روزی که حسنی مرد شد

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی سفر یک پسربچه به دنیای غول‌ها و دزدیدن گنجینه‌های ارزشمند آن‌ها برای بهبود وضع معیشتی خانواده

سال: 1383
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وضع بد و اوضاع خراب اقتصادی خانواده‌ی حسنی که در ابتدای فیلم به آن اشاره می‌شود، ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  پیرمرد جادوگر چپق می‌کشد و با چپقش جادوگری می‌کند. حسنی که هنوز بچه است، عهده‌دار مسئولیت نان‌آوری خانه می‌شود و او را مرد خانه خطاب می‌کنند.
  بزرگسالان فیلم از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر بدبخت، خاک تو سرت، بتمرگ، لعنتی، غرغروی بی‌مصرف، خفه شو، خنگ خدا استفاده می‌کنند. غول زنش را تحقیر و مسخره می‌کند. همسایه‌ها هم که حرف‌های حسنی را در مورد تخم‌مرغ طلا باور نمی‌کنند، او را مسخره می‌کنند.
  در فیلم چند بار به مرگ پدر حسنی اشاره می‌شود و یک بار تصویری از بلعیده شدن او توسط گرگ نمایش داده می‌شود. در یک صحنه، مادر حسنی به پیرمرد جادوگر سنگ می‌زند و او را بیهوش می‌کند. در صحنه‌ی دیگری، حسنی هم برای دفاع از خود چوب بر می‌دارد و اشتباهی پیرمرد را می‌زند. با گم شدن حسنی، همسایه‌ها پیرمرد جادوگر را با طناب می‌بندند. در ابتدای فیلم وضع بد معیشتی خانواده‌ی حسنی مورد تأکید قرار می‌گیرد؛ سقف طویله‌شان خراب شده و سقف خانه نیز چکه می‌کند و ممکن است خراب شود. صحنه‌های متعددی از رعد و برق و قرمز شدن آسمان ممکن است باعث ترس یا اضطراب کوچک‌ترها شود. آقای قصاب اغلب دو چاقو در دست دارد و مدام آن‌ها را به هم می‌کشد. مرد غول همسرش را با ماهیتابه می‌زند؛ هرچند این صحنه را نمی‌بینیم و فقط صدایش را می‌شنویم اما بعداً صورت ورم‌کرده و خونین زن نیز دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  روزی که حسنی مرد شد فیلمی سینمایی درباره‌ی سفر حسنی به دنیای غول‌هاست که با ترکیبی از انیمیشن کامپیوتری و تصاویر متحرک دوبعدی ساخته شده است. حسنی و مادرش تنها زندگی می‌کنند و وضع مالی خوبی ندارند. حسنی برای بهتر شدن وضع‌شان، تصمیم می‌گیرد بزش را بفروشد. پیرمردی آن را در ازای یک بطری جادویی می‌خرد. بطری راهی به سرزمین بالای ابرها باز می‌کند؛ جایی که محل زندگی غول‌هاست. پیرمرد از حسنی می‌خواهد تا اختراع‌های ارزشمند او را از غول پس بگیرد و وضع خانواده‌ی خود را سر و سامان دهد. اما حسنی بز دوست‌داشتنی‌اش را فراموش نمی‌کند و او را در ازای یکی از گنجینه‌ها پس می‌گیرد. وضع بد مالی خانواده‌ی حسنی ممکن است برای بچه‌ها قابل ارتباط باشد؛ کار و تلاش مادر حسنی پاسخگوی نیازهایشان نیست و حسنی با وجود سن کمش، ناچار است جای خالی پدر را پر کند. شعرها و آوازهایی با تنبک هم در فیلم وجود دارد که آن را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند.
  در فیلم موضوعات و صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد. چند بار به موضوع مرگ پدر حسنی اشاره می‌شود و تصویری از بلعیده شدن او توسط گرگ نمایش داده می‌شود. مادر حسنی به پیرمرد جادوگر سنگ می‌زند و او را بیهوش می‌کند. صحنه‌های متعددی از رعد و برق و قرمز شدن آسمان ممکن است باعث ترس یا اضطراب کوچک‌ترها شود. غول همسرش را کتک می‌زند و مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهد، حسنی هم مورد تمسخر همسایه‌ها واقع می‌شود. بزرگ‌ترها از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر خاک تو سرت، بتمرگ، لعنتی و خفه شو استفاده می‌کنند. پیرمرد جادوگر در صحنه‌های مختلف چپق می‌کشد و با چپقش جادوگری می‌کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  حسنی که با مادرش تنها زندگی می‌کند، برای بهتر شدن وضع معیشتی خانواده‌شان قصد دارد بزش را بفروشد. پیرمردی آن را در ازای یک بطری جادویی می‌خرد. مادر حسنی او را سرزنش می‌کند اما بطری راهی به دنیای بالای ابرها باز می‌کند که غول‌ها در آن زندگی می‌کنند. غول بدجنس اختراع‌های ارزشمند پیرمرد جادوگر را دزدیده و حالا پیرمرد از حسنی می‌خواهد آن‌ها را پس بگیرد و با استفاده از آن‌ها ثروتمند شود اما حسنی یکی از آن‌ها را به او باز می‌گرداند تا بز دوست‌داشتنی خودش را پس بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، حسنی در مورد غول کار درستی انجام داد؟ آیا شما حرف‌های پیرمرد را باور می‌کنید؟
  فیلم بخش‌های مختلفی به صورت انیمیشن کامپیوتری و کارتونی دارد؛ به نظر شما، این بخش‌ها با هم تناسب دارند؟
  شما اگر بخواهید دنیای بالای ابرها را بکشید، آن را چه ‌شکلی نقاشی می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۱۳۸۳