دور دنیا در 80 روز

(Around the world in 80 days)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی سفر به دور دنیا همراه با اهمیت تلاش برای رسیدن به هدف

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پاسپارتو بسیار کنجکاو و علاقه‌مند به جهانگردی است. او خیلی خوب مطالعه کرده و آماده‌ی سفر است. ولی از مراقبت‌های بیش از حد مادرش خسته شده است. او دوست دارد استقلال داشته باشد و به دنبال شگفتی و دیدن جاهای تازه است. برای همین وقتی با فیلیاس که یک قورباغه‌ی جهانگرد است آشنا می‌شود، تصمیمش را می‌گیرد با او همراه بشود. ولی در طول سفر بارها دلتنگ مادرش می‌شود و حتی زمانی که خطرهای جدی آن‌ها را تهدید می‌کند و چیزی نمانده شکست بخورند، از سفری که شروع کرده، پشیمان می‌شود. پاسپارتو با دیدن دنیا و عجایبش شگفت‌زده می‌شود و در خلال سفرش امید و ناامیدی را تجربه می‌کند و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنمی‌دارد.
  پدر فیلیاس که در بچگی او را رها کرده است، از رفتار گذشته‌اش پشیمان است و سعی می‌کند گذشته را جبران کند. با این‌که مادر پاسپارتو خیلی از دستش عصبانی است، او را می‌بخشد و آن‌ها با هم آشتی می‌کنند. پاسپارتو و فیلیاس هم یاد می‌گیرند با همدلی و همکاری با هم می‌توانند از پس مشکلاتشان بربیایند.
  اوایل فیلم وقتی یکی از میگوها مشغول جمع کردن پول برای شرط‌بندی است، فیلیاس در خیالات خودش فکر می‌کند شرط را برده و سوار بر ماشین با چند تا زن دارد سمت ساحل رانندگی می‌کند. بعد از این‌که فیلیاس آئودا را می‌بیند، به او علاقه نشان می‌دهد. این قضیه کمتر در قالب کلمه بیان می‌شود و بیشتر از روی حالت‌های بدن و لحن و نگاهشان به هم مشخص است. حتی در صحنه‌ای جفت آن‌ها زبانشان را سمت یک مگس نشانه می‌روند و زبانشان به هم گره می‌خورد. یا موقع خداحافظی فیلیاس به آئودا می‌گوید: «یه خداحافظی نمی‌کنی؟ بغلی، چیزی حالا؟». در فیلم صحنه‌های رقص هم دیده می‌شود.
  الفاظ زشتی مثل صاحب مرده، شرط کوفتی، ببند اون گاله رو، خفه شو، مغزفندقی، برو به جهنم و جونِ توی مفت‌خور رو نجات دادم در فیلم به کار برده می‌شود. ولی به جز این مورد، بعضی از شخصیت‌ها با لحن توهین‌آمیز با هم صحبت می‌کنند. میگوها به پاسپارتو توهین می‌کنند، یا لحن حرف زدن عقرب‌ها زشت و بد است. رابطه‌ی فیلیاس و پدرش هم خوب نیست و وقتی آن‌ها با هم روبه‌رو می‌شوند، فیلیاس با پدرش خیلی بد صحبت می‌کند.
  پاسپارتو اهل مطالعه است. او سعی کرده دانش زیادی به دست بیاورد تا زمانی که جهانگرد شد بتواند از آن‌ها استفاده کند. همین ماجرا به او و فیلیاس کمک می‌کند بتوانند در موقعیت‌های مختلف جان سالم به در ببرند.
  پاسپارتو و فیلیاس در سفرشان به کشور هند می‌رسند. نوع خوراکی‌ها و پوشش آدم‌ها در این کشور خیلی خوب نمایش داده شده است. حتی قرار است آئودا را در دره‌ی آتشفشان بیندازند تا الهه‌ی دود و آتش به آرامش برسد. این رسم و آیینی قدیمی در بین هندوهاست.
