روباه و سگ شکاری ۲

(The Fox and the Hound 2)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی رابطه‌ی دوستی یک توله‌سگ شکاری با یک بچه روباه و تلاش توله‌سگ برای کشف استعدادش با حمایت‌های دوستش

سال: 2006
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی دوستانه‌ی کاپر و تاد و تلاش آن‌ها برای کشف استعدادهای کاپر از موقعیت‌هایی است که می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. رفتار تحقیرآمیز دیکسی با دیگران نیز می‌تواند برای بسیاری از کودکان قابل ارتباط باشد.
  تاد و کاپر بدون ایجاد حس رقابت، کاملاً دوستانه سعی در پیشرفت یکدیگر دارند؛ برای مثال تاد با تمام توان برای کشف استعداد کاپر به او کمک می‌کند. در طول داستان می‌بینیم که تاد و کاپر با همدلی در کنار هم هستند و در صورتی که از یکدیگر ناراحت شوند به‌سادگی از هم عذرخواهی می‌کنند. مسائل را درست تشخیص می‌دهند و برای برطرف کردن آن‌ها با هم همکاری می‌کنند.
  دیکسی و کش و صاحبان تاد و کاپر روابط عاشقانه‌ای با هم دارند؛ برای مثال دیکسی برای تحت تأثیر قرار دادن کش، بارها دم و موهای خود را به صورت او می‌مالد.
  در فیلم بارها از الفاظ توهین‌آمیز و خشن استفاده شده: منگل، گریگوری، اینو یه گاوم می‌تونه بفهمه، به نفعته بزنی گاراژ پیری، داری دری وری می‌گی پیری. در چندین صحنه نیز آروغ زدن سگ پیرزن نشان داده می‌شود. بخشی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. همچنین در طول فیلم بارها لحن تحقیرآمیز دیکسی با دوست گربه‌اش و صاحب کاپر با او و دعواهای تند صاحبان کاپر و تاد و همچنین کش و دیکسی را می‌شنویم.
  در چند صحنه صاحب کاپر از یک اسلحه‌ی شکاری برای تهدید و شلیک به تاد استفاده می‌کند. در صحنه‌ای که تیر دارت به یک گاو برخورد می‌کند، گله‌ی گاوهای وحشت‌زده به شهربازی حمله و تمام آن را ویران می‌کنند؛ البته در این بین کسی آسیب جدی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی، درباره‌ی دوستی یک سگ شکاری و یک روباه است که قسمت اول آن در سال ۱۹۸۱ ساخته شده است. داستان فیلم درباره‌ی فراز و فرودهای رابطه‌ی بچه روباهی به نام تاد و یک توله‌سگ شکاری به نام کاپر است. آن‌ها روزی در شهربازی با گروهی از سگ‌های آوازه‌خوان آشنا می‌شوند و کاپر به ‌صورت اتفاقی در کنسرت آن‌ها آواز می‌خواند و به کمک تاد به این گروه می‌پیوندد. در طول فیلم تلاش‌های کاپر برای کشف استعدادش و احساس مسئولیت تاد برای همراهی او در این مسیر را می‌بینم. اما روند اتفاقات به سوی دیگری می‌رود و دوستی تاد و کاپر دچار مشکلاتی می‌شود. آن‌ها باید تلاش کنند تا این رابطه‌ی دوستی کاملاً از بین نرود و اعتماد و حمایت، دوباره به رابطه‌شان برگردد. فیلم بر مفاهیمی همچون ارزش دوستی، کمک به یکدیگر، بخشش و عذرخواهی تأکید می‌کند و نشان می‌دهد برای حفظ دوستی باید تلاش کنیم و از خود فداکاری نشان دهیم.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله رفتارهای تهدیدآمیز صاحب کاپر و استفاده‌ی او از اسلحه‌ی شکاری. در بعضی از صحنه‌ها نیز شخصیت‌ها از عباراتی توهین‌آمیز و خشن استفاده می‌کنند که در دوبله‌ی فیلم به آن‌ها اضافه ‌شده‌ است. در چند صحنه‌ نیز شاهد روابط عاشقانه‌ی بین کش و دیکسی و صاحبان تاد و کاپر هستیم. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم تماشای آن با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تاد روباهی باهوش و کاپر سگی شکاری است که هنوز استعداد خود را کشف نکرده است. آن‌ها در طول داستان پس از دیدن شهربازی و آشنایی با گروه سگ‌های آوازه‌خوان می‌فهمند که استعداد کاپر در خواندن است اما دیکسی خواننده‌ی اصلی گروه به خاطره غرور و حسادتش برای آن‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورد. در این بین، دوستی تاد و کاپر هم دچار مشکل شده و باید تلاش کنند تا کاملاً از بین نرود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان برای حفظ یک رابطه‌ی دوستی چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟
  کاپر چه مشکلاتی در گروه داشت؟ نظر شما درباره‌ی رفتار اعضای گروه با او چیست؟
  شما فکر می‌کنید در چه کارهایی استعداد دارید؟ برای انجام آن‌ها به ‌اندازه‌ی کافی تلاش کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۶۹
  سال انتشار ۲۰۰۶