دنیای باستر

(Buster’s word)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یلمی سینمایی درباره‌ی علاقه‌ی پسری نوجوان به شعبده‌بازی، تجربه‌ی عشق و تلاش برای رسیدن به خواسته‌هایش

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  باستر پسر خوش‌بینی است که دوست دارد شعبده‌بازی کند. آن‌ها خانواده‌ی ثروتمندی نیستند؛ پدرش بیکار است و مادرش مجبور است دائم درس بخواند. یکی از پاهای خواهرش مشکل دارد و نمی‌تواند خوب راه برود. بعضی از بچه‌های مدرسه خواهرش را مسخره می‌کنند و باستر سعی می‌کند مراقب خواهرش باشد. همسایه‌ی آن‌ها پیرمردی است به اسم آقای لارسن که باستر برایش غذا می‌برد و باستر از او شعبده‌بازی یاد می‌گیرد. باستر برای اجرای مهمی که دارد باید یک‌سری وسیله بخرد، ولی چون پول ندارد دنبال شغل می‌گردد و موفق می‌شود در گل‌فروشی کار پیدا کند. او به دختر جوانی به اسم جوانا علاقه‌مند می‌شود، ولی سوءتفاهم‌هایی باعث می‌شود جوانا از دست باستر دلگیر شود. رابطه‌ی پدر و مادر باستر با او و خواهرش خیلی خوب و دوستانه است. آن‌ها هیچ چیزی را از هم پنهان نمی‌کنند و سعی می‌کنند به هم کمک کنند. رابطه‌ی باستر و خواهرش اینگبرگ هم خیلی خوب است.
  باستر دوست دارد شعبده‌بازی کند و با این‌که در این کار مهارت چندانی ندارد، دست از تمرین برنمی‌دارد. او حتی برای خریدن وسیله‌هایی که نیاز دارد سر کار می‌رود و در گل‌فروشی مشغول به کار می‌شود. باستر از جوانا خوشش می‌آید و سایمون دائم پیش جوانا از باستر بدگویی می‌کند. با این حال باستر رفتار متقابل نشان نمی‌دهد و سعی نمی‌کند سایمون را پیش جوانا خراب کند. او برای آقای لارسن احترام زیادی قائل است و وقتی قبل از اجرایش آقای لارسن از او می‌خواهد برود بیمارستان و او را ببرد بیرون، اجرایش را رها می‌کند و به بیمارستان می‌رود. آقای لارسن هم خیلی باستر را دوست دارد و به او یاد می‌دهد هیچ چیز به اندازه‌ی عشق مهم نیست. باستر همه‌ی ماجراهایش را برای او تعریف می‌کند و آقای لارسن هم در شعبده‌بازی هم در مسائل عاطفی او را راهنمایی می‌کند. پدر و مادر باستر هم خیلی مهربان هستند و با این‌که پول چندانی ندارند، سعی می‌کنند به هم کمک کنند تا به آرزوهایشان برسند.
  باستر از دختری به اسم جوانا خوشش می‌آید. آقای لارسن به باستر می‌گوید حقیقت را به جوانا بگوید. وقتی باستر دم خانه‌ی جوانا می‌رود، جوانا در را باز می‌کند، ولی بعد، مادر جوانا جلوی در می‌آید و باستر از آن‌جا می‌رود. وقتی باستر پیش آقای لارسن می‌رود، و ماجرا را تعریف می‌کند، آقای لارسن می‌خندد و می‌گوید این اتفاق تا حالا برای من پیش نیامده که اول مادرزنم را ببوسم (صحنه‌ای که باستر مادرِ جوانا را بوسیده حذف شده است).
  سایمون اولاف گاهی با لحن تحقیرآمیزی با باستر حرف می‌زند. چند تا از هم‌کلاسی‌های اینگبرگ هم او را به خاطر پاهایش مسخره می‌کنند.
  کودک با تماشای این فیلم می‌تواند به شعبده‌بازی علاقه‌مند شود.
