رستم و سهراب

بررس متن: نامیه اصفهانیان

12+ 10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و حماسی درباره‌ی افسانه‌ی رستم و سهراب و مبارزات آن‌ها برای دفاع از سرزمین‌شان و تبدیل تراژدی مرگ سهراب به داستانی با پایان خوش

سال انتشار: 1392

رستم و سهراب

12+
10 تا 12 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و حماسی درباره‌ی افسانه‌ی رستم و سهراب و مبارزات آن‌ها برای دفاع از سرزمین‌شان و تبدیل تراژدی مرگ سهراب به داستانی با پایان خوش

سال انتشار: 1392

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
میل به داشتن قهرمانی شکست‌ناپذیر و نیز موضوع ارتباط بین رستم و سهراب و بی‌خبری آن‌ها از این ارتباط،‌ داستان را در جهان کودکان معنا‌دار می‌کند. مبارزه‌ی رستم و سهراب و ارتباط آن‌ها در بستر نبرد خیر و شر نیز می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رستم جوانمرد و شجاع و مسئولیت‌پذیر است و تهمینه حمایتگر و مهربان است.
محتوای بومی و فرهنگی
کودکان با یکی از افسانه‌های شاهنامه آشنا می‌شوند. البته این داستان برداشتی آزاد از داستان اصلی است؛ به‌خصوص، پایان آن تغییر برجسته‌ای کرده و سهراب به دست رستم کشته نمی‌شود. فضای کلی فیلم، به ایران باستان برمی‌گردد و زمینه‌ی مناسبی برای آشنایی با شخصیت‌های اسطوره‌‌ای و تاریخی و جنگ‌های گذشته فراهم می‌کند.
ترس و خشونت
فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله این‌که صحنه‌های تعقیب و گریز و تیراندازی و کشتن و خونریزی در فیلم فراوان‌اند: جنگ رستم و سپاه افراسیاب و تیر خوردن در چشم فرمانده‌ی سپاه، زد و خورد سهراب و سربازان افراسیاب، نبرد رستم و سهراب. چهره‌ی شخصیت‌های منفی ترسناک و خشن است. در یک صحنه سرباز دیومانند افراسیاب که چهره‌ی ترسناکی دارد از سقف پایین می‌پرد و با تبر و به‌طرزی وحشیانه سربازان را می‌کشد و پسربچه‌ای در این صحنه حضور دارد و ماجرا را می‌بیند. فضای تعلیق و ترس در سراسر فیلم وجود دارد و با موسیقی سنگین و رعب‌آور همراه است. تهمینه کابوسی می‌بیند که در آن قصر خراب می‌شود و شمشیر بزرگی در زمین فرو می‌رود. مادر مهرزاد زخمی و خونین می‌میرد و مهرزاد بالای سر او گریه می‌کند. تهمینه در مسیر رسیدن به رستم آسیب می‌بیند و کتک می‌خورد. انیمیشن با خنده‌ی مستانه‌ی افراسیاب تمام می‌شود که می‌گوید «این بازی تموم نشده» و در ادامه تصویر سرباز دیومانند و تبرش را می‌بینیم.
گفتار نامناسب
زبان انیمیشن بزرگسالانه است و به نظر می‌رسد گفتگوها برای بزرگ‌ترها نوشته شده باشند؛ این موضوع، ارتباط برقرار کردن با داستان و پیگیری خط داستانی را برای کودکان دشوار می‌کند. لحن شخصیت‌ها خشن و تهدیدآمیز است.
محتوای بزرگسالانه
ارتباط رستم و تهمینه در ابتدای فیلم، حاوی گفتگوهایی درباره‌ی هیکل زیبا و لبخند زیبا و موضوعاتی از این دست است. موضوع جنگ و مبارزه هم در سراسر فیلم تکرار می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

رستم و سهراب که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که با اقتباس از افسانه‌ی رستم و سهراب شاهنامه نوشته شده است. داستان در مورد قهرمان ایرانی و جنگاور، رستم دستان است که با تهمینه ازدواج کرده اما پیش از به دنیا آمدن فرزندش مجبور به ترک آن‌ها و رفتن به میدان جنگ می‌شود. او سال‌ها بعد مجبور می‌شود در جنگ مقابل افراسیاب، با پسر خود، سهراب، مبارزه کند. داستان این انیمیشن، برداشتی کاملاً آزاد از اصل داستان است و مهم‌ترین جایی که با داستان شاهنامه تفاوت دارد، پایان این تراژدی اسطوره‌ای است. در پایان این فیلم، سهراب به دست رستم کشته نمی‌شود؛ آن‌ها با تلاش‌های تهمینه هم را می‌شناسند و در میانه‌ی نبرد، دست از مبارزه می‌کشند و هم را در آغوش می‌گیرند. این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله صحنه‌های زدوخورد و کشتن و خونریزی، فضای تاریک و ترسناک همراه با موسیقی سنگین و دلهره‌آور، جدا شدن رستم از خانواده‌اش، احتمال کشته شدن رستم توسط سهراب. همچنین، به نظر می‌رسد گفتگوهای داستان برای کودکان نوشته نشده و درک خط داستانی ممکن است برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز درباره‌ی داستان این انیمیشن و تفاوت‌های آن با داستان شاهنامه را داشته باشند.

چکیده داستان

رستم، پهلوان بزرگ ایران زمین، در پی یافتن اسب گمشده‌ی خود، رخش، به شهر سمنگان پا می‌گذارد و در آن‌جا عاشق تهمینه، دختر پادشاه سمنگان می‌شود و با او ازدواج می‌کند. اما خیلی زود رستم برای دفاع از سرزمینش، پیش از تولد فرزند خود، سهراب، مجبور به ترک سمنگان و رفتن به جنگ می‌شود. او سال‌ها بعد، رویاروی سهراب قرار می‌گیرد، در حالی که هیچ ‌کدام نمی‌دانند طرف مقابل‌شان کیست. از طرف دیگر، تهمینه در تلاش است خودش را به آن‌ها برساند و آن‌ها را به هم معرفی کند تا دست از مبارزه با هم بردارند. او موفق می‌شود و رستم و سهراب جنگ را متوقف می‌کنند و هم را در آغوش می‌کشند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

کدام‌ یک از اسطوره‌های ایرانی را دوست دارید؟ چه شخصیتی را بیشتر می‌پسندید؟ چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟ پایان این داستان با داستان شاهنامه متفاوت بود. شما کدام پایان را بیشتر دوست دارید؟ اگر خودتان پایان داستان را می‌نوشتید آن را چگونه تمام می‌کردید؟ این انیمیشن نسبت به انیمیشن‌هایی مثل مرد عنکبوتی یا سوپرمن چقدر برایتان جذاب بود؟ به نظرتان چه تفاوت‌هایی در داستان و ساخت این انیمیشن‌ها وجود دارد که بعضی جالب‌تر از بقیه‌اند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 91
سال انتشار 1392