رودولف، گربه سیاه

(Rudolf The Black Cat )
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی اولین مواجهه‌ی گربه‌ای‌ کوچک با دنیای بیرون، رویارویی او با خطرات و خودشناسی در این موقعیت‌ها همراه با تجربه‌ی دوستی و شجاعت

سال: 2016
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رودولف گربه‌ای کوچک است که در خانه صاحبش رای زندگی می‌کند، اما یک روز برای این‌که به گربه‌ی همسایه ثابت کند قدرت خروج از خانه را دارد، به تنهایی از خانه خارج می‌شود، اما اتفاقاتی رخ می‌دهد و او را از خانه دور می‌کند. در توکیو، رودولف دوستان جدیدی پیدا می‌کند. دُل گربه‌ای مستقل است و از رودلف که گربه کوچکی است و به تنهایی نمی‌تواند زندگی کند، حمایت می‌کند و به او خواندن و نوشتن آموزش می‌دهد و رودلف با آموزش‌های او دانش بسیاری درباره‌ی جهان پیرامون و سایر حیوانات کسب می‌کند. کسب دانش به او کمک می‌کند با استفاده از دانایی و قدرت تصمیم‌گیری بتواند شیطان بزرگ را بترساند و جلوی آسیب دیدن گربه‌ها توسط او را بگیرد. رودلف، دُل و میک لحظات بسیاری از دوستی و همدلی را تجربه می‌کنند و نسبت به یکدیگر احساس تعلق می‌کنند تا جایی که رودلف پس از سفر به گیفو، در نهایت نزد آنان بازمی‌گردد. با بازگشتن صاحب دُل از آمریکا، گربه‌ها آرامش، دوستی و امید را تجربه می‌کنند. تجربه‌ی مواجهه‌ی رودلف با جهان بیرون و پیروزی‌های او ممکن است برای کودکان هم‌ذات پندارانه باشد.
  صاحب دُل برای کارش باید به آمریکا سفر کند، به همین دلیل تصمیم می‌گیرد به او خواندن و نوشتن آموزش دهد تا دُل پس از آن بتواند به تنهایی زندگی کند. آموزش خواندن و نوشتن دُل را تبدیل به گربه‌ی قدرتمند و مستقلی می‌کند. او پس از آشنایی با رودلف، که گربه کوچکی است، از او حمایت می‌کند و به او خواندن و نوشتن، زندگی کردن در خیابان‌های توکیو و علاوه بر آن راه‌ورسم زندگی کردن و اهمیتِ داشتن رویا و آرزو در زندگی را آموزش می‌دهد. رودلف در ابتدای سفری که آغاز کرده، گربه‌‌ی کوچکی است که شناختی از دنیای بیرون ندارد، اما پس از آشنایی با دُل و با تلاش و پشتکار، خواندن و نوشتن را می‌آموزد. مطالعه کردن رودلف را تبدیل به گربه‌ای توانمند و دانا می‌کند. او با استفاده از مهارت‌هایی که به دست آورده و همراه کردن آن با شجاعت و قدرت تصمیم‌گیری، موفق می‌شود پس از مبارزه با شیطان بزرگ، که خطرناک‌ترین سگ محله برای گربه‌هاست، او را قانع کند تا به جای آزار گربه‌‌ها با آن‌ها دوست باشد. میک، رودلف و دُل رابطه‌ای صمیمانه، همراه با دوستی و درک متقابل دارند. آن‌ها با حمایت از یکدیگر و همدلی به تدریج تبدیل به یک خانواده می‌شوند. شیطان بزرگ، خشن‌ترین سگ محله است که همیشه با لحنی تحقیرآمیز با دُل صحبت می‌کند و او و سایر گربه‌ها را آزار می‌دهد، اما پس از مبارزه با رودلف، متوجه اشتباه خود می‌شود و تصمیم می‌گیرد با رودلف و دیگر گربه‌ها دوست شود.
