دورا و شهر گمشده طلا

(Dora and the Lost City of Gold)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی دختری ساکن جنگل و ماجراجویی او و دوستانش برای پیدا کردن والدینش و محافظت از اثری باستانی

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دورا مثل بقیه‌ی بچه‌های مدرسه رفتار نمی‌کند و به همین دلیل مورد تمسخر آن‌ها قرار می‌گیرد. او نمی‌تواند از بین بچه‌ها دوستی پیدا کند و دیگو هم که قبلا دوستش بوده، حالا او را به خاطر رفتارهای متفاوتش سرزنش می‌کند. دورا در مدرسه احساس تنهایی می‌کند و همیشه می‌گوید وقتی در جنگل بوده، کمتر احساس تنهایی می‌کرده است. ماجراجویی در جنگل فرصتی پیش می‌آورد تا دورا توانمندی‌هایش را به بچه‌ها نشان بدهد و بچه‌ها هم خودشان را در موقعیت ضعف و ناتوانی تجربه کنند. همین باعث می‌شود آن‌ها که نقاط ضعف و قوت یکدیگر را دیده‌اند و در شرایط خیلی سختی کنار هم بوده‌اند، به هم نزدیک شوند و دوستی را تجربه کنند. احساسات شخصیت‌ها و تجربه‌های آن‌ها می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر قابل ارتباط باشد.
  دورا پرانرژی و باروحیه است و سعی می‌کند با وجود قضاوت‌های منفی بچه‌های مدرسه، خودش باشد و طوری رفتار کند که خودش درست می‌داند. او با وجود تمسخر بچه‌ها اعتمادش به خودش را از دست نمی‌دهد و همین باعث می‌شود بچه‌ها هم کم کم به او اعتماد کنند و با او دوست شوند. دورا با وجود این‌که تا شانزده‌سالگی مدرسه نرفته، توانمندی‌های ذهنی و بدنی بالایی دارد و از پس موقعیت‌هایی که بچه‌های مدرسه را به چالش می‌کشند، برمی‌آید. او در موقعیت‌های سختی که در جنگل پیش می‌آیند، خودش را نمی‌بازد و با روحیه‌ی خوب و مثبت‌اندیشی‌اش به بقیه هم کمک می‌کند روحیه‌شان را حفظ کنند. دیگو و دیگر بچه‌ها وقتی در شرایط سخت جنگل قرار می‌گیرند و با وجود این‌که خیلی ترسیده‌اند، سعی می‌کنند به هم کمک کنند و با کار گروهی، از پس این موقعیت‌ها برآیند. آن‌ها متوجه توانمندی‌های دورا می‌شوند و از قضاوت‌های قبلی‌شان دست می‌کشند.
  یکی از پسرها نسبت به دورا احساساتی دارد. بین دیگو و یک دختر هم حرف‌ها و نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود. دیگو به او می‌گوید: وقتشه با هم تشکیل خانواده بدیم. دورا هم با دیدن آن‌ها به دیگو می‌گوید در شرایطی که جان آدم به خطر می‌افتد فرایند جفت‌گیری سرعت پیدا می‌کند. دو خرچنگ روی سر الخاندرو در حال جفت‌گیری‌اند. الخاندرو در خواب به شکل کارتون درآمده و لباس‌هایش را درآورده. باسن لخت او معلوم می‌شود. او وقتی از خواب بیدار می‌شود لباس ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خفه شو، دیوونه، احمق، عجیب‌الخلقه، دله‌دزد، لعنتی، به‌دردنخور، به درک، مسخره، چرت، برو گم شو، بازنده، چه کوفتیه، عوضی، آشغال، بی‌عرضه، خفه‌خون بگیرین، ای تف، خاکم به سر.
  بخش زیادی از فیلم در جنگل‌هایی در آمریکای جنوبی می‌گذرد و طبیعت این جنگل‌ها و پوشش گیاهی‌‌شان نمایش داده می‌شود.
