دورائِمون: دایناسورهای جدید نوبیتا

(Doraemon the Movie: Nobita's New Dinosaur)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و علمی-تخیلی درباره‌ی پسربچه‌ای عاشق دایناسورها و تجربه‌ی او و دوستانش در زندگی با دایناسورها و نجات آن‌ها از خطر انقراض

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوبیتا عاشق دایناسور است و آرزو دارد آن‌ها را به صورت واقعی ببیند. بچه‌ها او را دست می‌اندازند و تحقیر می‌کنند. او در نمایشگاه دایناسورها فسیلی پیدا می‌کند که بعدا می‌فهمد تخم دایناسور است. نوبیتا با پیدا کردن دو بچه‌دایناسور و با سفر به دوران زندگی دایناسورها به آرزویش می‌رسد. او بعد از این تجربه، به راحتی از دایناسورها جدا می‌شود و به خانه برمی‌گردد. احساسات و تجربه‌های نوبیتا در کنار دوستانش می‌تواند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  نوبیتا برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش می‌کند و ناامید نمی‌شود. او نسبت به دایناسورها احساس مسئولیت می‌کند و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا از آن‌ها محافظت کند. او برای یاددادن پرواز به کیو وقت می‌گذارد و به او انگیزه می‌دهد و در نهایت موفق می‌شود جاصل زحماتش را ببیند. دوستان نوبیتا حمایتگر و مهربان‌‌اند و در همه‌ی موقعیت‌های سخت در کنار او هستند و به او کمک می‌کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دیوونه، ساده‌لوح، گنده‌بک، لعنتی، حسابت رو می‌رسم، چاقالو، احمق، ظالم، حسود، بی‌مصرف، بی‌دست‌وپا.
  در فیلم به موضوعاتی درباره‌ی دوران زندگی دایناسورها، انواع آن‌ها و چگونگی انقراض‌شان اشاراتی می‌شود و از همین مسیر، به موضوع تکامل هم پرداخته می‌شود. در سفر معکوس به دوران کرتاسه، به شکل‌گیری تمدن مصر در شش‌هزار سال پیش و دوره‌ی زندگی اولین انسان‌ها در دو و نیم‌میلیون سال پیش اشاره می‌شود.
  رفتار بعضی از دایناسورها در نمایشگاه ترسناک است. بچه‌ها نوبیتا را به خاطر آرزویش مسخره و تهدید می‌کنند. نوبیتا به خاطر جداشدن از دایناسورها گریه می‌کند. در دوران کرتاسه، دایناسورهای غول‌پیکری هستند که رفتارها و غرش‌های ترسناکی دارند. آن‌ها بارها بچه‌ها را دنبال می‌کنند. دایناسورهای پرنده به سمت بچه‌ها حمله می‌کنند. اسکلت دایناسورهای قدیمی دیده می‌شود. بچه‌ها با دایناسورها در غاری گیر می‌افتند. محافظان دایناسور با اسلحه‌ی لیزری به سمت بچه‌ها شلیک می‌کنند. نوبیتا و کیو در آب می‌افتند و نزدیک است غرق شوند. محافظان، بچه‌ها را می‌گیرند و در زیردریایی زندانی می‌کنند. دایناسورهای بزرگ به کیو حمله و او را زخمی می‌کنند. کیو از این‌که نمی‌تواند پرواز کند ناراحت است. شهاب‌سنگ‌ها به زمین برخورد می‌کنند و سطح زمین آتش می‌گیرد. همه نگران نزدیک شدن آتش و حرارت و از بین رفتن همه چیز و پایان زندگی دایناسورها هستند. محافظان با لیزر به نوبیتا شلیک و او را دستگیر می‌کنند. نوبیتا در چنگال دایناسوری پرنده گرفتار است و نزدیک است سقوط کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که اولین فیلم الهام‌گرفته از مانگای دورائمون به حساب می‌آید، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام نوبیتا است که آرزو دارد دایناسورها وجود داشته باشند و همه‌ی فکر و ذکرش، پیدا کردن دایناسور زنده است. او به طور تصادفی، فسیل یک تخم دایناسور پیدا می‌کند و با کمک تجهیزات دوست‌اش، دورائمون، رؤیایش در دیدن دایناسورها محقق می‌شود. نوبیتا و دوستانش در سفری که به دوران کرتاسه، یعنی دوران زندگی و انقراض دایناسورها دارند، متوجه می‌شوند که به زودی در اثر گرمای حاصل از برخورد شهاب‌سنگ‌ها به زمین، دایناسورها از بین خواهند رفت. نوبیتا که نمی‌خواهد دایناسورها منقرض شوند، تصمیم می‌گیرد مسیر تکامل را تغییر دهد و به دایناسورها کمک کند تا از گرمای شهاب‌سنگ‌ها در امان بمانند. او و دوستانش با کمک هم موفق می‌شوند دایناسورها را نجات بدهند و نوبیتا هم که به آرزویش رسیده، با شادی و آرامش به زمان حال برمی‌گردد. فیلم از زبان یکی از شخصیت‌ها بر این نکته تاکید می‌کند که تکامل انسان‌ها از طریق احساساتشان بوده و آن‌ها با کمک این احساسات می‌توانند مراقبت از یکدیگر را در موجودات تکامل‌نایافته‌تر از خود به وجود بیاورند و مسیر تکامل موجودات را تغییر دهند.
