رالف خرابکار

(Wreck-It Ralph)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از تصمیم شخصیت منفی یک بازی ویدئویی برای خوب بودن و تلاش او برای کسب افتخار و دوست داشته شدن

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رالف از تنهایی و احساس بد بقیه نسبت به خود خسته شده؛ دیگران او را نادیده می‌گیرند و طردش می‌کنند. او خود را با تعمیرکار محبوب مقایسه می‌کند و فکر می‌کند برای این‌که دوست داشته شود، باید مدال داشته باشد. این‌ها احساساتی است که ممکن است کودکان، به‌خاطر واکنش‌های اطرافیان به شیطنت‌هایشان یا بی‌توجهی به خواسته‌هایشان تجربه کنند. تلاش رالف برای کسب مدال با چالش‌هایی همراه است که درس‌های بزرگ‌تری به او می‌آموزد.
  رالف از خرابکاری خسته شده و می‌خواهد آدم خوبی باشد. بقیه‌ی شخصیت‌های بد بازی‌ها به او می‌گویند خودش را دوست داشته باشد، و اگرچه نقش بدی در بازی دارد، به این معنا نیست که آدم بدی است. او می‌داند اگر بخواهد می‌تواند آدم خوبی باشد. طی داستان، رالف می‌فهمد لازم نیست مدال داشته باشد تا نشان بدهد آدم خوبی است و اگر خودش باشد، می‌تواند برای بقیه جذاب و دوست‌داشتنی باشد. او سعی می‌کند خودش را برای نجات دوستش فدا کند و خرابکاری خودش را جبران کند.
  یکی از آدم‌بدها فقط لباس زیر پوشیده و خالکوبی دارد. شخصیت زن لباسی باز و تنگ به تن دارد که در نسخه‌ی دوبله تار شده است. بین شخصیت‌های دو بازی، گفتگوها و نگا‌ه‌های معناداری رد و بدل می‌شود. آن‌ها در پایان فیلم ازدواج می‌کنند. یکی از بازی‌ها مربوط به سرو کردن نوشیدنی است که بخش اعظم آن در نسخه‌ی دوبله حذف شده، اما شخصیت‌های بازی در حال نوشیدن در مهمانی نشان داده می‌شوند.
  رالف و دختربچه با ناسزا به هم اظهار لطف می‌کنند؛ عبارت‌های توهین‌آمیزی مانند نی‌نی قنداقی، مغزفندقی، بوگندو، کله‌پوک، احمق، لعنتی در فیلم زیاد به کار می‌رود. موارد متعددی از تحقیر دختربچه و تمسخر او به علت ویژگی خاص و متفاوتش وجود دارد. در نسخه‌ی دوبله، فرمانده‌ی گروه جنگجویان برای تحریک‌شان آن‌ها را در ترسویی به زن تشبیه می‌کند. عبارت‌های خشنی همچون له کردن سر آدم‌ها مثل تخم‌مرغ و مجازات اعدام (به شوخی) به کار می‌رود. در صحنه‌ای به مردن دختربچه در صورت از رده خارج شدن بازی اشاره می‌شود. همچنین، در قوانین بازی گفته می‌شود که اگر شخصیت‌ها خارج از بازی خود بمیرند، دیگر زنده نخواهند شد.
  موارد آموزشی پراکنده‌ای در فیلم وجود دارد. پیکسلی شدن و گلیچ (glitch) به عنوان نقص نرم‌افزاری زیاد دیده می‌شود. در یک جمله اشاره می‌شود که زباله‌دانی غیربهداشتی است. پدال‌های ماشین آموزش داده می‌شود. حشرات به نور جذب می‌شوند و تنها راه نابودی آن‌ها استفاده از منبع نور است.
