روز پدر

(Father's Day)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک ماهی کوچک، تلاش او برای ساخت رابطه‌ای بهتر با پدرش و غلبه بر ترس‌ها و نقاط ضعفش

سال: 2019
  بررس فیلم: آناهیتا آقازاده اردبیلی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیاز به توجه و محبت بیشتر از طرف والدین و کسب موفقیت برای تشویق شدن و موردتوجه قرار گرفتن، موضوع پررنگی در دنیای کودکان است که در این فیلم به آن پرداخته شده است. تصمیم چارلی برای شرکت در مسابقه و تلاش او برای مبارزه با رقبا و غلبه بر ترسش از زورگویی قلدرهای مدرسه، روابط دوستانه‌ی او و نقش دوستانش در مواجهه با مسائل، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  چارلی شخصیتی است باانگیزه و هدفمند که برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند و به‌راحتی تسلیم شرایط نمی‌شود. او حتی موفق می‌شود پدرش را نیز که مدت‌ها از فعالیت‌های اجتماعی کناره گرفته و گوشه‌گیر شده، دوباره به فعالیت بکشاند. او و دوستانش موانع را از سر راه برمی‌دارند و اجازه نمی‌دهند مشکلات، آن‌ها را از هدف‌شان دور کند. چارلی و پدرش موفق می‌شوند رابطه‌ی سرد و خشک‌شان را تبدیل به رابطه‌ای صمیمانه کنند و با غلبه بر ترس‌های درونی خود، به شکوفایی استعدادهایشان بپردازند.
  از عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: چه غلطی می‌کنی؟، حالت رو می‌گیرم، بدبخت، جقله، بزنم فک مکت رو؟، عوضی، لندهور، خرفت.
  ریپ و هم‌گروهی‌هایش با دانش‌آموزان ضعیف‌تر با قلدری رفتار می‌کنند و باعث آزار و اذیت آن‌ها می‌شوند؛ مثلاً آن‌ها را تنها گیر می‌آورند و به شرکت نکردن در مسابقه تهدید می‌کنند. ریپ با زیردستانش با تحکم و تحقیرآمیز برخورد می‌کند و به آن‌ها مدام فرمان می‌دهد. در صحنه‌ای دیگر از فیلم، شاهد آدم‌ربایی و حبس پدر چارلی و تعقیب و گریز او با گروه ریپ هستیم.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری، درباره‌ی ماهی کوچکی به نام چارلی است که تصمیم می‌گیرد با شرکت در مسابقات آروغ‌زنی، توجه پدرش را به خود جلب کند و بُردش را به عنوان هدیه‌ی روز پدر، به او بدهد. تلاش چارلی برای کسب این مهارت با وجود با ترس‌ها و ناامیدی‌هایش از یک طرف، و برخورد با زورگویی همکلاسی‌های قلدر مدرسه که می‌خواهند او را از هدفش دور کنند از سوی دیگر، موانعی بر سر راه او هستند اما او با هم‌فکری و همدلی دوستانش، در نهایت موفق می‌شود از پس این مسائل بربیاید. با این‌که چارلی در مسابقات برنده می‌شود ولی اتفاق بزرگ‌تر برای او، ایجاد تغییر در رابطه‌ی سردش با پدر است که با تلاش هر دوی آن‌ها به رابطه‌ای گرم و دوستانه تبدیل می‌شود. روحیه‌ی خطر کردن و کنار گذاشتن حاشیه‌ی امن و کسب تجربه‌های جدید، از موضوعات موردتأکید در فیلم‌اند.
  در فیلم شاهد صحنه‌های قلدری برخی شخصیت‌ها هستیم که به شخصیت‌های کوچک‌تر و ضعیف‌تر زور می‌گویند و آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند؛ از جمله با آدم‌ربایی و تعقیب افراد و مسخره کردن آن‌ها و گرفتن اعتماد‌به‌نفس‌شان. همچنین، از عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌تر‌ها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چارلی ماهی کوچکی است که قصد دارد در روز پدر به پدرش هدیه‌ای بدهد؛ او برای شرکت در مسابقات آروغ‌زنی تمرین می‌کند تا مثل پدرش برنده‌ی آن مسابقات شود. عده‌ای از بچه‌های قلدر مدرسه، پدر چارلی را اسیر می‌کنند تا چارلی را مجبور به کناره‌گیری از مسابقات کنند. چارلی با کمک دوستانش پدرش را نجات می‌دهد و به همراه او و بقیه‌ی دوستانش، در مسابقات آروغ‌زنی شرکت می‌کند و موفق می‌شود با برنده شدن در این مسابقات، پدرش را خوشحال کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان پدر چارلی از قصد به او باخت یا واقعاً نتوانست از پس او بربیاید؟ اگر از قصد به او باخته باشد، به نظر شما چرا این کار را کرده است؟
  فکر می‌کنید چرا ریپ و بقیه‌ی گروهش نسبت به بچه‌های ضعیف‌تر مدرسه قلدری می‌کردند؟ در مقابل افراد زورگو و قلدر چکار می‌توانیم بکنیم؟
  به نظرتان برگزاری مسابقات رقابتی بین بچه‌های مدرسه، چه مزایا و معایبی دارد؟ دوست دارید در این‌طور مسابقات شرکت کنید؟ از مسابقه دادن خوش‌تان می‌آید؟ اگر در مسابقه‌ای ببازید چه احساسی پیدا می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۰
  سال انتشار ۲۰۱۹