  میک گربه‌ای عاشق‌پیشه است و به گربه‌های ماده علاقه دارد، در یکی از موقعیت‌ها نیز گربه‌ی ماده‌ای را دنبال می‌کند تا با او دوست شود. او در نهایت با برفی دوست می‌شود و در یکی از موقعیت‌ها نیز آن دو با تمام شدن استیکی که می‌خورند، به صورت اتفاقی، یکدیگر را می‌بوسند.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: جهنم و شیطان، که در نسخه دوبله بر تعداد آن افزوده شده است: گمشو گربه‌ی دزد، داری میری رو مخم، احمق، ببند دهنتو، جک جونور، زبون به دهن بگیر، این بچه عقل تو کله‌اش نیست، مغز فندقی. شیطان بزرگ تلاش می‌‌کند با لحنی تحقیرآمیز به یکی از گربه‌ها توهین کند و او را آزار دهد.
  دُل در کتابخانه‌ی مدرسه، دانش‌نامه‌ی حیوانات را برای رودلف و میک می‌خواند و حرف‌های او آن‌ها را به دنیای حیوانات می‌برد. رودلف و میک با قلمرو زندگی شیرها، حیواناتی که در آن قلمرو زندگی می‌کنند و برخی از موجودات اقیانوس آشنا می‌شوند. دُل به رودلف خواندن و نوشتن را آموزش می‌دهد و او را با اهمیت مطالعه در شناخت دنیای پیرامون و همچنین تاثیری که در زندگی شخصی دارد، آشنا می‌کند. علاوه بر آن در نسخه دوبله به ضرب‌المثل «هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد»، درباره‌ی اهمیت تلاش برای رسیدن به هدف، اشاره می‌شود. تماشای فیلم علاوه بر آشنایی کودکان با اهمیت آموزش و مطالعه، ممکن است آنان را به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره کشور ژاپن و فرهنگ آن ترغیب کند.
  در فیلم به نشانه‌هایی از کشور ژاپن که در فرهنگ این کشور نقش پررنگی دارند اشاره می‌شود؛ کوه فوجی و درخت گیلاس. علاوه‌برآن احترام گذاشتن به بزرگ‌تر، اهمیت قول و همچنین تلاش برای رسیدن به هدف نیز از ویژگی‌های پررنگ در فرهنگ مردم ژاپن است.
  رودولف در اولین مواجهه با دنیای بیرون از خانه، خطراتی مانند امکان تصادف با ماشین یا دوچرخه را تجربه می‌کند. او با جارویی که ماهی‌فروش سمتش پرت می‌کند، صدمه می‌بیند. در محله، سگ خشنی زندگی می‌کند که به شیطان بزرگ معروف است و همه‌ی گربه‌‌ها از او وحشت دارند. شیطان بزرگ سگی ترسناک، با دندان‌هایی تیز است. رودلف برای بازگشت به گیفو، به اشتباه سوار کامیونی می‌شود که داخلش سردخانه دارد و کمی پس از سوار شدن، بیهوش شده و یخ می‌زند. دُل پس از نجات دادن رودلف، او را به سمتی پرت کرده و با او دعوا می‌کند. شیطان بزرگ با حمله به دُل، او را زخمی می‌کند. رودلف و میک با شیطان بزرگ مبارزه می‌کنند که در آن موقعیت‌‌هایی از پرت شدن و امکان آسیب رودلف و غرق شدن شیطان بزرگ وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن سه بعدی کامپیوتری درباره‌ی گربه‌ی کوچک سیاه رنگی است که همراه با صاحب خود، دختری به نام رای، زندگی می‌کند. رودلف تصمیم می‌گیرد از خانه خارج شود و دنیای بیرون از خانه را تجربه کند. مواجه شدن با دنیایی که شناختی از آن ندارد، او را می‌ترساند و رودلف بدون آن‌که متوجه شود، سوار کامیونی به مقصد توکیو می‌شود. در توکیو او با گربه‌ای مستقل آشنا شده و از او خواندن و نوشتن و همچنین زندگی در خیابان‌های توکیو را می‌آموزد. شوق و پشتکار او برای یاد