  موارد متعددی از خشونت در فضای بازی‌ها وجود دارد. ساکنین ساختمان بارها رالف را از بالای ساختمان به پایین پرت می‌کنند. در بازی فضایی به حشرات ترسناک تیراندازی می‌شود. رالف لباس‌های جنگجو را می‌دزدد تا در نقش او بازی کند. او همچنین برای گرفتن دختربچه جایگاه‌های تماشاگران مسابقه را خراب می‌کند و تماشاگران به اطراف پرت می‌شوند. مأموران سلطان آب‌نبات رالف را با باتون می‌زنند. در صحنه‌ای یکی از شخصیت‌ها ناچار می‌شود سیلی‌های متعددی به فلیکس تعمیرکار بزند؛ او پس از هر ضربه فوراً خودش را درست می‌کند. صحنه‌ای که رالف ماشین دختربچه را به نیت کمک به او خراب می‌کند ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. یکی از آدم‌بدها قلب زامبی را با دست بیرون می‌کشد، اما برای زامبی مشکلی پیش نمی‌آید. آدم‌بدها ظاهر ترسناک یا عجیب با شاخ و نیزه دارند. حشره‌های غول‌پیکر با نیش‌های تیز ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. در یک صحنه یکی از شخصیت‌های بازی می‌میرد اما فوراً دوباره زنده می‌شود. درخت روی رالف سقوط می‌کند. دندان دختربچه بر اثر تصادف می‌شکند اما با خنده آن را تف می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن رالف خرابکار یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان در مورد شخصیت منفی یک بازی ویدئویی به نام رالف است که در سی‌امین سالگرد راه‌اندازی بازی، از خرابکاری خسته شده و می‌خواهد مورد توجه و احترام دیگران باشد. او خودش را با شخصیت مثبت بازی مقایسه می‌کند و فکر می‌کند با کسب مدال افتخار می‌تواند محبوب و دوست‌داشتنی شود. او در خلال فیلم می‌آموزد خودش را همان‌طور که هست بپذیرد و برای خوب بودن نیازی به رقابت و مدال نیست. در پایان فیلم، او تلاش می‌کند خرابکاری خودش را جبران کند. اگرچه او در بازی نقش یک خرابکار را دارد اما وجودش در کنار شخصیت‌های دیگر برای کامل شدن بازی لازم است. فیلم ضمن نمایش همدلی، همکاری و دوستی، بر این نکته تأکید دارد که حتی از نقص‌ها و ویژگی‌های منفی می‌توان در راه‌های خوب استفاده کرد.
  در فیلم موارد خشن متعددی وجود دارد؛ از جمله پرت کردن رالف از بالای ساختمان، تیراندازی به حشرات، تخریب جایگاه‌های تماشاگران و پرت شدن آن‌ها به اطراف و کتک زدن با باتون. صحنه‌ای که رالف ماشین دختربچه را خراب می‌کند ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. فیلم صحنه‌های ترسناک متعددی هم دارد. ظاهر عجیب شخصیت‌های منفی بازی‌ها، مرگ یکی از شخصیت‌ها؛ هرچند که به‌سرعت زنده می‌شود، سقوط درخت روی رالف و شکستن دندان دختربچه در تصادف از آن جمله است. قیافه‌ی ترسناک حشره‌های غول‌پیکر و تکثیر بی‌نهایت‌شان که منجر به نابودی دنیای بازی‌ها خواهد شد، ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. نمایش تصاویر هیجان‌انگیز و دقیق از دنیای بازی‌ها نیز می‌تواند اشتیاق کودکان به بازی‌های ویدئویی را بالا ببرد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  رالف خرابکار پس از سی سال ایفای نقش خرابکار در بازی «فلیکس تعمیرکار» از آدم‌بده بودن خسته شده و می‌خواهد مورد توجه و احترام دیگران باشد. او با دزدیدن نقش یکی از شخصیت‌های خوب وارد بازی دیگری می‌شود تا مدال افتخار کسب کند اما این کار او همه‌ی بازی‌ها را به خطر می‌اندازد. از طرف دیگر، شخصیت اصلی یک بازی خارج از رده، می‌خواهد همه‌ی بازی‌ها را از بین ببرد. رالف به کمک دوستان جدیدی که در بازی دیگر پیدا کرده تلاش می‌کند بازی‌ها را به حالت اول برگرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان رالف می‌تواند الگوی خوبی برای ما باشد؟ آیا او موفق شد از قدرت زیادش برای کارهای خوب استفاده کند؟
  چه تفاوت‌هایی در رالف و ونلوپ باعث می‌شد همدیگر را درک نکنند؟ چه چیزی آن‌ها را کنار یکدیگر نگه می‌داشت؟
  چه بخش‌هایی از فیلم برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۸
  سال انتشار ۲۰۱۲