دنیای عجیب

(Strange World)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی خانواده‌ای کاوشگر، تجربه‌ی سفر و کشف سرزمین‌های جدید همراه با تلاش آنان برای نجات سرزمین و درک اهمیت هم زیستی با دیگر موجودات

سال: 2022
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایتن پسری نوجوان است که به‌خوبی از سمت والدینش درک و حمایت می‌شود. پدر ایتن دوست دارد او شغل خانوادگی‌شان را ادامه دهد، اما ایتن که کنجکاو و ماجراجو است، تلاش می‌کند با گفت‌وگو کردن، پدر را در خواست و هدف خود همراه کند. چالش‌های او با پدر در این مسیر، ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد. ایتن دوستانی وفادار و صمیمی دارد و در گروه همسالانش احساس تعلق و مورد توجه بودن را تجربه می‌کند. او بدون اجاره‌ی پدر راهی سفر اکتشافیِ آولونیا می‌شود. این سفر برای او فرصتی است تا با دنیایی جدید مواجه شده و شگفتی و خودشناسی را تجربه کند. ایتن برخلاف بزرگترها به موجودات و طبیعت سرزمین جدید احترام می‌گذارد و با آن‌ها همدلی می‌کند. تجربه‌ی ایتن، سفر او به دنیایی جدید، تجربه‌ی شگفتی و پپروزی او ممکن است برای نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  سرچر و همسرش رابطه‌ای صمیمانه دارند. آن‌ها عشق و محبت خود را به فرزندشان ابراز می‌کنند و همچنین تلاش می‌کنند پسر نوجوانشان را درک کنند و به خواسته‌های او احترام بگذارند. مادر، ایتن را تشویق می‌کند تا به خواسته‌های خود اهمیت دهد و راهی که فکر می‌کند درست است را پیش بگیرد. ییگر و سرچر در ابتدای فیلم رابطه‌ی خوبی ندارند، اما در سفر و با کمک ایتن، هرکدام متوجه اشتباهات خود می‌شوند و تلاش می‌کنند تا دیگری را درک کنند. شخصیت‌های انیمیشن در مواجهه با خطرات شجاع هستند و در موقعیت‌های مختلف با کمک گرفتن از مهارتی که دارند، به‌خوبی راه‌حلی برای بحران‌ها پیدا می‌کنند. خانواده کلِید و تیم آولونیا با همکاری یکدیگر در نهایت موفق می‌شوند پیروزی را تجربه کنند.
  ایتن به پسری از گروه دوستانش علاقمند است. تلاش آن دو برای برقراری ارتباط عاشقانه در دنیای کوچکترها معنادار نیست. تلاش برای نجات سرزمین نیز از موضوعات دنیای بزرگسالانه است و در دنیای کودکان معنادار نیست.
  در فیلم اهمیت محیط زیست، استفاده‌ی درست از منابع و اهمیت هم‌زیستی با دیگر موجودات پررنگ شده است.
  شخصیت‌ها با سرزمین جدید و موجودات عجیب آن که گاه ظاهری ترسناک دارند، مواجه می‌شوند. تعقیب شدن از سمت این موجودات، قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که پیش‌بینی نشده هستند و تلاش برای زنده ماندن ممکن است برای کوچکترها دلهره‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سینمایی دنیای عجیب، درباره‌ی چند نسل از خانواده‌ی کِلید است که همگی افرادی ماجراجو هستند و برای نجات آینده‌ی سرزمین‌شان تلاش می‌کنند. سرزمین آولونیا با گیاهی به نام پاندو به تکنولوژی استفاده از ماشین و هواپیما رسیده است، اما حالا آفتی ریشه‌های آن را تهدید می‌کند و سرچر کِلید، خانواده‌اش و تیمی از آولونیا راهی سفر به مناطقی ناشناخته در دل زمین می‌شوند تا دلیل این آفت را پیدا کنند. در این سفر ماجراجویانه اعضای خانواده به درک و شناخت درست‌تری از خود و دیگری پیدا می‌کنند و می‌آموزند که علاوه‌بر خواست خود، نیازها و خواست دیگران را نیز درک کنند. ایتن که پسر نوجوان خانواده است، به والدین خود می‌آموزد که در یک اکوسیستم بهترین راه برای بقای تمام موجودات، هم‌زیستی است و اینکه نابود کردن محیط پیرامون و آسیب رساندن به دیگر موجودات برای منافع خود، در نهایت منجر به نابودی همگان می‌شود. در فیلم موضوعاتی مانند همکاری برای رسیدن به هدف پررنگ شده است. شجاعت ایتن در مواجهه با ناشناخته‌ها و همینطور تلاش او برای ارتباط با والدین و بزرگترها و بیان هدف واقعی‌اش برای آینده، ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از سقوط، تعقیب و گریز، مواجهه با موجودات ترسناک و تهدید شدن جان شخصیت‌ها وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها دلهره‌آور باشد. تلاش برای نجات سرزمین نیز از موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیست.

  چکیده داستان

  سرزمین آولونیا با کوه‌هایی بلند محاصره شده و مردم آن از دنیای بیرون خبر ندارند؛ چون هیچ فردی تا‌به‌حال موفق نشده از مسیرِ سختِ کو‌ها عبور کند. در این میان ییگر کِلید که علاقه‌ی بسیاری به ماجراجویی دارد، همراه با گروهی که برای سفری اکتشافی آموزش دیده‌اند، راهی سفر می‌شود. در این مسیر سرچر، پسر نوجوان ییگر، گیاهی عجیب به نام پاندو پیدا می‌کند که الکتریسیته دارد و تصمیم می‌گیرد به آولونیا بازگردد و با پرورش این گیاه، سوخت مورد نیاز برای ماشین و هواپیما را تهیه کند، اما ییگر که تنها راه نجات آولونیا را یافتن سرزمینی تازه می‌داند، به سفر ادامه می‌دهد. پس از سال‌ها و با شروع آفتی در میان گیاهانِ پاندو، سرچر، همسر و پسرش همراه با تیمی از آولونیا راهی سفری به سوی ناشناخته‌ها برای کشف دلیل این بیماری می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ایتن برخلاف دیگران تلاش می‌کند بحران را از زوایای دیگری نگاه کند تا درنهایت موفق شود بهترین راه‌حل را پیدا کند؛ شما در مواجهه با یک مساله، چه مسیری برای پیدا کردن راه‌حل انتخاب می‌کنید؟ فکر می‌کنید تصمیم‌گیری عجولانه در مواجهه با بحران چه آسیبی می‌تواند به شما یا دیگران برساند؟
  فکر می‌کنید چه ویژگی در ایتن سبب شد تا بتواند با موجودات دنیای جدید دوست شود و آنان را به‌خوبی درک کند؟
  تابه‌حال برای شما هم پیش آمده در موقعیتی قرار بگیرید که والدینتان خواست و هدف خود را برای آینده، به شما تلقین کنند؟ در این موقعیت چه راه‌حلی را انتخاب کرده‌اید؟ فکر می‌کنید گفت‌وگو کردن با والدین می‌تواند آنان را با شما برای رسیدن به هدف همراه کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Don Hall
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۲
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Walt Disney Animation Studios، Walt Disney Studios
  بازیگران جابوکی یانگ-وایت، جیک جیلنهال، گابریل یونیون
  سال انتشار ۲۰۲۲