رنگو

(Rango)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مارمولکی که ابتدا برای جلب توجه دیگران خودنمایی می‌کند، مواجهه با پیامد خودنمایی و رسیدن به مفهوم شجاعت و روراستی

سال: 2011
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت رَنگو و تمایل او به خودنمایی و نقش بازی کردن، و میلش به قهرمان بودن و رقابت با دیگران، می‌تواند برای نوجوانان همذات‌پندارانه باشد.
  شخصیت رَنگو در آغاز فیلم در برابر سختی‌های زیاد می‌‌شکند، او رنگ عوض می‌‌کند و نقش‌های متعددی بازی می‌‌کند. اما در طول داستان و پس از مواجهه با مردم شهر خاکی که به دلیل کم‌آبی در حال نابودی‌اند، به کمک آن‌ها می‌‌شتابد. او خودش را یک شهردار فاسد و دروغگو نمی‌‌داند و به همین دلیل بر علیه شخصیت‌های فاسدی که آب را ذخیره کرده‌اند، مبارزه می‌‌کند. خانم لوبیا دختری است که تنها زندگی می‌کند و تلاش بسیار زیادی می‌‌کند تا مزرعه‌ی خود را زنده نگه دارد و در پی پیدا کردن آب، با دیگر شخصیت‌های فیلم همراه می‌‌شود و پا به پای آن‌ها مبارزه می‌‌کند.
  برخی از نمایش‌هایی که رَنگو بازی می‌‌کند، شامل روابط عاشقانه و بازگو کننده‌ی مسائلی همچون خودکشی‌اند. در فیلم شاهد روابط عاشقانه‌ای بین رَنگو و لوبیا هستیم. روباه زن یک تاپ خیلی کوتاه پوشیده است. سیگار کشیدن در فیلم زیاد دیده می‌‌شود. همچنین، عده‌ی زیادی از حیوانات در بار دور هم جمع می‌‌شوند و نوشیدنی کاکتوس سفارش می‌‌دهند که شباهت زیادی به مواد الکلی دارد.
  از واژه‌های ناسزا زیاد استفاده شده است، مانند احمق، سبک‌مغز، هرزه. گفتار تهدیدآمیز و پرخاشگرانه هم زیاد به کار رفته: می‌خوام مرده‌ت رو ببینم. گفتار فیلم در مجموع خشن و همراه با توهین و ناسزاست.
  فیلم آموزه‌هایی در مورد محیط زیست دارد، از جمله در مورد کمبود منابع آب و جنگل‌زدایی. همچنین در فیلم، طبیعت صحرای موجاوه در آمریکا نمایش داده می‌شود.
  رَنگو در تصادف رانندگی از ماشین به بیرون پرتاب می‌‌شود و در جاده‌ی شلوغ و پرترددی می‌‌افتد که خطرات جانی برایش به همراه دارد. شاهینی او را تعقیب می‌کند و رنگو در مسیر فرارش به داخل یک بطری شیشه‌ای می‌‌رود اما شاهین دست‌بردار نیست، بنابراین بطری شیشه‌ای را بلند می‌‌کند و از ارتفاع زیادی به پایین پرت می‌‌کند. از اسلحه زیاد استفاده می‌شود؛ مانند وقتی که خانم لوبیا روی رَنگو اسلحه می‌‌کشد، وقتی رَنگو دوئل می‌کند یا وقتی که برای دفاع از خودش به طرف شاهین تیراندازی می‌‌کند. در قسمتی از فیلم که رنگو و همراهانش به دنبال پیدا کردن آب هستند، سعی می‌‌کنند از خانواده‌ای آب را بدزدند اما آن‌ها متوجه می‌‌شوند. تعداد زیادی از بچه‌های خانواده از زیر خاک بیرون می‌‌جهند و جنگی بین این دو گروه در می‌‌گیرد. این قسمت به دلیل این‌که شخصیت‌ها روی یکدیگر اسلحه می‌‌کشند و به هم ضربه وارد می‌‌کنند، دارای خشونت زیادی برای کودکان است. در این قسمت شاهد حمله‌ی خفاش‌ها نیز هستیم. در فیلم یک مار زنگی خطرناک و بسیار بزرگ نیز وجود دارد که همه‌ی شخصیت‌ها از او می‌‌ترسند. او رنگو و لوبیا را به مرگ تهدید می‌‌کند. همچنین، حیواناتی مانند