رابین هود

(Robin Hood )

بررس متن: نیکو علیپور

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی روباهی راهزن، اعتراض او به رفتارهای ظالمانه‌ی پادشاه، همدلی‌اش با مردم مورد ستم و تلاش او و دوستانش برای کمک به مردم فقیر

سال انتشار: 1973

رابین هود

(Robin Hood )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی روباهی راهزن، اعتراض او به رفتارهای ظالمانه‌ی پادشاه، همدلی‌اش با مردم مورد ستم و تلاش او و دوستانش برای کمک به مردم فقیر

سال انتشار: 1973

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داشتن قهرمانی که همیشه پیروز می‌شود و دنبال کردن ماجراجویی‌هایش، در جهان کودکان معنادار است. رابطه‌ی دوستانه‌ی بین رابین هود و دیگران و تلاش و همکاری آن‌ها برای رسیدن به هدف نیز برای کودکان قابل ارتباط است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رابین هود با وجود این‌که راهزنی و دزدی می‌کند، این کارها را با هدف کمک کردن به مردم فقیر و ناتوان انجام می‌دهد. رفتار او با مردم دلسوزانه و همدلانه است و با ظلم و ستم پرنس جان مبارزه می‌کند. او در راه رسیدن به هدفش سختکوش و مقاوم است؛ در عین این‌که روحیه‌ی آرامی دارد و با آرامش و خونسردی مسائل را پشت سر می‌گذارد. جان کوچولو و ماریا دوستان مهربان و حمایتگری‌ هستند و از او در موقعیت‌های سخت و دشوار حمایت می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن متعددی وجود دارد که عموماً به صورت طنز و اغراق‌آمیز به تصویر کشیده شده‌اند؛ از جمله رفتارهای آزارگرانه و خشن پرنس جان با دستیارش، صحنه‌های تعقیب و گریز و زدوخورد با شمشیر و تیر و کمان. در یکی از صحنه‌های پایانی به نظر می‌رسد رابین هود تیر خورده و مرده است، در حالی که این‌طور نیست. رفتارهای تبهکارانه، دعوا و کشمکش و گفتگو در مورد کشتن و دار زدن هم در فیلم زیاد است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
موضوع مبارزات عدالت‌محورانه‌ی رابین هود در جهان کودکان موضوع معناداری نیست. بین رابین هود و ماریان عشقی از گذشته جریان دارد و در پایان با هم ازدواج می‌کنند. در یک صحنه، هیس در بشکه‌ای از شراب زندانی می‌شود و وقتی از ظرف بیرون می‌آید مست شده است.
آنچه والدین باید بدانند

رابین هود که یک انیمیشن دوبعدی است، بازگویی داستان مشهور رابین هود راهزن و دوست و همکارش، جان کوچولو است که این بار در قالب روباه و خرس ظاهر شده‌اند. در سرزمینی که پادشاه ظالمی به نام پرنس جان دارد، روباهی به نام رابین هود شروع به مبارزه با پادشاه می‌کند. او با همراهی و کمک دوستش، نقشه‌های زیادی می‌ریزد تا پول‌های پرنس جان را بدزدد و به مردم فقیر سرزمینش برساند. او مالیات‌هایی را که با زور گرفته ‌شده، پس می‌گیرد و پول‌ها را میان مردم فقیر شهر پخش می‌کند. رابین هود در این مسیر با موانع و خطرات زیادی روبه‌رو می‌شود، چندین بار مورد حمله‌ی سربازان پادشاه قرار می‌گیرد و با زیرکی، شجاعت و تلاش زیاد و نیز با حمایت‌های دوستش و یکی از زنان دربار که مثل او از ستم پرنس جان به تنگ آمده، از دست سربازان فرار می‌کند. فیلم پر از موقعیت‌های همکاری برای رسیدن به هدف و همدلی با فقرا و محرومان جامعه است. در فیلم چند موقعیت ترسناک و خشن وجود دارد که عموماً به صورت طنز و اغراق‌آمیز به تصویر کشیده شده‌اند؛ از جمله رفتارهای آزارگرانه و خشن پرنس جان با دستیارش، صحنه‌های تعقیب و گریز و زدوخورد با شمشیر و تیر و کمان. موضوع داستان هم که به مبارزات عدالت‌محورانه‌ی رابین هود می‌پردازد، در جهان کودکان موضوع معنا‌داری نیست. رابین هود شخصیت مثبت داستان است که راهزنی و دزدی می‌کند و این موضوع می‌تواند برای کودکان سؤال‌برانگیز باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود و برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی که فیلم را با حضور والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود. همچنین می‌توانند در مورد موضوعات مطرح‌شده در فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

شخصیت اصلی داستان روباهی به نام رابین هود است که همراه با دوستش، جان کوچولو، در جنگل زندگی می‌کند. پس از آن‌که شاه ریچارد شیردل به جنگل می‌رود و برادرش تخت پادشاهی را به‌زور غصب می‌کند و مالیات‌های سنگینی از مردم می‌گیرد، رابین هود تصمیم می‌گیرد مالیات‌هایی را که با زور گرفته ‌شده، پس بگیرد و آن‌ها را بین فقر ا تقسیم کند. هدف او این است که به فقرا کمک کرده و وضع زندگی آن‌ها را بهبود بخشد. اما این موضوع پنهان نمی‌ماند و داروغه متوجه می‌شود که دزد، رابین هود است و تصمیم می‌گیرد او را دستگیر کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان چرا در این فیلم دزدی برای رابین ‌هود کار اشتباهی نبود؟ رابین هود برای چه از پرنس جان دزدی می‌کرد؟ آیا پول‌های پرنس جان مال خودش نبودند؟ شخصیت‌های این فیلم چگونه با یکدیگر همدلی می‌کردند؟ چرا این ویژگی در این فیلم مهم بود؟ چه کمکی به آن‌ها و بقیه‌ی مردم می‌کرد؟ اگر شما جای رابین هود بودید برای کمک به مردم چکار می‌کردید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 93
سال انتشار 1973