روشن کردن ستاره‌ها

(Lighting up the Stars)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی رابطه‌ی پدر و فرزندی مردی جوان و دختربچه‌ای یتیم و تلاش آن‌ها برای زندگی در کنار هم، همراه با تجربه‌ی از دست دادن و پخته شدن

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیائوون یتیم است و بعد از مرگ مادربزرگش خیلی غصه‌دار می‌شود. او رابطه‌ی خوبی با سان می برقرار می‌کند و به تدریج او را به عنوان پدر می‌پذیرد.
  سان می با وجود ظاهر سرد و گاه خشن‌اش، دلی مهربان دارد و نسبت به شیائوون احساس مسئولیت می‌کند. او تلاش می‌کند حال شیائوون را بهتر کند و همین تلاش به او کمک می‌کند تا از فردی نابالغ و غیرمتعهد، تبدیل به بزرگسالی مسئولیت‌پذیر و بالغ شود. سان می رابطه‌اش با پدرش را ترمیم می‌کند و بدون خشم از او جدا می‌شود. شیائوون دختری جسور و باروحیه است. او آنقدر پیگیر مادربزرگش می‌شود که واقعیت را از زبان سان می‌ می‌شنود. او برای ماندن پیش سان می تلاش می‌کند و اجازه نمی‌دهد دیگران روی نظرش تاثیر بگذارند.
  در چند صحنه، بالاتنه‌ی برهنه‌ی مردان نمایش داده می‌شود. دوست‌دختر سان می به او خیانت کرده و با مرد دیگری در رابطه است. او می‌گوید از این مرد حامله است. سان می سیگار می‌کشد و مشروب می‌نوشد. شغل سان می کفن و دفن مردگان است و از شیائوون هم برای این کار استفاده می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: چه غلطی می‌کنی، گند زدی، بی‌شعور، تو روحت، گم شو، چه مرگته، دروغگو، سگ هار، دیوونه، تر بزنی، دیو، شخمی، به یه ورم، آشغال، مرتیکه‌ی عوضی، کلاهبردار، هیولای وحشی، چرت و پرت، مسخره، دهنت رو ببند، خرس گنده، مزخرف، خودخواه، کدوم گوری بودی، بی‌رحم، لیاقت نداری. سان می به مردم دروغ می‌گوید و شیائوون را با خود همدست می‌کند. تا زمان نوشتن این بررسی، فیلم دوبله نشده و نسخه‌ی همراه با زیرنویس فارسی آن موجود است.
  فیلم در کشور چین ساخته شده و بخشی از فضای شهری و سبک زندگی مردم در زمان کنونی، به تصویر کشیده شده است.
  شغل سان می کفن و دفن مردگان است و بخش زیادی از داستان و گفتگوها درباره‌ی اجساد مردگان و تشییع آن‌هاست. شیائوون یتیم است. مادربزرگ او می‌میرد و او شاهد کفن و دفن و تشییع جنازه‌اش است. دایی و زن‌دایی او نمی‌خواهند او را پیش خود نگه دارند. بین سان می و چند شخصیت دیگر، درگیری و زد و خورد پیش می‌آید. جسد مادربزرگ را می‌سوزانند و سان می با نشان دادن دود ناشی از سوزاندن، به شیائوون نشان می‌دهد چه بر سر مادربزرگش آمده. شیائوون گریه می‌کند. او در حالت عصبانیت، دست بقیه را گاز می‌گیرد. دختری هم‌سن شیائوون مرده و مادرش گریه می‌کند. پدر سان می با عصبانیت، مغازه‌ی او را به هم می‌ریزد و سان می را کتک می‌زند. سان می باید یک جسد متلاشی را ترمیم کند و درنهایت بخیه بزند. پدر او در پایان این کار غش می‌کند. پدر سان می داستان مرگ برادرش را برای او تعریف می‌کند. مادر واقعی شیائوون پیدا می‌شود و او را به زور با خود می‌برد. شیائوون گریه و التماس می‌کند که پیش سان می بماند. پدر سان می می‌میرد. شیائوون گم