راه طولانی شمال

(Long Way North )

بررس متن: زهرا درایتی

12+ 10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر دختری جوان برای یافتن پدربزرگش، و تجربه‌ی او در جدا شدن از خانواده، تنهایی و دوستی

سال انتشار: 2015

راه طولانی شمال

(Long Way North )
12+
10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر دختری جوان برای یافتن پدربزرگش، و تجربه‌ی او در جدا شدن از خانواده، تنهایی و دوستی

سال انتشار: 2015

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ساشا در خانواده‌ای مرفه زندگی می‌کند اما برای رؤیای خود از سمت خانواده حمایت نمی‌شود. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد به‌تنهایی سفرش را آغاز کند. اولین مواجهه‌ی او با جامعه، تجربه‌ی فقر و پی بردن به ارزش دوستی در طول سفر، سبب بالندگی و رشد او می‌شود. تجربه‌ها‌ی ساشا در طول سفر و لذت پیروزی‌اش در انتهای فیلم، می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار و همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
فیلم علاوه بر اطلاعاتی درباره‌ی موقعیت جغرافیایی قطب شمال، وضعیت آب و هوایی و جانوران آن، مخاطبان را با صنعت کشتیرانی و زندگی افرادی که در این صنعت کار می‌کنند، آشنا می‌کند.
الگوی شخصیتی
ساشا فرزند یک خانواده‌ی اشرافی است. در طبقه‌ی اشراف آن دوران، زن‌ها بیشترین زمان خود را در خانه سپری می‌کنند و بهترین هدف آنان یافتن همسری مناسب است. اما ساشا خانه را ترک می‌کند و برای رسیدن به هدف خود، با سختی‌های بسیاری روبه‌رو می‌شود. ساشا در موقعیت‌های بحرانی، آرامش خود را حفظ می‌کند و با آگاهی نسبت به توانایی‌ها و قابلیت‌های خود تصمیم‌گیری می‌کند. فروتنی، صداقت و ادب ساشا از مهم‌ترین ویژگی‌های او برای رسیدن به هدفش هستند. او که تجربه‌ی زندگی کردن در جامعه را ندارد، با داشتن این ویژگی‌ها موفق می‌شود دوستان بسیاری پیدا کند که او را در رسیدن به هدفش یاری می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
با دیدن این انیمیشن، مخاطبان با جامعه، سنت‌ها و فرهنگ روسیه در اواخر قرن نوزدهم میلادی آشنا می‌شوند.
ترس و خشونت
در فیلم، موقعیت‌هایی وجود دارد که ممکن است برای کودکان دلهره‌آور باشد؛ ساشا خانه را بدون اطلاع والدینش ترک می‌کند و به ایستگاه قطار می‌رود تا سفرش برای یافتن داوای را شروع کند. وارد شدن او به دنیایی که اطلاعی از آن ندارد، بدون این‌که پولی همراه داشته باشد، گیر کردن لونژ در یخ‌های قطب شمال و فروریختن یخ‌ها روی کشتی و غرق شدن آن، سرگردان شدن خدمه‌ی کشتی در قطب شمال با آذوقه‌ی کمی که برایشان مانده، تهدید جان ساشا توسط خدمه‌ی کشتی که از گیر افتادن در قطب شمال ترسیده و شاکی‌اند، و حمله‌ی خرس قطبی به ساشا و گچ، همگی ممکن است برای کودکان ترسناک و اضطراب‌آور باشند.
گفتار نامناسب
از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق چند بار استفاده شده است.
محتوای بزرگسالانه
در فیلم صحنه‌هایی از ابزار علاقه و تلاش گچ برای ایجاد رابطه با ساشا و بوسیدن او وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. صحنه‌هایی از مشروب خوردن بزرگ‌ترها وجود دارد. ساشا در یک بار کار می‌کند که آن‌جا افراد مشروب می‌نوشند و سیگار می‌کشند. توطئه‌ی چینی‌های شاهزاده تامسکی علیه خانواده‌ی ساشا، تلاش او برای بدنام کردن اولوکین و از بین بردن شرایط شغلی پدر ساشا و اجبار ساشا برای حضور در مراسم رقص همراه با شاهزاده تامسکی به خاطر شرایط خانوادگی، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
آنچه والدین باید بدانند

