روکا دنیا را تغییر می‌دهد

(Rocca Changes the World)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی دختربچه‌ای تنها و مستقل و زندگی شاد و هیجان‌انگیز او در کنار دوستان کودک و بزرگسالش

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روکا در نبود والدینش زندگی هیجان‌انگیزی دارد. او آزادانه هر جا بخواهد می‌رود و با هر کس دوست داشته باشد رفت و آمد می‌کند. روکا در مدرسه هم هر جوری که دلش می‌خواهد رفتار می‌کند و معلم و هم‌کلاسی‌هایش را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. او مجبور نیست به قواعد سخت‌گیرانه‌‌ای تن بدهد که والدین برای زندگی کودکان تعیین می‌کنند. روکا و دوستانش فعالیت‌های لذت‌بخشی انجام می‌دهند و زندگی شاد و دلخواهی دارند. تجربه‌های آن‌ها احتمالا برای عموم کودکان رؤیایی و خواستنی است.
  روکا پرانرژی و باروحیه است و سعی می‌کند برای همه‌ی موقعیت‌ها راه‌حل پیدا کند. او با وجود این‌که بزرگ‌تری بالای سرش نیست، بالغانه رفتار می‌کند و از استقلال و آزادی‌اش سوءاستفاده نمی‌کند. روکا برای معلم و هم‌کلاس‌هایش الهام‌بخش است و رفتارهای مدیر جدی مدرسه را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. وکیل و معلم مدرسه بزرگسالانی حمایتگرند و تلاش می‌کنند روکا، خلاف میلش، به سرپرستی گرفته نشود.
  مادربزرگ و رفقایش همیشه در حال نوشیدن مشروب‌اند. به موضوعاتی مثل حضانت و سرپرستی کودک به صورت سرسری و غیرکارشناسانه اشاره می‌شود که می‌تواند موجب بدفهمی کودکان شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: مگه کوری، کله‌پوک، دیوونه، دست‌وپاچلفتی، بچه‌ننه، بدجنس، چطور جرات می‌کنی، ضایع و احمق.
  روکا مادرش را از دست داده و از پدرش دور است. مادربزرگش هم از او خوش‌اش نمی‌آید و او را مایه‌ی بدشانسی می‌داند. مادربزرگ زمین می‌خورد و در بیمارستان بستری می‌شود. بچه‌های مدرسه یکی را مسخره می‌کنند. روکا بچه‌های همسایه را بدون اجازه‌ی والدینشان بیرون می‌برد. یکی از دانش‌آموزان زخمی می‌شود و بعدا روکا را مسئول می‌داند و ویدیوی حرف‌هایش علیه روکا را منتشر می‌کند. در ایستگاه فضایی اتفاقی می‌افتد که روکا را نگران پدرش می‌کند. روکا مرد غریبه‌ای را به خانه‌شان می‌برد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که شبیه داستان پی پی جوراب‌بلند در زندگی امروزی به نظر می‌رسد، درباره‌ی دختری یازده‌ساله و بسیار مستقل به نام روکا است که در نبود والدینش، به خانه‌ی مادربزرگش نقل مکان کرده، ولی چون او هم در بیمارستان بستری شده، باید به تنهایی زندگی کند. روکا به خاطر شغل پدرش، خیلی از دوره‌های فضانوردی را آموزش دیده و اعتمادبه‌نفس و پختگی زیادی نسبت به هم‌سن‌وسالانش دارد. او همچنین به خاطر نبودن در مدرسه‌ی معمولی، زیر بار پذیرش قوانین غیرمنطقی کلاس و مدرسه نمی‌رود و با روش خودش زندگی می‌کند. روحیات روکا توجه معلم و هم‌کلاسی‌هایش را جلب و آن‌ها را با او همراه می‌کند. روکا فعالیت‌های خیریه‌ای برای افراد بی‌خانمان راه می‌اندازد و از این طریق به مادربزرگش هم که دل خوشی از او ندارد نزدیک می‌شود. به این ترتیب، او همه را متقاعد می‌کند که نیازی به سرپرست قانونی ندارد و خودش برای خودش کفایت می‌کند. فیلم نشان می‌دهد که بچه‌ها بدون وجود والدین، زندگی شادتر و مفیدتری دارند و صرف حضور بزرگسالانی که در مواقع نیاز به آن‌ها رجوع کنند یا مخارج زندگی‌شان را تامین کنند، برایشان کافی است.
  روکا مادرش را هنگام زایمان از دست داده و از پدرش همیشه دور است. مادربزرگش هم معتقد است او بدشانسی می‌آورد. او در حالی که تنهاست، مردی غریبه را به خانه راه می‌دهد و فضای فیلم طوری پیش می‌رود که این کار روکا درست به نظر می‌رسد و مرد، آدم خوبی است که به روکا کمک می‌کند. او یک بار هم با هم‌کلاسی‌ پسرش به خانه‌ی آن‌ها می‌رود درحالی‌که والدین او خانه نیستند. این موضوع می‌تواند آموزه‌های نادرستی برای کودکان به همراه داشته باشد. همچنین، فیلم این ذهنیت را القا می‌کند که والدین، افراد مزاحمی هستند که در نبودشان، بچه‌ها زندگی شادتری دارند. روکا به عنوان کودکی که تنها زندگی می‌کند، از بقیه‌ی بچه‌ها خوشبخت‌تر و خوشحال‌تر به نظر می‌رسد و آزادی و استقلال او می‌تواند برای عموم کودکان رؤیایی و حسرت‌برانگیز باشد؛ درحالی‌که زندگی در واقعیت، شباهتی به اتفاقات فیلم ندارد.

