ربات‌ها

(Robots)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش رباتی مخترع و جوان با همکاری دوستانش برای تحقق آرمان‌ها و رؤیاهایش

سال: 2005
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رادنی پدرش را از آغاز تا پایان فیلم مهم‌ترین ربات دنیا می‌داند. پدر رادنی وضعیت مطلوب مالی ندارد تا بتواند بهترین لوازم را برای او بخرد اما او همچنان قدردان زحمات پدر و مادرش است. این موضوعات می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  در فیلم بر ایده‌پردازی، ناامید نشدن و دنبال‌کردن رؤیاها تأکید می‌شود، با جملات مثبتی همچون: اگر می‌توانستم از نو شروع کنم رؤیاهایم را دنبال می‌کردم، رؤیایی که به آن نرسی تا آخر عمر رهایت نمی‌کند، اگر روز خوبی نداشتی به یاد داشته باش فردایی هم در کار است، مهم نیست از چه چیزی درست شده‌ای باز هم می‌توانی بدرخشی. دو تا از شخصیت‌ها از شدت ناامیدی جملاتی می‌گویند مانند «تلاش نکن تا شکست نخوری» و «رؤیایت را رها کن» اما تحت تأثیر امید و اراده‌ی رادنی به تکاپو می‌افتند. رادنی با اشاره به وضعیت نامطلوب مالی خانواده‌اش، باور خانواده به او را ارزشمندترین هدیه می‌داند. شخصیت‌های مرد و زن، در کنار هم، علیه مدیر پول‌پرست مبارزه می‌کنند.
  در موارد متعددی بین ربات‌ها نگاه‌ها و گفتگوهای معناداری رد و بدل می‌شود. یکی از ربات‌ها عاشق می‌شود و حالت شیدایی پیدا می‌کند. در صحنه‌ای، ربات دختر بزک می‌کند. در صحنه‌ی دیگری، لباس آقای نگهبان بالا می‌رود و ربات خانمی با دیدن آن صحنه غش می‌کند. یکی از ربات‌های مرد پایین‌تنه‌ی جدیدی پیدا می‌کند که لحظه‌ای بعد تبدیل به دامن می‌شود. در دوبله گفته می‌شود: آخر عمری زن شدیم رفت، بدبخت شدم. در صحنه‌ی کوتاهی دو ربات در حال سیگار کشیدن نشان داده می‌شوند. در جملات یکی از ربات‌ها با صحبت از بیرون پریدن از پنجره، به خودکشی اشاره می‌شود.
  در فیلم موارد متعددی از تهدید، تحقیر و تمسخر همراه با کلماتی مانند کثافت‌کاری، گم شو، اسقاطی وجود دارد. رادنی و دوستش یک بار مسابقه‌ی صدای باد شکم می‌گذارند؛ در دوبله افکت‌های هنرمندانه نامیده می‌شود که جذابیت آن را دوچندان می‌کند.
  کودکان در خلال فیلم می‌فهمند ربات‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و امکان ارتقا دارند.
  در موارد متعدد اعضای بدن ربات‌ها از بدن آن‌ها یا بالاتنه‌شان از پایین‌تنه جدا می‌شود یا به کلی از هم می‌پاشند. همچنین، در صحنه‌های متعددی شخصیت‌ها از ارتفاع سقوط می‌کنند و بلندی از زاویه ‌دید خود آنان نمایش داده می‌شود. تیغه‌های تیز ربات‌های بازیافت و ماشین‌های پاک‌کننده و نیز سیلابی که از قطعات دومینو ایجاد می‌شود، می‌توانند ترسناک باشند. ربات‌ها برای رسیدن به هدف‌شان باید با مدیر پول‌پرست مبارزه کنند. درگیری آن‌ها در محیط کارخانه‌ی بازیافت شکل حمله‌ی دو ارتش پیدا می‌کند، و زدوخورد فیزیکی زیادی بین انواع ربات‌ها اتفاق می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن ربات‌ها انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی در مورد ماجراجویی‌های ربات جوانی به نام رادنی است. او مخترعی توانمند است که برای ملاقات با مخترعی بزرگ و مشهور، به نام بیگ‌ولد، و تحقق رؤیاهای خود راهی شهر دیگری می‌شود اما وضعیت عوض شده و کارخانه‌ی بیگ‌ولد به مدیری پول‌پرست سپرده شده است. مدیر جدید ربات‌های قدیمی را مستحق نابودی می‌داند و ماشین‌هایی برای جمع‌آوری و انتقال آن‌ها به کوره‌ی بازیافت قرار داده است. تلاش رادنی برای نشان دادن توانایی‌هایش به مدیر جدید بی‌نتیجه می‌ماند و احساسی آمیخته از شکست و درماندگی را تجربه می‌کند. رادنی در شهر جدید، دوستانی پیدا می‌کند که همدیگر را، نه به خاطر وضعیت ظاهری و نه از بابت موقعیت شغلی یا اجتماعی، پذیرفته‌اند. او ناامید نمی‌شود و با کمک دوستانش به تلاش خود برای یافتن بیگ‌ولد ادامه می‌دهد. او باید انگیزه و امید را به ربات‌ها برگرداند و با همکاری بیگ‌ولد و همراهی دوستانش علیه مدیر جدید مبارزه کند. فیلم با پرداختن به ارزش دوست و خانواده، بر مفاهیمی چون امیدواری، عزت نفس، تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف و کار گروهی تأکید می‌کند. زنده بودن همه چیز در شهر ربات‌ها، حتی سطل، میکروفون و تیر برق به جذابیت فیلم افزوده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن متعددی وجود دارد. مبارزه‌ی ربات‌ها مملو از زدوخورد فیزیکی و خرابی و ویرانی است. جداشدن اعضای بدن ربات‌ها در موقعیت‌های مختلف یا سقوط آن‌ها از بلندی ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. همچنین، فیلم موضوعات بزرگسالانه‌ی متعددی دارد که بیشتر آن‌ها به روابط عاشقانه‌ی بین ربات‌ها مربوط می‌شوند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موارد خشن یا ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  رادنی، ربات جوان و توانمند، برای ملاقات با مخترع بزرگ و مشهور و تحقق رؤیاهای خود، راهی شهر ربات‌ها می‌شود اما وضعیت عوض شده و کارخانه‌ی مخترع بزرگ به مدیری پول‌پرست سپرده شده است. مدیر جدید به منظور افزایش سود کارخانه، تولید قطعات یدکی ربات‌های قدیمی را متوقف کرده و در عوض همه را وادار به خرید قطعات جدید خاصی می‌کند. رادنی باید هر طور شده مخترع بزرگ را پیدا کند تا به کمک او مدیر جدید را کنار بزند و جلوی نابودی ربات‌های قدیمی، از جمله پدر خودش را بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کمک به دیگران از دید رادنی چه تفاوتی با راچت داشت؟ تفاوت شیوه‌ی مدیریتی بیگ‌ولد با راچت در چه بود؟
  به نظرتان چرا رادنی عقیده داشت مهم‌ترین هدیه‌ی خانواده‌اش به او باور داشتن اوست؟
  آیا هیچ وقت به اختراع فکر کرده‌اید؟ اگر می‌توانستید اختراع کنید، چه چیزی اختراع می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۰۵