راز یک خواب

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش پسری نوجوان به همراه یک تیم برای نجات مردم از بیماری رازآلود خواب‌آلودگی

سال: 1390
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برادر کوچک‌تر همیشه خسته و خواب‌آلود است و انگیزه‌ای برای بیرون آمدن از رختخواب ندارد؛ این احساس او ممکن است برای بچه‌ها قابل ارتباط باشد.
  اعضای تیم با هم همکاری دارند و موفقیت تیم نیازمند توانایی‌های همه‌ی اعضاست.
  در موارد متعددی، عبارت‌های توهین‌آمیز متداولی نظیر احمق، کودن، مزخرف، حالیتون نیست و بچه پررو به کار می‌رود. در فیلم گاهی به جای خواب‌آلودگی از کلمه‌ی من‌درآوردی خواب‌آلوئیسم استفاده می‌شود.
  هیولاهای خون‌آشام سبز یا قرمزرنگ به اعضای تیم حمله می‌کنند؛ آب از دهان‌شان راه افتاده و دندان‌هایشان را نشان می‌دهند. رئیس تیم با اسلحه‌ی لیزری به آن‌ها شلیک می‌کند. اعضای تیم چند بار در خطر قرار می‌گیرند، در تله گیر می‌افتند یا از جایی سقوط می‌کنند؛ هرچند آسیبی نمی‌بینند. در صحنه‌های متعدد در سرزمین افسانه‌ها، زبانه‌های آتش از خانه‌ها بیرون زده است. همچنین، در صحنه‌های متعدد رعدوبرق و صاعقه، لرزش زمین و نورهای قرمزرنگ باعث ترس و آشفتگی شخصیت‌ها می‌شود. صحنه‌هایی از مانور جنگنده‌ها با اشاره به بمب و دشمن وجود دارد اما بمبارانی صورت نمی‌گیرد. جادوگر و همدستش با هم درگیر می‌شوند و یکدیگر را به خفه کردن و کشتن تهدید می‌کنند. جادوگر اسلحه‌ی پیشرفته و عجیبی دارد. او که مردم را دچار طلسم خواب‌آلودگی کرده بود، پس از خنثی شدن طلسمش دود می‌شود و به هوا می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  راز یک خواب یک انیمیشن کامپیوتری و سه‌بعدی در مورد شیوع همه‌گیر خواب‌آلودگی بین مردم جامعه است. هیچ‌ کس حال کار کردن ندارد و همه وسط راه رفتن خواب‌شان می‌برد. نوجوانی که در خانه روی این موضوع تحقیق می‌کند، کاملاً ناخواسته و ناگهانی به همراه یک تیم از طرف یک سازمان اسرارآمیز به مأموریتی سری فرستاده می‌شود تا منشأ این بیماری را کشف و نابود کند. برادر کوچک‌تر پسر نوجوان، مثل همه‌ی مردم، به این مشکل دچار است و بی‌حالی و بی‌انگیزگی او ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد. اعضای سازمان برای درمان مردم تلاشی نمی‌کنند و حتی مشخص نیست خودشان چطور آلوده نشده‌اند. فیلم به یکی از مهم‌ترین مشکلات دوره‌ی نوجوانی اشاره می‌کند اما الگوی مثبتی برای غلبه بر آن ارائه نمی‌کند.
  تصاویر و موضوعات خشن و ترسناک متعددی در این فیلم وجود دارند که ممکن است باعث ترس کوچک‌ترها شوند. اعضای تیم چند بار در خطر قرار می‌گیرند: در تله گیر می‌افتند، از ارتفاع سقوط می‌کنند یا مورد حمله‌ی هیولاهای خون‌آشام قرار می‌گیرند؛ هرچند در نهایت آسیبی نمی‌بینند. رئیس تیم با اسلحه‌ی لیزری به هیولاها شلیک می‌کند. به علاوه، در صحنه‌های متعدد رعد و برق، صاعقه، لرزش زمین و نورهای قرمزرنگ باعث ترس شخصیت‌ها می‌شود. جادوگر با همدستش درگیر می‌شود و یکدیگر را به کشتن و خفه کردن تهدید می‌کنند. او بعد از ابطال طلسمش دود می‌شود. در این فیلم، مردم شبیه دلقک‌هایی بی‌اراده تصویر شده‌اند که با شنیدن صدایی اسرارآمیز خواب‌نما می‌شوند. همچنین، در موارد متعدد از الفاظ توهین‌آمیزی نظیر کودن و احمق استفاده می‌شود. ریتم کند فیلم ممکن است برای کوچک‌ترها حوصله‌سربر باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا احساس امنیت کنند و بتوانند درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسر نوجوانی در خانه روی بیماری همه‌گیر خواب‌آلودگی تحقیق می‌کند. این بیماری همه‌ی مردم، از جمله برادر کوچک‌ترش را دچار چنان سستی و رخوتی کرده که هیچ ‌کس حال کار کردن ندارد. او به همراه برادر و دو نیروی کارآزموده از سوی سازمان حفاظت از افسانه‌ها به مأموریتی سری اعزام می‌شود تا منشأ این بیماری را در سرزمین افسانه‌ها کشف و نابود کند. آن‌ها با عبور از سرزمین‌های خطرناک و غلبه بر خون‌آشام‌ها به خانه‌ی جادوگری می‌رسند که مسبب این بیماری است. پسر نوجوان با محلول‌هایی که آماده کرده، جادوی او را خنثی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، آیا نمی‌شد مردم مبتلاشده را درمان کرد؟ چرا اعضای تیم روی این مسئله کار نمی‌کردند؟
  همه‌ی ما زمان‌هایی بی‌حوصله و بی‌انگیزه می‌شویم؛ شما برای غلبه بر این احساسات چه راهکارهایی دارید؟
  کدام بخش‌های فیلم برای شما ترسناک بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۶۶
  سال انتشار ۱۳۹۰