  چکیده داستان

  روکا دختری یازده‌ساله است که مادرش را موقع تولد از دست داده و پدرش هم در یک ایستگاه فضایی بین‌المللی کار می‌کند. پدرش او را پیش مادربزرگش در هامبورگ فرستاده، ولی مادربزرگ که او را مایه‌ی بدشانسی می‌داند، از حضور او در خانه ناراحت است. یک روز مادربزرگ زمین می‌خورد و در بیمارستان بستری می‌شود و روکا باید کاملا تنها زندگی کند. مدیر مدرسه متوجه این موضوع می‌شود و مسئول یتیم‌خانه را به سراغ روکا می‌فرستد. روکا که به تازگی با زباله‌گردی آشنا شده که قبلا وکیل بوده، از او می‌خواهد که وکالت‌اش را قبول کند. وکیل، دادگاه را قانع می‌کند که روکا در مدتی که مادربزرگش در بیمارستان است، نیازی به سرپرست ندارد. از طرف دیگر، روکا در این مدت برای افراد بی‌خانمان و زباله‌گرد فعالیت خیریه انجام می‌دهد و مادربزرگش که فعالیت‌های او را در تلویزیون دیده، با افتخار پیش او برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان فیلم چقدر به واقعیت نزدیک بود؟ فکر می‌کنید یک بچه‌ی‌ هم‌سن روکا می‌تواند زندگی مستقلی داشته باشد؟
  درباره‌ی رفتن مرد به خانه‌ی روکا چه نظری دارید؟ این کار می‌توانست برای او خطراتی به همراه داشته باشد؟
  چه احساسی از تماشای فیلم داشتید؟ دوست دارید مثل روکا زندگی کنید؟ به نظرتان پیام فیلم چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Katja Benrath
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده آلمان
  استودیو Relevant Film، Warner Bros. Film Productions Germany، Deutscher Filmförderfonds، Schleswig-Holstein Film Commission، Filmförderungsanstalt
  جایزه ها German Film Awards، Giffoni Film Festival، Luxembourg City Film Festival
  بازیگران کاسپار فیشر-اورتمان، لوئیز ریشتر، لونا ماکساینر
  سال انتشار ۲۰۱۹