روباه بد گنده و دو قصه‌ی دیگر

(The big bad fox and other tales)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سه داستان کوتاه انیمیشنی، کمدی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش برای رسیدن به هدف، همراه با مضامینی چون ارزشمند بودن دوستی و مسئولیت‌پذیری

سال: 2017
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های هر سه داستان کنجکاو و ماجراجو هستند. آن‌ها دوست دارند تجربه‌های جدید داشته باشند. علاوه بر این بسیار مسئولیت‌پذیرند. حتی وقتی جوجه‌های مرغ فکر می‌کنند روباه مادرشان است، روباه نسبت به آن‌ها حس مسئولیت پیدا می‌کند و برای نجات جانشان آن‌ها را پیش مادرشان برمی‌گرداند. خرگوش و اردک و خوک برای رساندن بچه به پدر و مادرش یا رساندن کادوها به بچه‌های دنیا راه‌های مختلف را امتحان می‌کنند، با همدیگر همکاری می‌کنند و خیلی وقت‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند. آن‌ها بیشتر وقت‌ها به حرف خوک که منطقی‌تر است و مراقب آن‌هاست گوش نمی‌کنند. و با وجود لجبازی‌هایشان در نهایت امید و ناامیدی و شکست و پیروزی را تجربه می‌کنند.
  خوک و خرگوش و اردک خیلی وقت‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند، اما با این حال تلاش می‌کنند بچه را به پدر و مادرش برسانند. آن‌ها خیلی وظیفه‌شناس هستند و حتی زمان‌هایی که جانشان در خطر است، فقط به نجات بچه فکر می‌کنند. روباه که اول داستان شخصیت منفی است و تخم‌های مرغ مزرعه را دزدیده تا وقتی آن‌ها تبدیل به جوجه شدند، همه‌شان را بخورد، درنهایت از جوجه‌ها محافظت می‌کند و اجازه نمی‌دهد گرگ آن‌ها را بخورد. خرگوش و اردک بعد از این‌که فکر می‌کنند ناخواسته باعث مرگ بابانوئل شده‌اند، تصمیم می‌گیرند کادوهای بچه‌های دنیا را به دستشان برسانند. آن‌ها با وجود همه‌ی خطرهایی که تهدیدشان می‌کند، تلاششان را می‌کنند تا کادوها به دست بچه‌ها برسد.
  لحن دوبله‌ی فیلم بزرگسالانه است و بعضی از جمله‌ها مناسب گروه سنی مخاطب نیست. مثلاً وقتی خرگوش مشغول سم‌پاشی درخت سیب است، خوک به او می‌گوید: «داری چی کار می‌کنی؟» خرگوش می‌گوید: «می‌خواهم کرم‌هاش رو بکشم.» خوک به او می‌گوید: «تنها چیزی که این‌جا هست، کرم‌های توئه.» در یکی از موقعیت‌ها خرگوش به پاهایش چوب می‌بندد و وسط آب می‌رود تا بچه را نجات بدهد. خوک هم روی سر او می‌نشیند. وقتی وسط آب می‌رسند، خوک به او می‌گوید: «جر نخوری.» واژه‌هایی مثل غلط خوردم، احمق، کودن، گونیِ بزرگ تاپاله، بی‌سر و پا و... نیز در فیلم به کار رفته است.
