دکتر آفریقایی

(The African Doctor )
thumbnail
۱۵ حداقل سن
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی دکتری با نژاد آفریقایی، تلاش او و خانواده‌اش برای ادامه‌ی زندگی در کشوری دیگر، سازگاری با محیط و غلبه بر باورهای تبعیض نژادی

سال: 2016
  بررس فیلم: زیبا طاهری‌نسب

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سیلو در ابتدای ورودش به شهر، با مشکلات بسیاری روبه‌رو است که ریشه‌ی بیشترشان به نژاد آن‌ها بازمی‌گردد، اما او به شدت امید دارد مردم او و خانواده‌اش را در نهایت بپذیرند. گاهی شرایط سخت می‌شود، اما او سعی می‌کند روحیه‌ی خود را از دست ندهد و با صبر، بردباری و تلاش، در پی حقی برود که باور دارد مستحق آن است. او می‌خواهد مردم به چشم انسان به او نگاه کنند و اینکه نژاد و ملیتش در روابط کاری‌اش تاثیری نداشته باشد. او بارها در ارتباط گرفتن با مردم روستا شکست می‌خورد، تحقیر می‌شود و حتی مورد شماتت خانواده‌اش قرار می‌گیرد، اما در نهایت بر نگرش اطرافیانش اثر می‌گذارد و رابطه‌ای دوستانه برقرار می‌کند. فرزندان سیلو هم از موضوع نژادپرستی آسیب می‌بینند و در مدرسه با تحقیر، تمسخر و طرد دیگر کودکان مواجه می‌شوند ولی در نهایت موفق می‌شوند به کمک راه‌حل‌های خلاقانه، اعتماد بقیه را به خود جلب کنند و جزئی پذیرفته از آن جامعه باشند.
  داستان فیلم موضوع برابری نژادی را پررنگ می‌کند. مردم دهکده با سیلو و خانواده‌اش رفتارهای نادرست و متعصبانه‌ای دارند، اما آنها در مقابل تلاش می‌کنند نگرش‌های کلیشه‌ای و برآمده از خرافات را تغییر داده و به دیگران یادآوری کنند که همه‌ی انسان‌ها با هم برابرند و رنگ پوست نشانه‌ی برتری افراد نیست. سیلو در برابر همه بی‌احترامی‌ها و تمسخرها به جای مقابل به مثل، با صبر و بردباری سعی می‌کند مسئولیت‌پذیر باشد و وظایف خود را به عنوان پزشک به‌درستی انجام دهد. سیلو با وجود شکست‌هایی که در برقراری ارتباط با مردم دهکده دارد، دست از تلاش برنمی‌دارد و درنهایت موفق می‌شود پیروزی را تجربه کند.
  در آغوش گرفتن و بوسه والدین در فیلم نشان داده می‌شود. در نسخه‌ی اصلی، دو مرد در مطب سیلو برای معاینه برهنه می‌شوند. شخصیت‌های فیلم در حال نوشیدن مشروب، مستی و همچنین استفاده از سیگار و پیپ نشان داده می‌شوند. همچنین مضامینی چون مهاجرت، تبعیض نژادی، بیکاری و فقر، بیماری، زایمان، سقط جنین و مرگ شخصیت‌ها نیز از جمله موضوعات بزرگسالانه در فیلم هستند.
  در فیلم از کلمه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیز استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله بر تعداد آن افزوده شده است؛ برو گمشو، احمق، لعنتی، بی‌شرف، چلغوز، سیاه سوخته، جنگلی. همچنین روستاییان نگاه‌های معناداری حاکی از تمسخر به خانواده‌ی دکتر می‌اندازند که باعث رنجش آن‌ها می‌شود.
  داستان فیلم کودکان را به مطالعه درباره‌ی اقوام آفریقایی، سبک زندگی و چالش‌هایی که برای کسب برابری‌های حقوقی و مدنی در طی سال‌های گذشته در کشورهای توسعه‌ یافته متحمل شده‌اند، ترغیب می‌کند.
  فیلم بخشی از رسوم، جشن‌ها، سبک زندگی و پوشش مردمان زئیر از قاره‌ی آفریقا را نمایش می‌دهد؛ مانند مهمانی‌ها، جشن‎ها، بازی کودکان و رسومات خانواده‌ها. علاوه‌بر آن فرهنگ مردمان فرانسه مخصوصا بخش روستایی این کشور در فیلم نشان داده می‌شود؛ جغرافیای این دهکده، آب و هوا، معماری، نوع تفریحات و سوگواری‌ها، پوشش افراد و شیوه‌ی مدیریت مدارس.