  در ماجراجویی دورا و دوستانش خطرات زیادی برای آن‌ها پیش می‌آید. آن‌ها توسط شکارچیان طلا ربوده می‌شوند و توسط فردی که بعدا معلوم می‌شود جاسوس بوده، از دست شکارچیان فرار می‌کنند. در جنگل، مورد حمله‌ی خفاش‌ها قرار می گیرند. نیزه‌های بومیان به سمت آن‌ها شلیک می‌شوند. چندین بار در دره سقوط می‌کنند. به دورا گفته می‌شود والدینش ناپدید شده‌اند. دورا و بقیه در شن روان فرو می‌روند. خرچنگ‌ها از سر و صورت یکی از شخصیت‌ها بالا می‌روند. بچه‌ها توسط گیاهانی ترسناک محاصره می‌شوند. زمین زیر پایشان شکافته می‌شود. در میان امواج خروشان آب غوطه‌ور می‌شوند. شکارچیان آن‌ها را دستگیر و با اسلحه تهدیدشان می‌کنند. دورا لای دری گیر می‌افتد. یکی از شخصیت‌ها نزدیک است در گودال آتش بیفتد. در شهر گمشده، سنگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند. در نهایت، همه‌ی اتفاقات به خیر و خوشی ختم می‌شوند و به هیچ یک از شخصیت‌ها آسیبی نمی‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی لایو اکشن (ترکیب تصاویر واقعی با انیمیشن) اقتباسی از سریال تلویزیونی دورای جستجوگر است. در این داستان، دورا و والدینش در جنگ زندگی می‌کنند و والدین دورا که آن‌ها هم جستجوگر و کاشف هستند، باید برای پیدا کردن شهری گمشده از طلا به سفری ماجراجویانه بروند. آن‌ها دورای شانزده‌ساله را به دبیرستانی در لس‌آنجلس می‌فرستند که پسرعمویش، دیگو، در آنجا درس می‌خواند. دورا که در جنگل بزرگ شده، آداب اجتماعی مرسوم در شهر و در میان بچه‌های دبیرستانی را رعایت نمی‌کند و مورد تمسخر و آزار بچه‌ها قرار می‌گیرد. دیگو هم که در کودکی بهترین دوست و هم‌بازی‌اش بوده، حالا فکر می‌کند او عجیب‌الخلقه است ولی این‌ها باعث نمی‌شود دورا رفتارش را به خاطر خوشایند آن‌ها تغییر دهد. طی اتفاقی که برای آن‌ها می‌افتد، دورا، دیگو و دو هم‌کلاسی دیگرشان درگیر تعقیب و گریزی ماجراجویانه در جنگل می‌شوند. شکارچیان طلا که می‌خواهند از طریق والدین دورا به شهر گمشده برسند، دورا و دوستانش را می‌دزدند تا از طریق دورا به هدف‌شان برسند. در مسیر پیدا کردن والدین دورا و رسیدن به شهر گمشده، دیگو و هم‌کلاسی‌های دورا متوجه توانمندی‌های او در ماجراجویی و زندگی در جنگل می‌شوند. آن‌ها با پشت سر گذاشتن خطرات فراوان و با همکاری هم موفق می‌شوند شکارچیان را شکست بدهند و شهر طلا را از دست آن‌ها در امان نگه دارند. فیلم بر این نکته تاکید می‌کند که باید خودمان باشیم و اجازه ندهیم دیدگاه دیگران باعث نگرانی ما شود و ما را از چیزی که هستیم دور کند.
  در ماجراجویی دورا و دوستانش در جنگل، موقعیت‌های خطرناک زیادی برای آن‌ها پیش می‌آید. آن‌ها بارها در خطر مرگ قرار می‌گیرند، از ارتفاع سقوط می‌کنند، مورد حمله‌ی نیزه‌ی بومی‌ها قرار می‌گیرند، در زمین فرو می‌روند یا زیر آب می‌روند ولی همه‌ی این اتفاقات به سرعت رفع و رجوع می‌شوند و هیچ کس آسیبی نمی‌بیند. شکارچیان، جاسوسی را بین دورا و دوستانش می‌فرستند که خودش را دوست والدین او معرفی می‌کند. او در طول مسیر در حال گول زدن آن‌هاست و در پایان داستان معلوم می‌شود که دورا و بقیه به اشتباه به او اعتماد کرده‌اند. یکی از پسرهای کلاس نسبت به دورا احساساتی دارد و بین دیگو و یک دختر هم حرف‌ها و رفتارهای معناداری رد و بدل می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختری شش ساله به نام دورا با مادر و پدر کاشف و ماجراجویش در جنگل زندگی می‌کند. او با پسرعمویش، دیگو، و میمون و دوستان خیالی‌اش هر روز در حال ماجراجویی در جنگل است. روزی دیگو و والدینش به لس‌آنجلس مهاجرت می‌کنند و دورا و دیگو از هم جدا می‌شوند. ده سال بعد، والدین دورا که به دنبال کشف شهری گمشده از طلا به نام پاراپاتا هستند، دورای شانزده‌ساله را به لس‌آنجلس می‌فرستند تا به دبیرستان دیگو برود و خودشان به دنبال شهر گمشده بگردند. گروهی از شکارچیان طلا دورا، دیگو و دو دوست دیگرشان را از مدرسه می‌دزدند، آن‌ها را به جنگلِ محل زندگی دورا می‌برند و جاسوسی به نام الخاندرو را بین آن‌ها می‌فرستند. الخاندرو به دورا می‌گوید والدینش گم شده‌اند. دورا و بقیه شروع به پیدا کردن والدین دورا می‌کنند و شکارچیان هم از طریق الخاندرو آن‌ها را دنبال می‌کنند تا به شهر گمشده برسند. بعد از اتفاقات خطرناکی که برای آن‌ها می‌افتد، همگی به شهر گمشده می‌رسند ولی زیرکی دورا و همکاری دوستانش باعث می‌شود نقشه‌ی شکارچیان شکست بخورد و میمون طلایی شهر گمشده از دست آن‌ها در امان بماند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کارتون دورای جستجوگر را دیده‌اید؟ تصورتان از دورا با شخصیت دورا در این فیلم چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی داشت؟
  به نظرتان دورا وقتی مورد تمسخر بچه‌های مدرسه قرار می‌گرفت چه احساسی داشت؟ شما تجربه‌ی دورا یا تجربه‌ی بچه‌های مدرسه را داشته‌اید؟
  دورا به توصیه‌ی مادرش، همیشه تلاش می‌کند خودش باشد. خود بودن برای شما چه معنی‌ای می‌دهد؟ برایتان پیش آمده که به خاطر دیگران، خودتان را تغییر دهید؟ به نظرتان همیشه امکانش هست خودمان باشیم؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان جیمز بابین James Bobin
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۲
  کشور سازنده آمریکا، استرالیا
  استادیو Paramount Players، Nickelodeon Movies، Walden Media، Screen Queensland، Burr! Productions، Media Rights Capital
  جایزه ها Imagen Foundation Awards
  بازیگران ایزابلا مرسد، یوجینیو دربز، مایکل پنیا
  سال انتشار ۲۰۱۹