رَچِت و کلَنک

( Ratchet & Clank)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مبارزه‌ی نگهبانان کهکشان برای جلوگیری از نابودی آن و متوقف کردن نقشه‌های شرورانه، همراه با تجربه‌ی دوستی و خودشناسی

سال: 2016
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رَچِت والدین خود را از دست داده و گریم سرپرستی او را بر عهده گرفته است. او با آموزش‌‌های گریم تبدیل به مکانیک ماهری شده و با خلاقیت خود سفینه‌های فضایی را تعمیر می‌کند، اما دیگران از کار او ناراضی‌اند و رَچِت را فردی خرابکار می‌دانند. گریم برخلاف دیگران، توانایی‌های رَچِت را می‌شناسد و او را برای دنبال کردن هدف‌هایش تشویق می‌کند. رَچِت که قلبی بزرگ دارد، دوست دارد نگهبان کهکشان شود تا بتواند به دیگران کمک کند. او با تلاش و شجاعتی که دارد، موفق می‌شود عضو گروه نگهبانان شود و خیلی زود دوستانی پیدا می‌کند و تبدیل به فردی محبوب و مشهور می‌شود. کاپیتان کوارک که با حضور رَچِت، دیگر برای طرفدارانش مهم نیست، به شهرت او حسادت می‌کند و برای به دست آوردن شهرت، تصمیمات نادرستی می‌گیرد که جان دوستان و ساکنین کهکشان را به خطر می‌اندازد، اما در نهایت با کمک رَچِت رؤیاها و اهداف خود را به یاد می‌آورد و برای نجات کهکشان تلاش می‌کند. در پایان ماموریت، رَچِت که به توانایی‌های خود ایمان پیدا کرده و تبدیل به شخصیتی قوی شده، تصمیم می‌گیرد به خانه بازگردد و کنار گریم و دوستش کلَنک زندگی کند. رشد و بالندگی رَچِت و تجربه‌های او در کنار دوستان و اطرافیانش، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه باشند.
  رَچِت مکانیک ماهری است که رؤیای پیوستن به نگهبانان کهکشان را دارد تا بتواند مفید باشد و به دیگران کمک کند. او با اینکه فردی خرابکار به نظر می‌رسد که توانایی نگهبان شدن ندارد، در موقعیت‌های مختلف با شجاعت و تصمیم‌گیری درست، موفق می‌شود جان دیگران را از خطر نجات داده و همراه با دیگر نگهبانان، جلوی نابودی کهکشان را بگیرد. ‌گریم از کودکی سرپرستی رَچِت را بر عهده گرفته است. آن‌ها رابطه‌ای صمیمانه با یکدیگر دارند و گریم رَچِت را برای دنبال کردن هدف‌هایش تشویق می‌کند و حامی اوست. کاپیتان کوارک که علاقه‌ی بسیاری به مشهور بودن دارد، به شهرت و محبوبیت رَچِت حسادت می‌کند و به همین دلیل با وعده‌های درِک فریب می‌خورد، به دوستانش خیانت می‌کند و به نیروهای شر می‌پیوندد. اما در مبارزه با رَچِت، رؤیاهای خود را به یاد می‌آورد و متوجه اشتباهش می‌شود. کلَنک رباتی معیوب است که از سفینه‌ی درِک فرار کرده تا نقشه‌های او را به دیگران اطلاع دهد و جلوی نابودی کهکشان را بگیرد. او و رَچِت تبدیل به دوستانی صمیمی می‌شوند که به خوبی با یکدیگر همکاری می‌کنند. و رَچِت از او می‌آموزد که شهرت همیشه خوب نیست و برای قهرمان بودن نیازی نیست که حتماْ مشهور باشد.
  تلاش برای نجات کهکشان و ساکنین آن موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. بازی‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی از شخصیت‌های این فیلم ساخته شده که تماشای فیلم می‌تواند میل به بازی و فعالیت با آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری استفاده شده: احمق، بدبخت، عقب‌مونده، دیوونه، دخلشون اومده، بی‌فرهنگ، حیله‌گر، دخلت رو میارم، مزخرفات، مخ‌تعطیل، خرس گنده، مردنی، ناقص، دهنو ببند، یه الف بچه واسه من دم درآورده، دهن گنده‌م رو ببندم، تو چه مرگته؟. در برخی از موقعیت‌ها لحن شخصیت‌های داستان همراه با تحقیر و توهین است و از عبارت‌هایی استفاده می‌‌شود که مربوط به دنیای بزرگسالانه است: مخلصم، درود تو شرف ملت، بر و بازو میزونه و لباس‌ها مارکه، کول مول، کیف‌تون به راست یا به چپه؟، نامرد اسیدپاش، با شما حرف می‌زنم، بادمجون که واکس نمی‌زنم، جو گیر شدی، جوگیر من، تو اینجا بودی؟، اس بازی (مسیج دادن)، ترجمه زیر دیپلم‌اش چی می‌شه؟، به امواتت سلام برسون، منزل دلش واسه من شور بزنه، کوله‌پشتی‌ات تو حلقم.