گرفتن، رودلف را به گربه‌ای‌ توانمند تبدیل می‌کند که در مواجهه با موقعیت‌های جدید به خوبی از مهارت‌ها و دانایی خود استفاده می‌کند. دانایی برای رودلف با احساس قدرت و شجاعت همراه است و او را وارد ماجراجویی‌های بسیاری می‌کند. در نهایت رودلف و دوستان وفادارش، با پشت سر گذاشتن ماجراها و خطرات بسیار، پیروزی و آرامش را تجربه می‌کنند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی، شجاعت و اهمیت تصمیم‌گیری بر مبنای دانایی این پیام را دارد که آموزش و مطالعه، دانایی را به همراه دارد و دانایی سبب شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های فردی می‌شود. و این‌که در موقعیت‌های جدید، همراه کردن دانش و مهارت با توانایی تصمیم‌گیری منجر به تجربه خوشایندِ پیروزی می‌شود. مانند رودلف که در کنار دوستانش پیروزی همراه با آرامش را تجربه می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد: رودلف از دنیای بیرون شناختی ندارد و هنگام مواجهه با آن ترس را تجربه می‌کند. او در خیابان با خطراتی چون تصادف با ماشین و دوچرخه تهدید شده و ماهی‌فروش جاروی خود را سمت او پرتاب می‌کند. شیطان بزرگ، سگی خشن با دندان‌هایی ترسناک است که به دُل حمله می‌کند. رودلف با شیطان بزرگ مبارزه می‌کند و موقعیت‌هایی از پرتاب شدن و زد و خورد در آن وجود دارد. علاوه بر آن یکی از شخصیت‌های فیلم، گربه‌ای عاشق‌پیشه است که تلاش می‌کند دل گربه‌های ماده را به دست آورد و در نهایت با یکی از آن‌ها دوست می‌شود و موقعیتی از بوسه‌ای غافلگیرانه بین آن دو وجود دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  یک روز که رای از خانه خارج می‌شود، رودلف با حرف‌های گربه‌های همسایه، شجاعت خروج از خانه را پیدا می‌کند، اما او که با دنیای بیرون آشنایی ندارد، ناخواسته سوار یک کامیون شده و به شهر توکیو می‌رسد. در توکیو، گربه‌ای خیابانی به نام دُل علاوه بر مراقبت از رودلف، به او خواندن و نوشتن و همچنین زندگی در خیابان را آموزش می‌دهد. رودلف خیلی زود زندگی در خیابان را یاد می‌گیرد و دوستانی در توکیو پیدا می‌کند؛ تا این‌که یک روز تصمیم می‌گیرد به خانه و نزد رای بازگردد. او پس از طی کردن مسیری طولانی، موفق می‌شود به شهر گوفو و خانه‌ای که در آن زندگی می‌کرده برسد، اما متوجه می‌شود رای گربه‌ی‌ سیاه دیگری به نام رودولف دارد و تصمیم می‌گیرد دوباره به توکیو و نزد دوستانش که حالا خانواده‌ی او هستند، بازگردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم حیوان خانگی داشته‌اید؟ فکر می‌کنید در مقابل حیوان خانگی چه مسئولیت‌هایی دارید؟
  دُل به رودلف خواندن و نوشتن می‌آموزد و برای او درباره‌ی اهمیت علم و دانش توضیح می‌دهد، به نظر شما آموزش چه تاثیری در زندگی دارد و مطالعه‌ی کتاب سبب شکل‌گیری چه توانمندی‌هایی در افراد می‌شود؟
  به نظر شما چرا رودلف تصمیم گرفت به توکیو و نزد دوستانش بازگردد؟ فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی مجموعه‌ای از افراد را تبدیل به خانواده می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA NR
  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۱۶