راز سیاوش

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی آشنایی بن‌ تن با ابرقهرمانی ایرانی و کمک گرفتن از او برای نابود کردن موجودات خطرناک و تهدیدکننده‌ی کشور و مردمش

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین بن و سیاوش و کمک آن‌ها به هم می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  بن وقتی می‌فهمد زورش به ساخته‌های جدید اهریمن نمی‌رسد و باید از سیاوش کمک بگیرد، این کار را می‌کند. او در طول مسیر، با سیاوش همکاری می‌کند و به توصیه‌های او گوش می‌دهد. سیاوش خوش‌قلب و شجاع است و برای نجات مردم جهان به بن کمک می‌کند و حتی نسخه‌ای از بازوبند خودش را در اختیار بن قرار می‌دهد. پیرمرد دانا مهربان و حمایتگر است و به سیاوش و بن برای پیروزی بر دشمنان‌شان کمک می‌کند.
  موضوع فیلم که به نجات دنیا و مردمش از شر اهریمن می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ به خصوص این که کودکان این نقش را بر عهده دارند. در صحنه‌ی پایانی، بن مقابل کاخ سفید فرود می‌آید و موضوع فیلم را به سمت سیاست منحرف می‌کند.
  لحن و جملات مورد استفاده‌ی شخصیت‌ها سرد و خشن و تهدیدآمیز است: به‌زودی شاهد نابودی این شهر و کشور هستیم، می‌دونم چه بلایی سرتون بیارم، دنیا رو از وجود انسان خالی کنیم، تمام انسان‌ها رو نابود کنید، بی‌قواره، گنده‌بک.
  کودکان با شخصیت‌های اسطوره‌ای ایرانی مثل سیاوش، رستم، آرش و اسفندیار و نیز با ققنوس آشنا می‌شوند.
  در ابتدا بن و کوین در زیرِ زمین و در فضایی تاریک و غارمانند راه می‌روند و موجوداتی انسان‌نما به آن‌ها حمله می‌کنند. اهریمن موجودات جدیدی به نام اسکورکس خلق کرده و بن و کوین در حال مبارزه با آن‌ها هستند. مدام از این صحبت می‌شود که اسکورکس‌ها شکست‌ناپذیرند و همه‌ی مردم جهان را نابود خواهند کرد. سلاح‌ها و قهرمان‌های دستبند بن قدرت لازم برای از بین بردن اسکورکس‌ها را ندارند. دستبند بن در یک لحظه‌ی حساس و ترسناک خاموش می‌شود. بن، پدربزرگش، گُون و کوین را از دست می‌دهد. آن‌ها ناپدید می‌شوند. چهره و رفتارهای اهریمن، ترسناک و خشن است. بن برای رفتن به گذشته در چاه ابدیت می‌افتد. سیاوش و بن ابتدا با هم می‌جنگند. آن‌ها برای رفتن پیش پادشاه، با نگهبان‌های قصر می‌جنگند. بعد، درون سر پادشاه، با دیو سه‌سر مبارزه می‌کنند. سیاوش از بن می‌خواهد دستبندش را دور بیندازد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن سینمایی دوبعدی که با اقتباس از کتاب قدرت برتر، نوشته‌ی ناصر رویین‌تن ساخته شده، درباره‌ی بن‌تن، نوجوان آمریکایی و دارای قدرت‌های ماورایی است که حالا با حمله‌ی اهریمن به آمریکا تصمیم می‌گیرد با نیروهایی که در اختیار دارد، به جنگ با آفریده‌های جدید اهریمن برود، اما متوجه می‌شود ابرقهرمان‌های دستبندش توان از بین بردن این موجودات را ندارند. بن طی ماجراهایی، با سیاوش، پهلوان ایرانی ملاقات می‌کند و با قدرت بازوبند او و ابرقهرمان‌های مختلفی که سیاوش به آن‌ها تبدیل می‌شود، آشنا می‌شود. او می‌فهمد تنها قدرتی که می‌تواند دشمنان مردم و کشورش را نابود کند، قدرت بازوبند سیاوش است که نیرویش را از نیروی برتر که همان خداست، می‌گیرد. بن در طول فیلم متوجه ضعف خود و ابرقهرمان‌های دستبندش می‌شود و می‌فهمد خیلی کوچک‌تر از این‌هاست که به تنهایی بتواند با اهریمن و موجودات آفریده‌ی او مبارزه کند. او قدرت سیاوش و ابرقهرمان‌های بازوبند او را باور می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. سراسر فیلم شاهد درگیری میان موجودات شرور با قهرمان‌های مختلف داستان هستیم. اسکورکس‌ها خیلی وحشتناک معرفی می‌شوند و از خطر نابودی زمین توسط آن‌ها سخن گفته می‌شود. در صحنه‌ی پایانی، سیاوش از بن می‌خواهد دستبندش را دور بیندازد؛ این موضوع می‌تواند برای کودکانی که با بن‌ تن همذات‌پنداری عمیقی دارند، ناخوشایند و آزاردهنده باشد. فیلم سعی کرده با قرار دادن ابرقهرمان‌های ایرانی کنار ابرقهرمان‌های دستبند بن، گره کور جذابیت اسطوره‌های ایرانی برای کودکان را باز کند؛ هر چند این کار را با کپی بسیار ضعیفی از نمونه‌ی غیرایرانی و همراه کردن آن با پیام‌هایی سیاسی انجام داده است. مانند بسیاری از انیمیشن‌های ابرقهرمانی، در این فیلم هم مسئولیت نجات مردم و سرزمین بر دوش کودکان گذاشته شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات خشن فیلم و شخصیت‌های اسطوره‌ای معرفی‌شده، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بن‌ تن، نوجوان ابرقهرمان آمریکایی است که حالا با موجوداتی وحشی و خطرناک به نام اسکورکس مواجه شده که شهر و کشورش را در معرض نابودی قرار داده‌اند و دیگر هیچ یک از ابرقهرمان‌های دستبندش، توانایی از بین بردن آن‌ها را ندارند. او با راهنمایی ققنوس به ایران سفر می‌کند و با ابرقهرمانی ایرانی به نام سیاوش آشنا می‌شود. سیاوش بازوبندی دارد که می‌تواند به شخصیت‌های اسطوره‌ای مانند آرش کمانگیر، رستم و اسفندیار تبدیل شود. بن در طول داستان می‌فهمد تنها قدرتی که بر اهریمن پیروز خواهد شد، بازوبند سیاوش است که نیرویش را از خداوند می‌گیرد. در پایان داستان، بن دستبندش را باز می‌کند و با بستن بازوبند سیاوش، به کشورش سفر می‌کند تا مردمش را نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما ابرقهرمان‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ آیا ابرقهرمان‌های بازوبند سیاوش و ابرقهرمان‌های بن تن ویژگی‌های مشترکی داشتند؟
  ابرقهرمان‌ها با قهرمان‌ها چه تفاوتی دارند؟ شما فکر می‌کنید ما در زندگی به ابرقهرمان نیاز داریم؟
  تا به حال با شخصیت‌های ایرانی این فیلم، مثلاً رستم، آرش و اسفندیار آشنا شده بودید؟ این فیلم چقدر شما را به این شخصیت‌ها علاقه‌مند کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده ناصر رویین‌تن
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۹۶