  درِک از رباتی غول‌پیکر و قلدر برای ترساندن اطرافیانش استفاده می‌کند. او قصد دارد سیاره‌های کهکشان را نابود کند و با این کار جان موجودات مختلف را به خطر می‌اندازد. نفاریوس موجودی فضایی است که ظاهری ترسناک دارد و درِک برای اجرای نقشه‌های شوم خود از او استفاده می‌کند و نفاریوس با اسلحه‌ای که اختراع کرده، درِک را تبدیل به گوسفند می‌کند تا بتواند عملیاتش برای تبدیل شدن به رئیس کهکشان را شروع کند. کوارک با پیوستن به درِک، سیستم نگهبانان کهکشان را هک می‌کند و نگهبانان در مبارزه نمی‌توانند از اسلحه‌های خود استفاده کنند. موقعیت‌های بسیاری از انفجار سیاره، سفینه و حمله‌ی ربات‌ها و مبارزه‌ی نگهبانان با ارتش درِک وجود دارد که در آن از اسلحه‌های مختلف که توانایی پرتاب لیرز، آتش و یخ دارند استفاده می‌شود و برخی از شخصیت‌ها آسیب می‌بینند و برخی نیز به فضا پرتاب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی که بر اساس یک بازی ویدیویی محبوب با همین نام ساخته شده، ماجرای تلاش نگهبانانی است که برای نجات کهکشان مبارزه می‌کنند. موجودی فضایی به نام درِک در حال ساختن ارتشی برای نابودی سیاره‌ها و ساختن سیاره‌ای بی‌نقص برای خودش است. در همین زمان، رباتی به نام کلَنک از سفینه‌ی درِک فرار می‌کند تا نقشه‌ی او را به نگهبانان کهکشان اطلاع دهد و جلوی نابودی سیاره‌‌ها را بگیرد و مواجه شدن او با مکانیکی به نام رَچِت که رؤیای پیوستن به تیم نگهبانان کهکشان را دارد، دوستی‌ای بین آن دو شکل می‌دهد. آن‌ها با استفاده از مهارت‌هایشان موفق می‌شوند ربات‌های درِک را شکست دهند و برای ماموریت نجات کهکشان به تیم نگهبانان بپیوندند. رَچِت در این راه فراز و نشیب‌های بسیاری را برای طی کردن مسیر قهرمان شدن پشت سر می‌گذارد و با سوالات بسیاری درباره قهرمان واقعی بودن مواجه می‌شود. فیلم با پر رنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، شجاعت و فروتنی، بر این نکته تاکید می‌کند که برای قهرمان بود نیازی به داشتن ویژگی‌های خارق‌العاده نیست و انسان‌های معمولی با داشتن قلبی بزرگ، پذیرش خود و توانایی‌هایشان، و همراه کردن آن با شجاعت می‌توانند قهرمان باشند.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن بسیاری وجود دارد: موجودی فضایی قصد دارد کهکشان را نابود کند و برای اجرای نقشه‌ی خود از دانشمندی که نیت‌های شوم و ظاهری ترسناک دارد کمک می‌گیرد. درِک از یک ربات غول پیکر برای رسیدن به اهداف خود و ترساندن اطرافیانش استفاده می‌کند. موقعیت‌های بسیاری از انفجار سفینه‌ها و سیاره‌ها وجود دارد و در مبارزه بین ربات‌ها و نگهبانان کهکشان، از اسلحه‌های مختلفی که توانایی پرتاب لیرز، اتش و یخ دارند استفاده می‌شود؛ در برخی از این مبارزه‌ها شخصیت‌های فیلم آسیب می‌بینند یا به فضا پرتاب می‌شوند. علاوه بر این‌ها، در نسخه‌ی دوبله‌ی وبسایت نایت مووی، از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری استفاده شده و برخی از عبارت‌های دوبله نیز مربوط به دنیای بزرگسالانه است. نجات کهکشان و ساکنین آن نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  موجودی فضایی به نام درِک با درست کردن ارتشی از ربات‌ها و همکاری با دانشمندی به نام نفاریوس، تصمیم دارد سیاره‌های کهکشان را نابود کند و با برداشتن قطعه‌ای انتخاب شده از هر سیاره، نسخه‌ای از یک سیاره‌ی بی‌نقص بسازد. در این میان، نگهبانان کهکشان که بزرگ‌ترین دشمنان او هستند، یک نفر از تیم خود را از دست داده‌اند و به دنبال عضوی جدید می‌گردند. رَچِت یک مکانیک ماهر با رؤیاهای بزرگ است که با بلندپروازی قصد دارد به تیم نگهبانان کهکشان بپیوندد، اما از سمت آنان رد می‌شود؛ تا اینکه با نجات دادن یک ربات معیوب به نام کلَنک که از سفینه‌ی درِک فرار کرده، به نقشه‌ی جدید او برای حمله به یک سیاره پی‌می‌برد و همرا‌ه با کلَنک به کمک نگهبانان کهکشان می‌رود و موفق می‌شود ربات‌های درِک را نابود کند. او که حالا عضو جدید نگهبانان کهکشان شده، همراه با آنان راهی ماموریتی می‌شود تا جلوی نابودی کهکشان را بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزی سبب شد کاپیتان کوارک به تیم درِک بپیوندد؟ آیا مشهور و محبوب بودن نگهبانان کهکشان بر نحوه‌ی انجام ماموریت آنان تاثیرگذار بود؟ به نظرتان مزایا و معایب مشهور بودن چیست؟
  قبل از تماشای فیلم، بازی رَچِت و کلَنک را انجام داده‌اید؟ فکر می‌کنید چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ تماشای فیلم شما را برای انجام این بازی‌ها ترغیب می‌کند؟
  فکر می‌کنید داشتن چه ویژگی‌هایی به رَچِت کمک کرد تا بتواند نگهبان کهکشان شود و همراه با دیگر نگهبانان، کهکشان را نجات دهد؟ به نظر شما رَچِت ویژگی‌های یک قهرمان را دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۶