می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی آشنایی مردی جوان به نام سان می با دختربچه‌ی یتیمی به نام شیائووِن است. سان می که در کار مدیریت مراسم تشییع جنازه است، در مراسم کفن و دفن مادربزرگ شیائوون او را می‌بیند و به خاطر اتفاقاتی مجبور می‌شود سرپرستی او را قبول کند. سان می که مردی زمخت و بدرفتار است و حوصله‌ی سر و کله زدن با بچه‌ها را ندارد، به تدریج احساسات پدرانه‌ای نسبت به شیائوون پیدا می‌کند و این رابطه باعث تغییرات بزرگی در نگرش او نسبت به زندگی و مرگ می‌شود. سان می رابطه‌ی خوبی با پدرش ندارد ولی با نیروی حاصل از دوست داشتن و مراقبت از شیائوون موفق می‌شود احساساتش را با پدرش در میان بگذارد و رابطه‌اش با او را، قبل از این‌که پدرش از دنیا برود، ترمیم کند. فیلم نشان می‌دهد رابطه‌ی والد و فرزندی چنان نیروی شگفت‌انگیزی دارد که می‌تواند روی بقیه‌ی ابعاد زندگی انسان تاثیر بگذارد و او را به کلی دگرگون کند.
  به خاطر شغل سان می، بخش زیادی از فیلم به موضوع تشییع جنازه مربوط است و گفتگوهای مربوط به مردگان و اجساد و کفن و دفن، زیاد شنیده می‌شود. شیائوون یتیم است و بعد از مرگ مادربزرگش بی‌کس و کار می‌شود. او وقتی به سان می دل می‌بندد، مجبور می‌شود از او جدا شود و پیش مادرش برود. سان می از روی عصبانیت، واقعیت را درباره‌ی مادربزرگ شیائوون به او می‌گوید و شیائوون از ناراحتی گریه می‌کند. فضای فیلم بزرگسالانه است و به موضوعاتی مثل خیانت و بارداری از مردی دیگر، اشاره می‌شود. سان می از شیائوون در کار تشییع استفاده می‌کند و در موقعیتی که خودش دروغ می‌گوید، شیائوون را هم وارد می‌کند. فیلم تا زمان نوشتن این بررسی، دوبله نشده و نسخه‌ی همراه با زیرنویس فارسی آن موجود است. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سان می مردی جوان و متصدی امور کفن و دفن مردگان است. او هنگام انجام کارهای ترحیم یک پیرزن با نوه‌ی او که شیائووِن نام دارد آشنا می‌شود. شیائوون او را دزد مادربزرگش می‌داند و از او می‌خواهد مادربزرگش را برگرداند. او یتیم است و بعد از مرگ مادربزرگ، باید با دایی و زن‌دایی‌اش زندگی کند ولی آن‌ها او را نمی‌خواهند. سان می مجبور می‌شود شیائوون را پیش خودش نگه دارد و چون خودش مجرد است، سرپرستی قانونی او را به یک زوج از دوستانش می‌سپرد. بعد از مدتی، مادر شیائوون پیدا می‌شود و او را با زور با خودش می‌برد ولی شیائوون فرار می‌کند و پیش سان می برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه چیزی در رابطه با شیائوون، به سان می کمک کرد تا تغییر کند؟ چه چیزهایی در زندگی او تغییر کرد؟ فکر می‌کنید او از این تغییرات رضایت دارد؟
  به نظرتان شیائوون از زندگی در کنار سان می چه احساسی داشت؟ چرا نمی‌خواست پیش مادر واقعی‌اش برگردد؟
  فکر می‌کنید داستان چگونه ادامه پیدا می‌کند؟ شیائوون با چه کسانی زندگی می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jiangjiang Liu
  مدت زمان ۱۱۲
  کشور سازنده چین
  استودیو Lian Ray Pictures
  بازیگران انیو یانگ، جی وانگ، ییلانگ ژو
  سال انتشار ۲۰۲۲