دیو و دلبر

(Beauty and The Beast)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی شاهزاده‌ای خودخواه و نامهربان که توسط طلسمی تبدیل به دیو شده و چگونگی تغییر شخصیت او بعد از تجربه‌ی عشق

سال: 1991
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس بدی که دیو در مورد خودش دارد و قضاوت‌های منفی دیگران در مورد او می‌تواند برای بسیاری از کودکان قابل ارتباط باشد. رابطه‌ی بین بل و پدرش و تلاش بل برای نجات پدر نیز موضوع قابل ارتباطی در دنیای کودکان است.
  شخصیت‌ها در طول داستان تغییرات مثبت زیادی می‌کنند. بل شخصیت زیبای دیو را می‌بیند و دیو خوشحالی خودش را به‌ خاطر بل در نظر نمی‌گیرد و او را آزاد می‌کند. بل به هوش و کتاب و فردیت اهمیت فراوان می‌دهد و با بقیه‌ی پرنسس‌های داستان‌ها تفاوت دارد. او شجاع و مستقل است و برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش می‌کند.
  لومیر و یکی از پیشخدمت‌ها با هم سر و سری دارند. در نسخه‌ی اصلی دیو و بل یکدیگر را می‌بوسند. سه دختر در شهر هنگام دیدن گوستاو از زیبایی او غش می‌کنند. استفاده از مشروبات الکلی در مغازه‌ای در شهر دیده می‌شود. موضوع داستان که عشق میان دیو و دختر را به تصویر می‌کشد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  گفتگوهای عاشقانه بین بل و دیو و نیز زبان و لحن تهدیدآمیز و خشن بین شخصیت‌ها شنیده می‌شود.
  کودکان با افسانه‌ی کلاسیک دیو و دلبر آشنا می‌شوند.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد: دیو ظاهر ترسناکی دارد. گرگ‌ها در جنگل به شخصیت اصلی داستان حمله می‌کنند. مردم شهر تصمیم می‌گیرند دیو را بکشند و به قصر حمله می‌کنند که با صحنه‌های خشونت‌آمیز زیادی همراه است. زمانی که بل برای نجات پدرش به قصر می‌رود، با موقعیت‌های ترسناکی مواجه می‌شود. بل و دیو سر هم فریاد می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دیو و دلبر که انیمیشنی دوبعدی است، با اقتباس از افسانه‌ای کلاسیک با همین نام ساخته شده است. داستان درباره‌ی شاهزاده‌ای خودخواه و نامهربان است که توسط طلسم تبدیل به دیوی ترسناک شده است. او محکوم شده تا پایان ۲۱ سالگی کسی را پیدا کند که دوستش داشته باشد و گرنه تا آخر عمر در ظاهر یک دیو می‌ماند. وقتی دختری به نام بل به دنبال پیدا کردن پدرش وارد قصر دیو می‌شود، تمام خدمه‌ی قصر امیدوارند که او طلسم را بشکند. بعد از مدتی زندگی در قصر، دیو یاد می‌گیرد که مهربان‌تر باشد و بل متوجه زیبایی‌های درونی دیو شده و این دو به هم دل می‌بندند. فیلم بر این نکته تأکید می‌کند که انسان‌ها را به‌خاطر درون‌شان دوست داشته باشیم، نه ظاهرشان. همچنین پیام‌هایی درباره‌ی همدلی، کنجکاوی و شجاعت دارد.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد: دیو چهره‌ای ترسناک دارد و در صحنه‌هایی بر سر بل و پدرش غرش می‌کند. جنگل با صدای گرگ‌ها بسیار ترسناک است. مردم روستا به دیو حمله می‌کنند و سعی دارند او را بکشند. موضوع داستان هم که عشق میان دیو و دختر را به تصویر می‌کشد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در دیو و دلبر، هنگامی‌ که شاهزاده‌ی پُرافاده‌ی داستان از یک پیرزن سیب‌فروش به دلیل چهره‌ی زشتش روی برمی‌گرداند، پیرزن او را طلسم می‌کند. شاهزاده به یک دیو و خدمه‌اش هم به اشیای مختلف تبدیل می‌شوند و فقط زمانی این جادو باطل می‌شود که دختری عاشق او شود. این اتفاق باعث می‌شود که دیو تلخ و بداخلاق شود اما وقتی بل جوان و کنجکاو از روستا برای پیدا کردن پدرش به قصر می‌آید، خدمه ــ مجموعه‌ی متنوعی از خدمتکارها که تبدیل به اشیای منزل شده‌اند ــ آرزو می‌کنند که بل بتواند طلسم را بشکند؛ حتی با وجود این‌که دیو او را ابتدا به اسارت می‌گیرد. ابتدا بل از دیو فاصله می‌گیرد اما باگذشت زمان، انسان زیبای زیر ظاهر دیو را در وجود او می‌بیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما قضاوت اولیه‌ی دیو و بل نسبت به هم بر چه اساسی بود؟ چقدر درست بود و چگونه این قضاوت تغییر کرد؟
  چه بخش‌هایی از داستان برای شما جالب بود؟
  فکر می‌کنید بل به عنوان یکی از شاهزاده‌های دیزنی چه فرقی با سیندرلا و پری دریای دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۹۹۱