  در یکی از موقعیت‌ها حال آقای لارسن بد می‌شود و او را به بیمارستان می‌برند. چند روز بعد، از باستر می‌خواهد او را از بیمارستان ببرد. می‌گوید نمی‌خواهد در بیمارستان بمیرد. او کنار فواره‌هایی که برای اولین بار همسرش را دیده بود، از دنیا می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم دنیای باستر ماجرای پسر 11 ساله‌ای است که دلش می‌خواهد شعبده‌باز شود و برای جور کردن پول وسیله‌های شعبده‌بازی‌اش در گل‌فروشی کار می‌کند. در این فیلم مفاهیمی چون صداقت، دوستی و عشق پررنگ شده است. شخصیت‌ها رفتارهای بد نمی‌کنند و بی‌اخلاق نیستند. با این‌که سایمون پشت سر باستر حرف می‌زند و بعضی از بچه‌های مدرسه اینگبرگ را به خاطر پاهایش مسخره می‌کنند، آن‌ها مقابله به مثل نمی‌کنند. باستر مراقب پیرمرد همسایه است و برای او غذا می‌برد و از او برای کارهایش کمک فکری می‌گیرد. پدر و مادر باستر و اینگبرگ با این‌که از نظر مالی وضعیت بدی دارند، همدیگر را دوست دارند و رابطه‌شان با بچه‌هایشان خوب است.
  این فیلم گاهی موقعیت‌های ناراحت‌کننده‌ای دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را متأثر کند. آقای لارسن در بیمارستان بستری می‌شود. او که نمی‌خواهد در بیمارستان بمیرد از باستر می‌خواهد کمکش کند تا از بیمارستان فرار کند. آقای لارسن کنار فواره‌هایی که با همسرش آشنا شده بود از دنیا می‌رود. سایمون گاهی با لحن بد با باستر حرف می‌زند و او و شعبده‌بازی‌هایش را مسخره می‌کند. بعضی از بچه‌های مدرسه اینگبرگ را به خاطر پاهایش مسخره می‌کنند. باستر از دختر جوانی خوشش می‌آید و برایش گل می‌برد و می‌خواهد او را به سینما دعوت کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌و‌گو درباره‌ی مسائل مختلف فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  باستر پسر 11 ساله‌ای است که دوست دارد شعبده‌بازی کند. او با پدر، مادر و خواهرش زندگی می‌کند. آن‌ها همسایه‌ی پیری دارند به اسم آقای لارسن که مربی شعبده‌بازی باستر است و باستر برایش غذا می‌برد. سایمون اولاف هم‌کلاسی باستر که اجراهای رقص خیلی خوبی دارد، مدام او را دست می‌اندازد. جوانا و خانواده‌اش به محله‌ی آن‌ها اسباب‌کشی می‌کنند و باستر از جوانا خوشش می‌آید، ولی سایمون سعی می‌کند خودش را خوب جلوه بدهد و دائم حرف‌های بدی پشت سر باستر به جوانا می‌گوید. قرار شده در جشنواره‌ی بزرگی هر کسی اجراهای مختلفی داشته باشد و نفر اول 10 هزار کرون برنده شود. چند روز قبل از اجرا حال آقای لارسن بد می‌شود. او به باستر می‌گوید وقتی به او زنگ زد بیاید و او را از بیمارستان ببرد. آقای لارسن قبل از اجرای باستر به او زنگ می‌زند. باستر آقای لارسن را از بیمارستان می‌برد به جایی که اولین بار همسرش را دیده بود. جایزه به سایمون می‌رسد، ولی جوانا متوجه می‌شود سایمون در مورد باستر به او دروغ گفته است. شب باستر شعبده‌بازی‌اش را اجرا می‌کند و جوانا اجرای او را تماشا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا با حقه‌های شعبده‌بازها آشنا هستید؟
  به نظرتان باستر تصمیم درستی گرفت که به جای اجرای برنامه‌ی شعبده‌بازی‌اش پیش آقای لارسن رفت؟
  چند تا از بچه‌های مدرسه اینگبرگ را به خاطر پاهایش مسخره می‌کردند. فکر می‌کنید این رفتار درست است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Martin
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده دانمارک
  استودیو Corne Ungfelt Film
  بازیگران ایبی استووینگ، مانفرد وبر کورتزن، مانگوس میلانگ
  سال انتشار ۲۰۲۱