و سربازان شاه سعی دارند او را بکشند. قبایل اسکاتلندی با هم دعوا و زدوخورد می‌کنند. مریدا تنها به جنگلی تاریک وارد می‌شود و مورد حمله‌ی یک خرس خشن گریزلی قرار می‌گیرد. او هنگام فرار از اسبش پایین می‌افتد. ظاهر و رفتارهای جادوگر ترسناک است؛ او پرنده‌ای را با جارویش می‌کُشد ولی پرنده دوباره زنده می‌شود. چاقوها و چکش‌هایی به سمت مریدا به پرواز درمی‌آیند ولی بعد به سمت جادوگر برمی‌گردند. مریدا و خرس مادر شبی ترسناک را در جنگل می‌گذرانند و تلاش می‌کنند به دام نیفتند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دلیر یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که با الهام از قصه‌های پریان برادران گریم و هانس کریستین اندرسن نوشته شده است. داستان درباره‌ی شاهدختی نوجوان به نام مریداست که در پادشاهی اسکاتلند بزرگ شده است. او به جای یاد گرفتن شیوه‌های پرنسس بودن، دوست دارد بیرون از قصر، اسب‌سواری و تیراندازی کند. او اصرار دارد به مادرش بفهماند که ترجیح می‌دهد بمیرد، به‌جای این‌که مثل او ملکه باشد. این موضوع، چالش‌های زیادی را بین او و مادرش پیش می‌آورد و از مسیر حل این چالش‌ها، رابطه‌ی مریدا و مادر نیز متحول می‌شود. دلیر از معدود فیلم‌هایی است که قهرمان اصلی‌اش دختری است که از پرنسس بودن سر بازمی‌زند و برای رسیدن به خواسته‌هایش و تعیین مسیر زندگی‌اش، مستقل رفتار می‌کند و به کس دیگری متکی نیست. در این فیلم رابطه‌ی مریدا با والدین، کلیشه‌ای نیست؛ او سرپیچی می‌کند، مادر و پدر اشتباه می‌کنند، ولی داستان همین‌جا متوقف نمی‌شود و دختر رابطه‌اش را با مادر می‌سازد و می‌تواند دیدگاه او را تغییر دهد. در این مسیر، هر دو متوجه اشتباهات‌شان می‌شوند. فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که اگر خواست روشنی داشته باشیم و برای رسیدن به آن تلاش کنیم، می‌توانیم به نتیجه برسیم و نظر دیگران و مسیری را که آن‌ها برایمان مشخص کرده‌اند، تغییر دهیم.
  فیلم، صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی دارد. برخی از این صحنه‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله صحنه‌ی حمله‌ی خرس و تلاش برای کشتن او، و نیز صحنه‌ی تبدیل شدن مادر به خرس که ممکن است برای کوچک‌ترها خیلی ترسناک و آزاردهنده باشد. موضوع داستان که به پافشاری بر ساختن زندگی در مسیر شخصی و چالش و مخالفت‌جویی با والدین می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیست و بیشتر برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی که فیلم را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برایشان فراهم می‌شود.

  چکیده داستان

  دلیر درباره‌ی شاهدختی به نام مریداست که در پادشاهی اسکاتلند بزرگ شده و به‌جای این‌که یاد بگیرد چگونه پرنسس خوبی باشد، دوست دارد بیرون از قصر اسب‌سواری و تیراندازی کند. او وقتی می‌فهمد که در سن خاصی باید از بین خواستگارهای خانواده‌های سلطنتی یکی را انتخاب کند، وحشت می‌کند. برای فرار از این انتخاب به جنگل می‌رود. آن‌جا جادوگر پیری را می‌بیند و از او می‌خواهد نظر مادرش را در مورد پرنسس شدن او تغییر دهد. راه‌حل جادوگر خیلی دردسرساز است و مریدا تمام شجاعت و توانش را به کار می‌گیرد تا طلسم جادوگر را از بین ببرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما تصمیم مریدا چقدر فکرشده یا چقدر عجولانه بود؟ اگر شما جای او بودید برای حل مسئله‌تان چه می‌کردید؟
  این فیلم با بقیه‌ی فیلم‌های پرنسسی مثل منجمد چه تفاوت‌هایی داشت؟ شما کدام را بیشتر می‌پسندید؟
  چه ویژگی‌هایی در شخصیت مریدا برای شما جالب بودند؟ او چه شباهت‌هایی به دخترهایی که می‌شناسید داشت؟ چه تفاوت‌هایی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Steve Purcell , Brenda Chapman , Mark Andrews
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو استودیو انیمیشن پیکسار
  جایزه ها اسکار، گلدن گلوب
  سال انتشار ۲۰۱۲