دو رفیق و یک گورکن: هیولای خیلی بزرگ

(Two Buddies and a Badger: The Great Big Beast)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دو رفیق، اجبار آن‌ها به ترک محل زندگی‌شان و تلاش برای برگشتن به آنجا

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناتسون و لودویگسون قرص‌هایی شبیه آبنبات می‌خورند که درواقع روان‌گردان‌اند و باعث می‌شود توهم بینایی داشته باشند. در یک بار، زنی به لودویگسون دارویی می‌دهد که روی رفتارش تاثیر دارد. او به لودویگسون پیشنهاد مشروب می‌دهد و لیوانش را پر می‌کند. ناتسون با بالاتنه‌ی نیمه‌برهنه آواز می‌خواند. در دنیای بعد از مرگ، آدم‌ها لباس ندارند و باسن‌هایشان معلوم‌ است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: احمقانه، دیوونه، زرد کردی، بزنین به چاک، بزدل، دزد شیاد، بوگندو، مزخرف، کلاهبردار، دروغگو، حیله‌گر، شهر هرت، بی‌لیاقت، کله‌پوک، چه غلطی می‌کنین، خیکی، پلید، کور خوندی، احمق. شخصیت‌ها چندین بار آروغ می‌زنند و باد معده خارج می‌کنند.
  ناتسون و لودویگسون در تونل صدایی می‌شنوند و تصور می‌کنند هیولاست. خرس قطبی ناتسون را دنبال می‌کند. ناتسون می‌فهمد پدربزرگش مرده است. آن‌ها از دست فرشته‌ی مرگ فرار می‌کنند و به زمین سقوط می‌کنند. بدن آن‌ها اول تبدیل به بدن کارتونی و بعد ناپدید می‌شود. ناتسون خود را طعمه‌ی هیولا می‌کند. گورکن با تیروکمان به سمت گوردون سنگ پرتاب می‌کند. گوردون با آچار به سر او می‌کوبد و گورکن بیهوش می‌شود. گوردون در لوله‌ی واگن گیر می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که قسمت دیگری از ماجراهای دو رفیق و یک گورکن است، درباره‌ی دو مرد جوان است که مجبور می‌شوند محل زندگی‌شان در کنار ریل راه‌آهن را ترک کنند و برای برگشتن به آنجا، نیاز به کمک یک دزد دریایی پیر دارند که از دنیا رفته است. ناتسون و لودویگسون برای پیدا کردن کاپیتان که پدربزرگ ناتسون هم هست، به دنیای پس از مرگ می‌روند و او را با خود می‌آورند ولی در نهایت، چیزی که به آن‌ها کمک می‌‌کند یک هیولای صدسر و چهارده‌پاست که همیشه در نزدیکی‌شان زندگی می‌کرده و آن‌ها تابه‌حال او را ندیده‌اند. ناتسون در پایان فیلم متوجه می‌شود شعارهای جسورانه‌ی پدربزرگش درباره‌ی مبارزه و پیروزی، فقط شعارند و او در واقعیت، آدم شجاعی نیست.
  ناتسون و لودویگسون درباره‌ی هیولایی ترسناک حرف می‌زنند ولی هیولایی که مخاطبان می‌بینند موجود بامزه‌ای است. سقوط و فرار و ناپدید شدن در چند صحنه اتفاق می‌افتد. دشمن کاپیتان زنی بدجنس است که می‌خواهد گنج او را بدزدد ولی در نهایت موفق نمی‌شود. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده و شخصیت‌ها در چندین صحنه، باد معده خارج می‌کنند یا آروغ می‌زنند. در یک بار، مشروب سرو می‌شود و ناتسون و لودویگسون آبنبات‌هایی می‌خورند که روان‌گردان است و باعث توهم بینایی می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ناتسون و لودویگسون دو رفیق‌اند که در تونلی در کنار ریل قطار زندگی می‌کنند. سرپرست قطار به آن‌ها اخطار می‌دهد که باید تونل را ترک کنند. ناتسون و لودویگسون می‌دانند که کاپیتان ناتسون که یک دزد دریایی افسانه‌ای است، می‌تواند به آن‌ها کمک کند ولی کاپیتان مرده است. آن‌ها به دنبال کاپیتان به دنیای پس از مرگ می‌روند و او را با خود به این دنیا می‌آورند. در همین موقع، دشمن کاپیتان که زنی به نام گوردون است و می‌خواهد گنج کاپیتان را از او بدزدد، به جنگ ناتسون و لودویگسون می‌آید. یک هیولای صدسر و چهارده‌پا که در تونل زندگی می‌کند، به آن‌ها کمک می‌کند تا گنج را نجات دهند و در تونل بمانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دو شخصیت اصلی فیلم چه ویژگی‌های مثبتی داشتند؟ چه توانایی‌هایی برای حل کردن مسائلشان داشتند؟
  ارتباط گنج کاپیتان با تونلی که دو رفیق در آن زندگی می‌کردند چه بود؟ فکر می‌کنید چرا آن‌ها در تونل زندگی می‌کردند؟
  این فیلم برایتان جالب بود؟ چه چیزهای جالبی داشت؟ از داستان آن سردرآوردید؟ به نظرتان داستان جذابی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Gunhild Enger، Rune Spaans
  مدت زمان ۷۸
  کشور سازنده نروژ
  استودیو Qvisten animation، Tordenfilm AS، Zefyr Media Fund
  بازیگران پر اینگه تورکلسن، جان اف. برونگوت، هرمان سابادو
  سال انتشار ۲۰۲۰