دیپ

(Deep)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از سفر پر فراز و نشیب یک هشت‌پای کوچک و دوستانش برای نجات شهر، یادگیری کار گروهی و پذیرش مسئولیت

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دیپ هیچ وقت به حرف پدربزرگش گوش نمی‌دهد و همیشه در حال شیطنت، خرابکاری و اکتشاف است. او سفر ماجراجویانه‌ی خودش را به همراه دوستانش آغاز می‌کند و در راه، پیوسته با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند که آن‌ها را از رسیدن به هدف ناامید می‌کند، اما دست از تلاش برنمی‌دارند. ارتباط او با پدربزرگ و دوستانش نیز می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشد.
  دیپ به حرف هیچ کس توجه نمی‌کند و کار خودش را می‌کند اما در نهایت می‌فهمد دوستان با هم تصمیم می‌گیرند و باید به فکرهای خوب دیگران هم گوش داد. او کار گروهی را می‌آموزد و موفقیت را متعلق به تمام اعضای گروه می‌داند. او و دوستانش از توانایی‌های خاص یکدیگر استفاده می‌کنند تا با هم نجات پیدا کنند. دیپ همیشه برای یافتن راه چاره فکر می‌کند؛ اگر فکری به ذهنش نرسد هم تسلیم نمی‌شود. او مسئولیت اشتباهش را می‌پذیرد و سعی می‌کند آن را جبران کند.
  موضوع اثرات ویرانگر گرم شدن زمین بر زندگی انسان‌ها و حیوانات، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است باعت اضطراب و احساس ناامنی آن‌ها نسبت به آینده شود.
  در نسخه‌ی اصلی شوخی‌های بی‌ادبانه‌ای مثلاً در مورد باد معده شنیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. در دوبله‌ی فارسی جز یک بار «به درک»، ناسزایی شنیده نمی‌شود. دیپ و دوستانش در مواجهه با دشمنان‌شان تهدید می‌شوند یا می‌کنند.
  فیلم به موضوع گرم ‌شدن زمین و ذوب ‌شدن یخ‌های قطبی و پیامدهای ویرانگر آن بر زندگی انسان و دیگر جانوران می‌پردازد.
  موضوعات ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد: ماهی‌هایی با دندان‌های تیز، گدازه‌های آتش‌فشانی که شهر آبزیان را ویران می‌کند و بچه‌ماهی‌ها را کباب می‌کند، اسکلت‌های انسان و آبزیان، ماهی‌های منجمد شده، انفجار اژدر، تصادف مترو بر اثر سرعت زیاد، شهری که تمام آن زیر آب رفته. شخصیت‌ها با تفنگ منجمد کننده یکدیگر را تهدید و به هم شلیک می‌کنند. دیپ تأکید می‌کند وقتی تفنگ نداری نمی‌توانی تهدید کنی. دوست دوشخصیتی دیپ، او و دوستانش را می‌خورد و وقتی به خودش می‌آید، آن‌ها را بالا می‌آورد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دیپ یک انیمیشن کامپیوتری است که سفر ماجراجویانه‌ی یک هشت‌پای کوچک به نام دیپ به همراه دوستانش را روایت می‌کند. داستان مربوط به سال ۲۱۰۰ است، پس از آن‌که کره‌ی زمین بر اثر گرم ‌شدن زمین پوشیده از آب شده و انسان‌ها آن را ترک کرده‌اند. پدربزرگ دیپ، کراکن، محیط امنی در کف اقیانوس برای آبزیان فراهم کرده اما این فضای کوچک برای دیپ تکراری و حوصله‌سربر است. کراکن همیشه نگران دیپ است؛ به همین دلیل او را محدود می‌کند تا آسیبی نبیند و تحت‌تأثیر محیط بیرون قرار نگیرد. اما دیپ بی‌توجه به قانون شهر به ماجراجویی و اکتشاف در بیرون از شهر می‌پردازد. شهر آبزیان در اثر اشتباه او و انفجار یک اژدر به خطر می‌افتد و همه‌ی آبزیان در آن گیر می‌افتند. او سفر ماجراجویانه‌ی خود را به همراه دوستانش برای نجات شهر آغاز می‌کند و در راه با خطرات و شخصیت‌های گوناگونی روبه‌رو می‌شود. او طی این سفر، کار گروهی و تصمیم‌گیری جمعی را می‌آموزد؛ یاد می‌گیرد چطور در موقعیت‌های مختلف راه چاره بیابد، دوست جدید پیدا کند، و از توانایی‌های خاص دوستانش برای مواجهه با چالش‌ها استفاده کند.
  فیلم سرشار از صحنه‌های خشن و ترسناک است. شهری که تمام آن به زیر آب رفته و نمایش ساختمان‌ها، خودروها و اسباب‌بازی‌ها زیر آب ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. موضوع اثرات ویرانگر گرم شدن زمین بر زندگی انسان‌ها و حیوانات نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است باعث اضطراب آن‌ها نسبت به آینده شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سال ۲۱۰۰ است و سراسر کره‌ی زمین بر اثر گرم ‌شدن زمین و به دنبال آن، ذوب‌ شدن یخ‌های قطبی پوشیده از آب است. انسان‌ها زمین را ترک کرده اند، اما دیپ، هشت‌پای کوچک، در کنار دوستان و دیگر آبزیان در غاری در کف اقیانوس زندگی می‌کنند. ماجراجویی‌های دیپ باعث می‌شود شهر و زندگی شهروندان آن به خطر بیفتد. پدربزرگ دیپ از او می‌خواهد برای نجات شهر به دنبال یک نهنگ غول‌پیکر، از دوستان قدیمی پدربزرگ، بروند و از او کمک بخواهند. این‌چنین، سفر ماجراجویانه و پرخطر دیپ و دوستانش آغاز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چرا دیپ به قانون‌های پدربزرگش احترام نمی‌گذاشت؟
  برای حفاظت از محیط زیست و طبیعت کره‌ی زمین چه کارهایی می‌توانیم بکنیم؟
  چه قسمت‌هایی از فیلم برایتان ناراحت ‌کننده یا ترسناک بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۲
  سال انتشار ۲۰۱۷