دو رفیق و یک گورکن

(Two Buddies and a Badger)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دو رفیق و درگیری آن‌ها در ماجرای ربوده شدن یک دانشمند و تلاش برای کمک به دختر او

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی دو رفیق، ارتباطشان با هم و شوخی‌ها و درگیری‌هایشان می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر قابل ارتباط باشد.
  لودویگ با دیدن آماندا غش و ضعف می‌کند و در طول فیلم در تلاش است توجه او را به دست آورد. او در پایان فیلم، خودش را در بغل آماندا می‌اندازد. آماندا هیکلی غیرطبیعی، با انحناها و برجستگی‌های اغراق‌آمیز دارد. راسپوتین مردم را مجبور می‌کند از دارویی که درست کرده استشمام کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که خیلی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: مسخره‌بازی، احمق، مرده‌شور دماغت رو ببرن، حالم به هم خورد، روانی، دیوونه، شیاد، دماغ خیار چنبری، خنگول، وحشی، دست‌وپا چلفتی، کارش رو تموم کن، بی‌ادب، خاک بر سرتون، بی‌مسئولیت، بی‌تربیت، بیخود، بی‌عرضه، بی‌رحم، چاقالو، گند زدیم، خل و چل، خرمگس.
  ماموران پروفسور را بعد از درگیری می‌دزدند و راسپوتین او را زندانی می‌کند. او پروفسور را با روش‌های مختلف تهدید می‌کند. راسپوتین از آماندا هم برای مجبور کردن پروفسور استفاده می‌‌کند. او تهدید به خرد کردن دندان‌های آماندا می‌کند. دو رفیق و آماندا نزدیک است با قطار برخورد کنند. آن‌ها از دره‌ای سقوط می‌کنند و بعد درون یک دهان بزرگ در شهربازی گیر می‌افتند. یک روح و یک اسکلت آن‌ها را می‌ترسانند. گورکن به موش‌ها حمله می‌کند. ماموران موشی را می‌دزدند و به آزمایشگاه می‌برند. راسپوتین روی او آزمایشی انجام می‌دهد و او را مجبور می‌کند وارد تله‌موش شود. ماموران لودویگ را بیهوش می‌کنند و بعد هم دو رفیق را به صفحه‌ای می‌بندند. آن‌ها پروفسور را به چیزخور کردن آماندا تهدید می‌کنند. راسپوتین به مردم دارو می‌دهد و آن‌ها را فرمانبردار می‌کند. بین دو رفیق و ماموران درگیری پیش می‌آید. پروفسور مجسمه‌ای فلزی را روی راسپوتین می‌اندازد. راسپوتین تبدیل به مدفوع می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که قسمت دیگری از ماجراهای دو رفیق و یک گورکن است، درباره‌ی دو مرد جوان است که در این قسمت، با دختر جوان یک دانشمند آشنا می‌شوند. آماندا دختر پروفسوری است که توسط فرد بدجنسی به نام راسپوتین ربوده شده تا برای او دارویی بسازد و او بتواند مردم را فرمانبردار خود کند. حالا دو رفیق و آماندا با هم همکاری می‌کنند تا پروفسور را از چنگ راسپوتین نجات دهند و اثر دارو روی مردم را هم خنثی کنند. انگیزه‌ی لودویگ از همراهی با آماندا، علاقه‌ای است که به او پیدا کرده و خودش معتقد است در یک نگاه، عاشق او شده است. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند پروفسور و مردم را نجات دهند و به نظر می‌رسد لودویگ هم به هدف خود رسیده باشد.
  فیلم صحنه‌های ترسناک و خشنی دارد. راسپوتین فردی شرور است که می‌خواهد کنترل مردم دنیا را به دست بگیرد و به جهان حکم‌فرمایی کند. او پروفسور را می‌دزدد و موش‌هایی را برای انجام آزمایش‌هایش زندانی می‌کند. راسپوتین همه را مجبور می‌کند از دارویی که درست کرده استنشاق کنند. از کلمات و عبارات ناسزا و تهدیدآمیز زیادی هم استفاده شده که خیلی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لودویگسون و ناتسون دو رفیق قدیمی‌اند که در یک تونل زندگی می‌کنند. یک روز دختری جوان به نام آماندا به محل زندگی آن‌ها وارد می‌شود و برایشان تعریف می‌کند که فرد بدجنسی به نام راسپوتین، پدرش را که دانشمند است، ربوده است. دو رفیق با آماندا همراه می‌شوند تا پدر او را نجات دهند. راسپوتین که می‌خواهد فرمانروای جهان باشد، از پدر آماندا می‌خواهد که یک معجون درست کند که با آن، مردم را تحت فرمان خود درآورد. پروفسور به این شرط قبول می‌کند که دخترش را برایش بیاورند. وقتی آماندا و دو رفیق به آزمایشگاه راسپوتین می‌رسند، سربازان او آن‌ها را دستگیر می‌کنند و راسپوتین، پروفسور را تحت فشار می‌گذارد تا کارش را انجام دهد. در نهایت، آماندا و دو رفیق با کمک گورکن موفق می‌شوند جلوی او را بگیرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این فیلم برایتان جالب بود؟ به نظرتان چرا فیلم‌های مختلفی از این شخصیت‌ها ساخته شده است؟
  نقش گورکن در زندگی دو رفیق چیست؟ او در قسمت‌های مختلف چه نقشی ایفا می‌کند؟ اگر او نباشد داستان چه تفاوتی می‌کند؟
  دو رفیق چگونه به آماندا کمک کردند؟ انگیزه‌ی آن‌ها از کمک به آماندا چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Rasmus A. Sivertsen، Rune Spaans
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۷۵
  کشور سازنده نروژ
  استودیو Tordenfilm AS، Qvisten animation، Neofilm، Atmo Media Network، Film Fund FUZZ
  جایزه ها Amanda Awards
  بازیگران جان اف. برونگات، سیری نیلسن، هرمان سابادو
  سال انتشار ۲۰۱۵