  فیلم پر از صحنه‌های تعقیب و گریز فیلیاس و پاسپارتو از دست مأمور پلیس است. این صحنه‌ها در دریا، روی سقف قطار و حتی در آسمان اتفاق می‌افتد. شخصیت‌ها در موقعیت‌هایی مثل شن‌زار و دریا گرفتار می‌شوند. در یکی از موقعیت‌ها روی سقف قطار مأمور فیکس به فیلیاس دستبند می‌زند و دستگیرش می‌کند و پاسپارتو با این‌که خیلی ترسو و کوچک است، برای نجات فیلیاس به سمت مأمور فیکس یک تبر پرتاب می‌کند و با این کار دستبندی که به دست مأمور فیکس و فیلیاس است، شکسته می‌شود و آن دو از روی قطار خودشان را پرتاب می‌کنند توی رودخانه. در یکی دیگر از موقعیت‌ها مردم بومی پاسپارتو و فیلیاس را دنبال می‌کنند تا آن‌ها را در آتش بیندازند. علاوه‌بر آن موقعیت‌هایی مانند سقوط از ارتفاع در فیلم وجود دارد که جان شخصیت‎ها را به خطر می‌اندازد. اکثر میگوها شخصیت‌های قلدری هستند که حتی برای گریه انداختن پاسپارتو شرط‌بندی می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دور دنیا در هشتاد روز اقتباسی از رمان معروف ژول ورن به همین نام است؛ دور دنیا در 80 روز. کارگردان نام شخصیت‌های انیمیشن را مشابه نام شخصیت‌های کتاب انتخاب کرده است؛ پاسپارتو، فیلیاس، فیکس و آئودا. با این تفاوت که شخصیت‌های این انیمیشن حیوان هستند و تغییراتی در روند حوادث داستان داده شده است. انیمیشن دور دنیا در 80 روز ماجرای میمون کوچکی است به اسم پاسپارتو که با مادرش در شهر زندگی می‌کند. او دوست دارد دنیا را ببیند، ولی مادرش خیلی مراقبش است و به او اجازه‌ی این کار را نمی‌دهد. تا این‌که با قورباغه‌ی جهانگردی به اسم فیلیاس آشنا می‌شود. آن‌ها با بقیه‌ی ساکنان شهر شرط می‌بندند که می‌توانند در طول 80 روز دور دنیا را بگردند. و ماجرای سفر آن‌ها از همین جا آغاز می‌شود. پاسپارتو اهل مطالعه است و به طبیعت علاقه دارد. دانشی که از طریق مطالعه کردن به دست آورده به او کمک می‌کند تا بتواند در موقعیت‌های بحرانی و در مواجهه با خطر تصمیم‌گیری کند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک در فیلم وجود دارد. شخصیت‌ها بارها در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که جانشان در خطر است. میگوها علاوه بر این‌که شرط‌بندی می‌کنند، افراد قلدری هم هستند. آن‌ها به مشکلات بقیه می‌خندند. مادر پاسپارتو با او گفت‌و‌گو نمی‌کند. پاسپارتو بدون اجازه‌ی مادرش از خانه فرار می‌کند. در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده که برای کوچکترها مناسب نیست. تماشای فیلم برای کودکان 12 سال به بالا پیشنهاد می‌شود. کودکان 10 تا 12 سال هم با همراهی والدین فیلم را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  پاسپارتو میمون کوچکی است که با مادرش زندگی می‌کند. او دوست دارد جهانگرد بشود و دنیا را ببیند، ولی مادرش به او اجازه‌ی این کار را نمی‌دهد. او به طور اتفاقی با قورباغه‌ی جهانگردی به اسم فیلیاس آشنا می‌شود و بعد از یک شرط‌بندی، سفر 80 روزه‌ای را با او شروع می‌کند. پاسپارتو بدون اجازه‌ی مادرش راهیِ سفر می‌شود. در این بین مأمور فیکس هم به جرم دزدی دنبال فیلیاس است و تمام طول سفر مشغول تعقیب آن‌ها است. آن‌ها کلی ماجرا از سر می‌گذرانند و با قورباغه‌ی خلبانی به اسم آئودا آشنا می‌شوند. در نهایت به کمک آئودا و سوار بر هواپیمای او، به شهر برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پاسپارتو و فیلیاس با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کردند؟
  اگر دلتان بخواهد به جایی سفر کنید، کدام یکی از جاهایی را که پاسپارتو و فیلیاس رفتند انتخاب می‌کنید؟
  شما هم مانند پاسپارتو هدفی دارید که برای رسیدن به آن تلاش کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Samuel Tourneux
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده فرانسه، بلژیک
  استودیو Cottonwood Media، France ۳ Cinema، StudioCanal، Viva Pictures
  بازیگران دامین فرِت، ژولی ین کِرَمپون، کِی سی چِیس
  سال انتشار ۲۰۲۱