دیو و دلبر Beauty and the Beast

(Beauty and the Beast)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی موزیکال درباره‌ی شاهزاده‌ای خودخواه و نامهربان که توسط طلسمی تبدیل به دیو شده، عشق او به یک دختر جوان و برگشتن به زندگی انسانی

سال: 2017
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس بدی که دیو در مورد خودش دارد و قضاوت‌های منفی دیگران در مورد او می‌تواند برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  بل دختری مهربان، شجاع و مستقل است. او برای نجات پدرش خودش را به خطر می‌اندازد. همچنین وقتی موضوع طلسم شدن خدمه‌ی قصر را می‌شنود، سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند. دیو در طول داستان تغییر می‌کند و از موجودی نامهربان و خودپسند به انسانی مهربان تبدیل می‌شود. او خواسته‌ی خودش را به‌خاطر بل در نظر نمی‌گیرد و او را آزاد می‌کند. دیو حتی از کشتن گاستون منصرف می‌شود و او را رها می‌کند که برود.
  گاستون به بل پیشنهاد ازدواج می‌دهد. لومیر و یکی از پیشخدمت‌ها با هم ارتباط عاشقانه دارند. در نسخه‌ی اصلی دیو و بل یکدیگر را می‌بوسند و با هم می‌رقصند. دختران در شهر هنگام دیدن گاستون غش و ضعف می‌روند. استفاده از مشروبات الکلی در مهمانی در شهر دیده می‌شود. موضوع داستان که عشق میان دیو و دختر را به تصویر می‌کشد به جهان کودکان بی‌ارتباط است.
  گفتگوهای عاشقانه و مربوط به ازدواج در طول فیلم پرشمارند: عشقم، دوستت دارم، با من ازدواج می‌کنی و... از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: احمق، دیوانه، عجوزه. در صحنه‌ای گاستون به دخترانی که قبل از ازدواج پدرشان را از دست داده‌اند می‌گوید: ترشیده (این واژه در دوبله اضافه شده است).
  کودکان با افسانه‌ی کلاسیک دیو و دلبر آشنا می‌شوند.
  فیلم چندین صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد: دیو ظاهر ترسناکی دارد. او پدر بل را زندانی می‌کند. گرگ‌ها در جنگل یک بار به پدر بل و بعد به بل و دیو حمله می‌کنند. گاستون پدر بل را می‌زند و در جنگل رها می‌کند تا طعمه‌ی گرگ‌ها شود. گاستون بل و پدرش را به زندان می‌اندازد. مردم شهر تصمیم می‌گیرند دیو را بکشند و به قصر حمله می‌کنند و زدوخورد و داد و فریاد می‌کنند. دیو بارها بل را می‌ترساند. بل در آخر داستان در اثر شلیک‌های گاستون می‌میرد؛ هرچند جادوگر او را به زندگی برمی‌گرداند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم لایواکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) که بازسازی انیمیشن موزیکال دیو و دلبر است، با اقتباس از افسانه‌ا‌ی کلاسیک با همین نام ساخته شده است. داستان درباره‌ی شاهزاده‌ای خودخواه و نامهربان است که توسط طلسم تبدیل به دیوی ترسناک شده است. او زمانی می‌تواند دوباره انسان شود که عاشق کسی شود و او هم متقابلاً دیو را دوست داشته باشد. دختری به نام بل به دنبال پیدا کردن پدرش که توسط دیو در قصر زندانی شده، وارد آن‌جا می‌شود و بعد از مدتی زندگی در قصر، دیو به‌تدریج عاشق او می‌شود و بل هم که کم‌کم زیبایی‌های درونی دیو را می‌بیند به او دل می‌بندد. در این داستان، دیو از انسانی نامهربان به موجودی دوست‌داشتنی تغییر پیدا می‌کند و بل نیز دیو را، نه براساس ظاهر زشت و ترسناکش، که به‌خاطر شخصیت زیبای درونی‌اش دوست دارد.
  فیلم صحنه‌ها‌ی ترسناک و خشن زیادی دارد که به خاطر واقعی بودن، نسبت به انیمیشن دیو و دلبر تأثیرگذارترند. دیو چهره‌ای ترسناک دارد و در صحنه‌هایی بر سر بل و پدرش غرش می‌کند. جنگل سرد و تاریک با صدای زوزه‌ی گرگ‌ها بسیار ترسناک است. مردم روستا به دیو حمله می‌کنند و سعی دارند او را بکشند. موضوع داستان هم که عشق میان دیو و دختر را به تصویر می‌کشد به جهان کودکان بی‌ارتباط است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان کودکان 10 تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌هایشان و نیز موضوعات عاشقانه‌ و غیرکودکانه‌ی فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  هنگامی ‌که شاهزاده‌ی پر افاده‌ی داستان از یک پیرزن جادوگر، به دلیل چهره‌ی زشتش روی برمی‌گرداند و گل رز او را نمی‌پذیرد، پیرزن او را طلسم می‌کند. شاهزاده به یک دیو و خدمه‌اش هم به اشیای مختلف قصر تبدیل می‌شوند و فقط زمانی این جادو باطل می‌شود که او عاشق دختری شود و دختر هم عاشق او شود. این اتفاق باعث می‌شود که دیو تلخ و بداخلاق شود اما وقتی بل جوان و کنجکاو از روستا برای پیدا کردن پدرش به قصر می‌آید، خدمه ــ مجموعه‌ی متنوعی از خدمتکارها که تبدیل به اشیای قصر شده‌اند ــ آرزو می‌کنند بل بتواند طلسم را بشکند؛ حتی با وجود این که دیو او را ابتدا به اسارت می‌گیرد. در ابتدا بل از دیو فاصله می‌گیرد اما با گذشت زمان انسان زیبای زیر ظاهر دیو را در وجود او می‌بیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما قضاوت اولیه‌ی دیو و بل نسبت به هم بر چه اساسی بود؟ چقدر درست بود و چگونه این قضاوت تغییر کرد؟ قضاوت بل نسبت به دیو چگونه تغییر کرد؟
  به نظر شما چرا بل دوست نداشت با گاستون ازدواج کند؟
  فکر می‌کنید بل به عنوان یکی از قهرمان‌های فیلم‌های والت‌دیزنی چه فرقی با سیندرلا و پری دریای دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۷