  در فیلم رفتارهای همراه با تعصب سفیدپوستان دهکده‌ی فرانسوی نسبت به سیلو و خانواده‌اش نشان داده می‌شود. سیلو برای درمان بیماری به مزرعه‌ای می‌رود ولی به او شلیک می شود. بیماران با مراجعه به مطب سیلو و آگاهی یافتن از نژاد او، بدون دلیل مطب را ترک می‌کنند. بیکاری سیلو، خانواده را در شرایط مالی بدی سختی قرار می‌دهد که منجر به دعوا بین اعضای خانواده می‌شود. مردی از دهکده مدام سیلو را تهدید می‌کند تا هر چه زودتر دهکده را ترک کند. فرزندان سیلو در مدرسه طرد می شوند و دوستی پیدا نمی‌کنند. زنان محله نیز به آنی، همسر سیلو، بی‌توجه‌اند و با او صحبت نمی کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دکتر آفریقایی فیلمی است از زندگینامه‌ی سیلو زانتاکو، پدر موسیقیدانی به نام کامینی که با سفر به کشور فرانسه در رشته‌ی پزشکی تحصیل می‌کند و پس از اخذ مدرک پزشکی، تصمیم می‌گیرد در یکی از دهکده‌های شمال پاریس طبابت خود را آغاز کند، اما مردم شهر او را که فردی آفریقایی تبار است، به عنوان پزشک قبول ندارند و همین آغازگر چالش‌های او و خانواده‌اش در آن محیط می‌شود. این خانواده اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کنند و با وجود اینکه گاهی از رفتارهای متعصبانه‌ی مردم شهر خسته و دلشکسته می‌شوند، اما امید خود را از دست نمی‌دهد و تنها راه بهبود وضعیت و جلب اعتماد مردم شهر را در صبر، تحمل و تلاش برای برقراری رابطه‌ای دوستانه و صادقانه می‌دانند. سیلو خانواده‌اش را دوست دارد و همواره آن‌ها را تشویق می‌کند تا برای هدفشان تلاش کنند و موانع، از جمله باورهای مخرب که برآمده از تبعیض نژادی هستند را کنار بزنند. فیلم پیام‌آور اهمیت برخورد خوب و صادقانه در تغییر نگرش دیگران است و سخت‌کوشی، تلاش، صبر و بردباری را مهم‌ترین بذر موفقیت افراد معرفی می‌کند.
  در فیلم رفتارهای توهین‌آمیز بسیاری، که شامل رفتارها و نگاه‌های متعصبانه، جر و بحث و استفاده از کلمات تهدیدآمیز، طرد کردن و تشویق کودکان به اعمال خشونت، علیه خانواده‌ی دکتر وجود دارد. در آغوش گرفتن و بوسی والدین، نوشیدن مشروب در مهمانی‌ها، نشان دادن مستی برخی شخصیت‌ها، استفاده از سیگار و پیپ، مهاجرت، تبعیض نژادی، بیکاری و فقر، بیماری، زایمان و مرگ از موضوعات بزرگسالانه‌ی فیلم هستند. تماشای فیلم برای نوجوانان زیر 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 13 تا 15 نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا امکان گفت‌وگو درباره‌ی موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سیلو پزشکی آفریقایی تبار و تحصیل کرده در کشور فرانسه است که پس فارغ‌التحصیل شدن، تصمیم می‌گیرد فعالیت طبابت خود را در فرانسه آغاز کند. او همراه با خانواده‌اش به دهکده‌ای در شمال فرانسه نقل مکان می‌کند، ولی مردم آن منطقه به دلیل نژادی که دارند حاضر به پذیرش‌ آن‌ها نیستند و هیچکس به مطب سیلو مراجعه نمی‌کند. مطب خالی از بیمار زندگی این خانواده را دچار مشکل می‌کند و آن‌ها به سختی از پس مخارج برمی‌آیند. همسر و فرزندان سیلو او را تحت فشار می‌گذارند تا به کشور خود بازگردند، اما سیلو از آن‌ها مهلتی می‌خواهد و به مرور زمان اعتماد آن‌ها را به خود و نژادش جلب می‌کند و آن‌ها تا آخر عمر در همان دهکده می‌مانند و به زندگی ادامه می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظر شما در مورد نژادپرستی چیست؟ فکر می‌کنید چرا برخی افراد نسبت به رنگ، نژاد، ملیت و قومیت متفاوت جانبدارانه رفتار می‌کنند؟ اگر شما جای مردم دهکده بودید چه رفتاری با سیلو و خانواده‌اش داشتید؟
  به نظر شما رفتار مردم دهکده با سیلو درست بود؟ رفتار سیلو با مردم چطور بود؟
  به نظر شما چه رفتاری از سمت سیلو و خانواده‌اش منجر به جلب اعتماد مردم دهکده نسبت به آن‌ها شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده فرانسه
  سال انتشار ۲۰۱۶