دهه شصتی‌ها

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی بیماری یک صداپیشه‌ی معروف کارتونی، نگرانی شخصیت‌های کارتونی برای از دست دادن صدایشان و تلاش برای بازگرداندن او به زندگی

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حضور شخصیت‌های کارتونی مختلف و ارتباط‌شان با هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  همه‌ی شخصیت‌های کارتونی برای نجات جان عمو تورج تلاش می‌کنند؛ هرچند انگیزه‌ی اصلی تلاش‌شان این است که صدای خودشان را از دست ندهند. آن‌ها از رسیدن به هدف‌شان ناامید نمی‌شوند و تا آخر به تلاش ادامه می‌دهند.
  شخصیت‌های کارتونی برای زنده شدن عمو تورج به او معجون جاودانگی می‌دهند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد استفاده شده: مخ همه رو می‌خوره، برو بابا، گندش رو درآوردی، بداخلاق، چرت و پرت، چه غلطا، دیوونه‌م کردین، دروغ‌گو، بدبخت شدم، شورش رو درآوردین، واقعاً که، آبروی منو بردی، خر کیف، بزنین به چاک، لال بمیری، خیلی ازت بدم میاد، کور شی ایشالا، احمق، صاب‌مرده، مامان چی‌کاره‌ست؟، گور پدر ماشین، خالی بسته، گنده لات، حالت رو می‌گیرم و...
  فیلم به موضوع دوبله و فضای استودیوی دوبله به طور مختصر می‌پردازد.
  بیماری قلبی عمو تورج و گریه و زاری اطرافیان، شوک دادن به او برای برگرداندن قلبش، ترس حیوانات از قطع شدن صدایشان و دروغ گفتن پینوکیو و دراز شدن دماغش موضوعاتی است که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که انیمیشنی رئال محسوب می‌شود (استفاده از انیمیشن در زمینه‌ای از فضاها و شخصیت‌های واقعی)، درباره‌ی زندگی و آثار تورج نصر، صداپیشه‌ی قدیمی کارتون‌های دهه‌ی شصت است. او که در حال دوبله‌ی مجموعه‌ی جدیدی است، سکته می‌کند و راهی بیمارستان می‌شود. شخصیت‌های کارتونی‌ای که او به جایشان حرف زده، نگران از این‌که صدایشان را برای همیشه از دست بدهند، جمع می‌شوند تا راهی برای جلوگیری از مرگ عمو تورج پیدا کنند. آن‌ها با همکاری هم موفق می‌شوند معجون جاوادنگی را به عمو تورج برسانند و جلوی مرگ او را بگیرند و از این‌که صداهایشان جاودانه شده خوشحال و راضی‌اند. این فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که هنرمندان نمی‌میرند و آثاری که از خودشان به جا می‌گذارند، آن‌ها را برای همیشه جاودان می‌کند.
  موضوع بیماری عمو تورج و نگرانی همه از این‌که بمیرد، ممکن است برای بعضی از کودکان آزاردهنده باشد. موضوع اصلی داستان که در مورد یک صداپیشه‌ی معروف است، بیشتر از این‌که برای کودکان قابل ارتباط باشد، برای بزرگ‌ترهایی که با شخصیت‌های کارتونی دهه‌ی شصت و صدای تورج نصر خاطره دارند، معنادار و قابل ارتباط است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تورج نصر که صداپیشه‌ی شخصیت‌های کارتونی زیادی در دهه‌ی شصت بوده، هنگام دوبله‌ی یک مجموعه‌ی جدید سکته‌ی قلبی می‌کند و در بیمارستان بستری می‌شود. شخصیت کارتونی تشی که یه خارپشت است، سراغ بقیه‌ی شخصیت‌های کارتونی دهه‌ی شصت می‌رود که تورج نصر صداپیشه‌ی آن‌ها بوده و به آن‌ها می‌گوید که اگر عمو تورج بمیرد، همه‌ی ما برای همیشه صدایمان را از دست می‌دهیم. شخصیت‌ها تصمیم می‌گیرند با پیدا کردن معجون جاودانگی، جان او و صدای خودشان را نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  موضوع این فیلم را دوست داشتید؟ به نظرتان کجای داستان به بچه‌ها مربوط می‌شد؟ شما چه بخش‌هایی از آن را دوست داشتید؟
  شخصیت‌های کارتونی‌ای که در فیلم بودند می‌شناسید؟ چه کارتون‌هایی از آن‌ها تماشا کرده‌اید؟
  تا به حال به دوبله‌ی شخصیت‌ها فکر کرده بودید؟ می‌دانستید چطور فیلم‌ها را دوبله می‌کنند؟ دوست دارید درباره‌ی این موضوع بیشتر بدانید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده هادی مشکوه
  مدت زمان ۸۲
  سال انتشار ۱۳۹۲