راز یک خواب

بررس متن: علی نجفی

12+ 10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش پسری نوجوان به همراه یک تیم برای نجات مردم از بیماری رازآلود خواب‌آلودگی

سال انتشار: 1390

راز یک خواب

12+
10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش پسری نوجوان به همراه یک تیم برای نجات مردم از بیماری رازآلود خواب‌آلودگی

سال انتشار: 1390

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برادر کوچک‌تر همیشه خسته و خواب‌آلود است و انگیزه‌ای برای بیرون آمدن از رختخواب ندارد؛ این احساس او ممکن است برای بچه‌ها قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
اعضای تیم با هم همکاری دارند و موفقیت تیم نیازمند توانایی‌های همه‌ی اعضاست.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
هیولاهای خون‌آشام سبز یا قرمزرنگ به اعضای تیم حمله می‌کنند؛ آب از دهان‌شان راه افتاده و دندان‌هایشان را نشان می‌دهند. رئیس تیم با اسلحه‌ی لیزری به آن‌ها شلیک می‌کند. اعضای تیم چند بار در خطر قرار می‌گیرند، در تله گیر می‌افتند یا از جایی سقوط می‌کنند؛ هرچند آسیبی نمی‌بینند. در صحنه‌های متعدد در سرزمین افسانه‌ها، زبانه‌های آتش از خانه‌ها بیرون زده است. همچنین، در صحنه‌های متعدد رعدوبرق و صاعقه، لرزش زمین و نورهای قرمزرنگ باعث ترس و آشفتگی شخصیت‌ها می‌شود. صحنه‌هایی از مانور جنگنده‌ها با اشاره به بمب و دشمن وجود دارد اما بمبارانی صورت نمی‌گیرد. جادوگر و همدستش با هم درگیر می‌شوند و یکدیگر را به خفه کردن و کشتن تهدید می‌کنند. جادوگر اسلحه‌ی پیشرفته و عجیبی دارد. او که مردم را دچار طلسم خواب‌آلودگی کرده بود، پس از خنثی شدن طلسمش دود می‌شود و به هوا می‌رود.
گفتار نامناسب
در موارد متعددی، عبارت‌های توهین‌آمیز متداولی نظیر احمق، کودن، مزخرف، حالیتون نیست و بچه پررو به کار می‌رود. در فیلم گاهی به جای خواب‌آلودگی از کلمه‌ی من‌درآوردی خواب‌آلوئیسم استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

راز یک خواب یک انیمیشن کامپیوتری و سه‌بعدی در مورد شیوع همه‌گیر خواب‌آلودگی بین مردم جامعه است. هیچ‌ کس حال کار کردن ندارد و همه وسط راه رفتن خواب‌شان می‌برد. نوجوانی که در خانه روی این موضوع تحقیق می‌کند، کاملاً ناخواسته و ناگهانی به همراه یک تیم از طرف یک سازمان اسرارآمیز به مأموریتی سری فرستاده می‌شود تا منشأ این بیماری را کشف و نابود کند. برادر کوچک‌تر پسر نوجوان، مثل همه‌ی مردم، به این مشکل دچار است و بی‌حالی و بی‌انگیزگی او ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد. اعضای سازمان برای درمان مردم تلاشی نمی‌کنند و حتی مشخص نیست خودشان چطور آلوده نشده‌اند. فیلم به یکی از مهم‌ترین مشکلات دوره‌ی نوجوانی اشاره می‌کند اما الگوی مثبتی برای غلبه بر آن ارائه نمی‌کند. تصاویر و موضوعات خشن و ترسناک متعددی در این فیلم وجود دارند که ممکن است باعث ترس کوچک‌ترها شوند. اعضای تیم چند بار در خطر قرار می‌گیرند: در تله گیر می‌افتند، از ارتفاع سقوط می‌کنند یا مورد حمله‌ی هیولاهای خون‌آشام قرار می‌گیرند؛ هرچند در نهایت آسیبی نمی‌بینند. رئیس تیم با اسلحه‌ی لیزری به هیولاها شلیک می‌کند. به علاوه، در صحنه‌های متعدد رعد و برق، صاعقه، لرزش زمین و نورهای قرمزرنگ باعث ترس شخصیت‌ها می‌شود. جادوگر با همدستش درگیر می‌شود و یکدیگر را به کشتن و خفه کردن تهدید می‌کنند. او بعد از ابطال طلسمش دود می‌شود. در این فیلم، مردم شبیه دلقک‌هایی بی‌اراده تصویر شده‌اند که با شنیدن صدایی اسرارآمیز خواب‌نما می‌شوند. همچنین، در موارد متعدد از الفاظ توهین‌آمیزی نظیر کودن و احمق استفاده می‌شود. ریتم کند فیلم ممکن است برای کوچک‌ترها حوصله‌سربر باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا احساس امنیت کنند و بتوانند درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم گفتگو کنند.

چکیده داستان

پسر نوجوانی در خانه روی بیماری همه‌گیر خواب‌آلودگی تحقیق می‌کند. این بیماری همه‌ی مردم، از جمله برادر کوچک‌ترش را دچار چنان سستی و رخوتی کرده که هیچ ‌کس حال کار کردن ندارد. او به همراه برادر و دو نیروی کارآزموده از سوی سازمان حفاظت از افسانه‌ها به مأموریتی سری اعزام می‌شود تا منشأ این بیماری را در سرزمین افسانه‌ها کشف و نابود کند. آن‌ها با عبور از سرزمین‌های خطرناک و غلبه بر خون‌آشام‌ها به خانه‌ی جادوگری می‌رسند که مسبب این بیماری است. پسر نوجوان با محلول‌هایی که آماده کرده، جادوی او را خنثی می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما، آیا نمی‌شد مردم مبتلاشده را درمان کرد؟ چرا اعضای تیم روی این مسئله کار نمی‌کردند؟ همه‌ی ما زمان‌هایی بی‌حوصله و بی‌انگیزه می‌شویم؛ شما برای غلبه بر این احساسات چه راهکارهایی دارید؟ کدام بخش‌های فیلم برای شما ترسناک بود؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 66
سال انتشار 1390