راه طولانی شمال، انیمیشنی دوبعدی است که به روش نقاشی فریم به فریم ساخته شده و داستان آن در اواخر قرن نوزدهم میلادی و در دوره‌ی روسیه‌ی تزاری اتفاق می‌افتد. ساشا، دختری جوان از خانواده‌ای اشرافی است. پدربزرگ او، اولوکین، برای رسیدن به قطب شمال از طرف دولت روسیه حمایت می‌شود اما کشتی او، داوای، هیچ‌ گاه بازنمی‌گردد. ساشا بر خلاف بقیه که از پیدا کردن داوای ناامید شده‌اند، با پیدا کردن نوشته‌ی اولوکین، متوجه می‌شود همه در مسیر اشتباهی به دنبال یافتن آن بوده‌اند و با فرار از خانه، راهی سفری طولانی می‌شود. ساشا که در خانواده‌ای مرفه بزرگ شده، بدون پول راهی سفری دور و دراز می‌شود و با پشت سر گذاشتن سختی‌های زیاد، در نهایت به هدف خود می‌رسد. فیلم با پررنگ کردن مضامینی چون دوستی، فروتنی و شجاعت، این پیام را به همراه دارد که با فروتنی و همدلی با دیگران می‌توانیم دوستی را تجربه کنیم و دوستان به ما کمک می‌کنند در موقعیت‌های بحرانی و سخت تنها نباشیم. فیلم همچنین نشان می‌دهد که شجاعت و جستجوی اهداف بلندپروازانه، ربطی به جنسیت ندارد. فیلم فضایی نوجوانانه دارد که در برخی موقعیت‌ها، قهرمان داستان با موقعیت‌هایی ناشناخته و خطرناک مواجه می‌شود. ساشا برای یافتن داوای تصمیم می‌گیرد بدون اطلاع خانواده، خانه را ترک کند و برای اولین بار وارد جامعه‌ای می‌شود که هیچ شناختی از آن ندارد. گیر کردن لونژ در یخ‌های قطب شمال و در نهایت نابودی کشتی و صدمه دیدن کاپیتان و گیر کردن خدمه در سرمای قطب شمال، در حالی‌ که غذای چندانی هم برایشان باقی نمانده و همچنین، به خطر افتادن جان ساشا و دوستش توسط یک خرس قطبی بزرگ، می‌تواند برای کوچک‌ترها دلهره‌آور باشد. در نسخه‌ی اصلی انیمیشن صحنه‌هایی از رقص اجباری ساشا و تلاش پسری برای دوستی با او وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی دختری به نام ساشا است که متعلق به خانواده‌ای اشراف‌زاده است. پدربزرگ او با حمایت دولت روسیه، به سفری برای یافتن قطب شمال رفته و بازنگشتن او، موجب سرافکندگی خانواده شده است. ساشا که علاقه‌ی بسیاری به پدربزرگ دارد، از طریق اطلاعاتی که در اتاق او یافته، بدون اطلاع خانواده خانه را ترک می‌کند. او موفق می‌شود کاپیتانی به اسم لوند را پیدا کند و همراه با کشتی او به قطب شمال برود. ساشا بعد از تحمل سختی‌ها و خطرات بسیار، موفق می‌شود پدربزرگش را در حالی که یخ زده و به منظره‌ای در دوردست خیره شده، پیدا کند. در دست پدربزرگ، دفتر خاطرات اوست که برای ساشا نوشته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما شجاعت چه معنایی دارد؟ فکر می‌کنید ساشا دختر شجاعی بود؟ چه ویژگی‌هایی در او نشان‌دهنده‌ی شجاعت اوست؟ فکر می‌کنید رفتار ساشا که خانواده‌اش را بدون هیچ حرف یا پیغامی ترک کرده، درست بود؟ به نظرتان چرا این کار را کرد؟ او راهی جز این نداشت؟ فرار کردن از خانه چه خطراتی ممکن است داشته باشد؟ تا به حال برایتان پیش آمده بدون کمک کسی و به تنهایی کاری را انجام دهید یا مهارت جدیدی را کسب کنید؟ فکر می‌کنید همکاری آدم‌ها با هم چقدر می‌تواند در رسیدن آن‌ها به اهداف‌شان موثر باشد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 81
سال انتشار 2015