  فیلم پر از لحظه‌هایی است که جان شخصیت‌ها در خطر می‌افتد. مثلاً وقتی لک‌لک با درخت تصادف می‌کند و می‌گوید دیگر نمی‌تواند بچه‌ی کوچولو را به پدر و مادرش برساند، خرگوش و اردک قبول می‌کنند این کار را انجام بدهند. آن‌ها منجنیقی درست می‌کنند و بچه را سوار یک شاخه درخت می‌کنند تا سمت خانه‌اش پرتابش کنند. خوک بچه را نجات می‌دهد، ولی خودش همراه شاخه به دوردست‌ها پرتاب می‌شود. در موقعیت دیگری آن‌ها از یک گرگ آدرس بچه را می‌پرسند. گرگ هم دیگی روی آتش می‌گذارد و به آن‌ها حمله می‌کند. آن‌ها کامیون قصابی را می‌دزدند و با همان کامیون داخل رودخانه پرت می‌شوند. تمساح زیر آب خوک را تعقیب می‌کند. آن‌ها برای رساندن بچه به پدر و مادرش هواپیما را می‌دزدند و درِ هواپیما باز می‌شود و همگی سقوط می‌کنند. در یکی از موقعیت‌ها دو تا شکارچی به طرف آن‌ها شلیک می‌کنند و خرگوش مثلاً تیر می‌خورد و می‌میرد ولی بعد مشخص می‌شود تیری که به او برخورد کرده مواد آرامش‌بخش دارد. در موقعیت دیگری با ماشین چمن‌زن می‌کوبند به پیرزنی که از فروشگاه درآمده است یا با همان ماشین چمن‌زن به آسمان پرتاب می‌شوند. جوجه‌هایی که روباه آن‌ها را دزدیده فکر می‌کنند روباه هستند و سمت هم سنگ پرتاب می‌کنند تا خشن بودن را تمرین کنند. خرگوش و اردک سقف خانه‌ی خوک را خراب می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن روباه بد گنده و دو داستان دیگر اقتباسی از کتابی با همین عنوان به نویسندگی بنجامین رِنِر است. انتشارات پرتقال این کتاب را با عنوان «چه کسی از روباه بد گنده می‌ترسد؟» منتشر کرده است. این انیمیشنِ کمدی از سه داستان مجزا تشکیل شده است. در داستان اول بعد از مصدومیت لک‌لک، خوک و اردک و خرگوش می‌خواهند نوزادی را به پدر و مادرش برسانند. در داستان دوم روباه تخم‌های مرغ مزرعه را می‌دزدد تا وقتی جوجه‌ها سر از تخم درآوردند آن‌ها را بخورد. در داستان سوم خوک و اردک و خرگوش به جای بابانوئل می‌خواهند هدیه‌های بچه‌ها را شب کریسمس به دستشان برسانند. فضای فیلم شاد و پر از دوستی و همدلی است. شخصیت‌ها به هم کمک می‌کنند تا به هدفی که دارند برسند. با این‌که بارها مرتکب اشتباه می‌شوند ولی دست از تلاش برنمی‌دارند.
  فیلم صحنه‌های خشنی دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند: سقوط از بلندی، پرت شدن وسط آب، منفجر شدن و کتک‌کاری، اما تمام داستان‌ها پایان خوش دارند و هیچ کدام از شخصیت‌ها آسیب جدی نمی‌بینند. شخصیت‌ها از الفاظ زشت استفاده می‌کنند و صداپیشه‌ها بعضی از واژه‌ها را واضح بیان نمی‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود و برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین آن را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  این انیمیشن کمدی از سه داستان مجزا تشکیل شده است، ولی شخصیت‌های داستان‌ها مشترک هستند. در داستان اول خرگوش، اردک و خوک می‌خواهند به جای لک‌لک که صدمه دیده، نوزادی را به پدر و مادرش برسانند. در داستان دوم روباه تخم‌های مرغ مزرعه را می‌دزدد تا وقتی جوجه‌ها از تخم بیرون آمدند آن‌ها را بخورد، ولی بعد از به دنیا آمدن جوجه‌ها روباه سعی می‌کند از آن‌ها مراقبت کند. در داستان سوم خرگوش و اردک می‌خواهند شب کریسمس به جای بابانوئل به همه‌ی بچه‌های دنیا کادو بدهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا روباه در داستان روباه بد گنده جوجه‌ها را نخورد و آن‌ها را نجات داد؟
  تابه‌حال برای شما هم پیش آمده که به دوست یا یکی از اعضای خانواده‌ کمک کنید؟ در این زمان چه احساسی را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Benjamin Renner، Patrick Imbert
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۳
  کشور سازنده فرانسه، بلژیک
  استودیو Folivari، Panique، StudioCanal
  جایزه ها جایزه‌ی سزار ۲۰۱۸
  بازیگران دامین ویتکا، کمل ابدسادوک، گیلائوم دارنالت
  سال انتشار ۲۰۱۷