  در طول فیلم، دایناسورهای غول‌پیکر با غرش‌های ترسناک، شخصیت‌ها را دنبال می‌کنند. در اواخر فیلم، شهاب‌سنگ‌ها به زمین برخورد می‌کنند و همه جا آتش می‌گیرد و بچه‌ها نگران نزدیک شدن حرارت و سوختن همه چیز هستند. چند انسان با اسلحه‌ی لیزری به سمت بچه‌ها شلیک می‌کنند و آن‌ها را در زیردریایی‌شان زندانی می‌کنند. جدا شدن نوبیتا از دایناسورها هم ممکن است برای بعضی از کودکان خیلی ناخوشایند باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نوبیتا پسربچه‌ای عاشق دایناسورها است که در نمایشگاه فسیل دایناسورها، تکه‌سنگی پیدا می‌کند و تصور می‌کند تخم دایناسور است. نوبیتا به خانه و پیش دوست‌اش، دورائمون می‌رود و از او می‌خواهد با استفاده از پتوی زمان، تخم دایناسور را از درون سنگ بیرون بیاورد. از داخل تخم، دو بچه‌دایناسور بیرون می‌آید. دورائمون به نوبیتا می‌گوید که باید آن‌ها را به دوران زندگی دایناسورها در شصت و شش‌میلیون سال پیش برگردانند. نوبیتا، دورائمون و چند دوست دیگرشان، با استفاده از ماشین زمان به دوران کرتاسه می‌روند و خیلی زود متوجه می‌شوند که زمان انقراض دایناسورها فرارسیده است. شهاب‌سنگ‌ها شروع به برخورد با زمین می‌کنند و حرارت سوزان آن‌ها در حال نزدیک شدن است. نوبیتا و بقیه با کمک دورائمون، همه‌ی دایناسورها را جایی جمع می‌کنند و دور آن‌ها خطی محافظ می‌کشند تا از آسیب حرارت در امان بمانند. خودشان هم دوباره به زمان حال برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مسیر تکامل بعد از کاری که نوبیتا و بقیه انجام دادند، چه تغییراتی می‌کند؟ اگر دایناسورها منقرض نشوند، زندگی امروز ما چه شکلی می‌شود؟
  به نظرتان چرا نوبیتا اول فیلم نمی‌توانست از دایناسورها جدا شود ولی در پایان فیلم، به راحتی از آن‌ها خداحافظی کرد؟
  درباره‌ی شخصیت دورائمون چه فکر می‌کنید؟ او چه نسبتی با نوبیتا داشت؟ تجهیزات عجیب و غریب‌اش را از کجا آورده بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Kazuaki Imai، Toshihisa Yokoshima
  مدت زمان ۱۱۰
  کشور سازنده ژاپن، تایلند
  استودیو Fujiko F. Fujio Pro، Shogakukan، TV Asahi، Shin Ei Animation، ADK، The Walt Disney Company
  بازیگران شیهوکو هاگینو، مگومی اوهارا، واسابی میزوتا
  سال انتشار ۲۰۲۰