شاهین، مار، مارمولک، لاک‌پشت، سوسمار، مورچه‌خوار و موش دیده می‌‌شوند که دارای رنگ‌آمیزی‌های شادی نیستند و تماشای آن‌ها ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  رَنگو انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است که در صحرای موجاوه در نوادای آمریکا اتفاق می‌افتد. داستان درباره‌ی مارمولکی است که طی یک تصادف رانندگی وارد صحرایی خشک می‌شود و سعی می‌کند خودش را با زندگی در آن محیط وفق بدهد. رنگو علاقه‌ی زیادی به بازی کردن نقش‌های متعدد دارد. به دلیل داشتن چنین شخصیتی، وقتی به شهری جدید وارد می‌شود و برای این‌که آسیبی به او نرسد، تظاهر می‌کند یک موجود قوی، شجاع و معروف است ولی به‌تدریج متوجه می‌شود که با تلاش کردن و داشتن شجاعت می‌توان خیلی راحت‌تر به اهداف رسید. در داستان می‌بینیم که مردم به کسی که راستگو است بیشتر اعتماد می‌کنند و کسی که دروغ می‌گوید همیشه در معرض آسیب قرار دارد. از دیگر مسائلی که در این فیلم به آن پرداخته می‌شود، خشکسالی و کمبود آب است. مردم شهر، سخت به دنبال پیدا کردن آب هستند اما در طول داستان متوجه می‌شویم که آب توسط افرادی فاسد در شهر، ذخیره و پنهان شده است. مبارزه کردن با فساد برای رسیدن به زندگی بهتر، با اتحاد همه‌ی مردم شهر امکان‌پذیر می‌شود.
  رنگو به‌ عنوان فیلم کودک معرفی شده، در حالی که دارای صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی است و بسیاری از صحنه‌هایش به فیلم‌های وسترن آمریکایی شباهت دارند. خشونت زیاد و زبان پرخاشگرانه‌ی فیلم، همراه با درون‌مایه‌ی فلسفی و پرداختن به موضوعاتی چون هویت و احساس تعلق، این فیلم را برای کودکان نامناسب می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین ببینند؛ در این صورت می‌توانند در مورد خشونت جاری در فیلم و نیز در مورد پیام‌های فلسفی آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  رَنگو یک مارمولک تنها با قدرت تخیل بالا است. او خود را یک قهرمان شجاع و در حال رقابت با دیگران تصور می‌کند. روزی رَنگو از ماشین صاحبش به بزرگراه پرتاب می‌شود و به‌‌تنهایی در صحرای موجاوه (بیابانی در نوادای آمریکا) رها می‌شود. به دنبال راهنمایی یک گورکن دانا، رَنگو با یک مارمولک ماده به نام بینز آشنا می‌شود که او را به شهر غربی قدیمی‌اش به نام خاک می‌برد. در این شهر آب آن‌چنان کمیاب است که در یک بانک نگهداری می‌شود. رَنگو پشت سر هم‌ داستانی درباره‌ی این‌که خودش یک راهزن‌کُش افسانه‌ای است تعریف می‌کند و این‌که توانسته شاهین قاتلی را که باعث ترس اهالی شهر شده بود، سرکوب کند؛ تا این‌که شهردار شهر خاک او را به ‌عنوان کلانتر انتخاب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چگونه رنگو رؤیای قهرمان بود‌نش را به حقیقت تبدیل کرد؟ او برای قهرمان شدن چه تغییراتی کرد؟
  خشونت این انیمیشن در مقایسه با بقیه‌ی انیمیشن‌ها چگونه است و چقدر روی شما تأثیرگذار بود؟ چه صحنه‌هایی بیشتر برایتان آزار دهنده یا ترسناک بودند؟
  فیلم چه هشدارهایی در مورد محیط زیست دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۷
  سال انتشار ۲۰۱۱