ریموند و ری

(Raymond & Ray)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی مواجهه‌ی دو برادر پس از سال‌ها با پدر در مراسم تشیع او، تلاش برای بخشش پدر و مدیریت احساساتی چون خشم و عصبانیت

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لوسیا یکی از همسران هریس است و با مهربانی و شفقت با ریموند و ری رفتار می‌کند. همچنین رابطه‌ی دوستانه‌ای با فرزند کوچک خود دارد.
  ریموند و ری سعی می‌کنند خاطرات بد گذشته را فراموش کنند و با شنیدن صحبت‌های لوسیا تصمیم به بخشیدن پدر می‌گیرند.
  بارها و بارها مفهوم خودکشی و موضوعاتی چون مصرف مواد مخدر، نوشیدن الکل و کشیدن سیگار در فیلم دیده می‌شود. ری از ریموند می‌پرسد که پدر به مرگ طبیعی مرده است و یا خودکشی کرده است. روابط عاشقانه‌ی ری، شوخی‌های جنسی، لاس زدن، بوسه و روابط جنسی در نسخه‌ی اصلی فیلم وجود دارد که در این نسخه سانسور شده است.
  در فیلم از عبارات و واژه‌های توهین‌آمیزی مانند مردتیکه، لعنتی، از پشت کدوم کوه اومدی، احمق، مزخرفات، گندش بزنن، عوضی و زندگی رو زهرمارش می‌کنم استفاده شده است. در داستان از شخصیت‌های متعددی رفتارهای نژادپرستارانه دیده می‌شود.
  در فیلم صحنه‌های زیادی از ترس و خشونت وجود دارد؛ ریموند به خانه‌ی ری می‌رود و ری اسلحه به دست، درب را باز می‌کند. ریموند و ری خاطرات تلخ زیادی از گذشته دارند و کودک‌آزاری‌های پدرشان را تعریف می‌کنند. همچنین اشاراتی به آزارهای خانگی و آزارهای جسمی می‌شود. افراد در مورد آرایش جنازه در روز مراسم تشیع با هم صحبت می‌کنند. جسد بارها از نمای نزدیک نمایش داده می‌شود. برادر کوچک خانواده مستقیم وارد قبر می‌شود و جنازه‌ی پدر را از نزدیک می‌بیند. ریموند در مراسم خاک‌سپاری با یادآوری خاطرات گذشته خشمگین می‌شود، تصمیم به خودکشی می‌گیرد، اما با مدیریت خشم با اسلحه بارها به تابوت پدر تیراندازی می‌کند. همچنین در صحنه‌های زیادی زد و خورد فیزیکی و فریاد زدن افراد وجود دارد. افراد همدیگر را هل می‌دهند و کسی آرزو می‌کند که سرش را می‌بریدند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی ریموند و ری، ماجرای دو برادر است که بعد از سال‌ها بی‌خبری از پدر، متوجه می‌شوند که پدرشان فوت کرده و در وصیت‌نامه از پسرانش خواسته است تا در مراسم تشیع جنازه حضور داشته باشند. ریموند و ری دو برادر ناتنی‌اند و ری به دلیل خاطرات تلخ و وحشتناکی که از کودک‌آزاری‌های پدر دارد تمایلی به شرکت در مراسم ندارد، اما با اصرار ریموند به مراسم می‌رود. آن‌ها با دیدن جنازه‌ی پدر و شنیدن صحبت‌های اطرافیان خشم زیادی را تجربه می‌کنند زیرا اکثر افراد حاضر در مراسم به خوبی و نیکی از پدرشان یاد می‌کنند. شنیدن این موضوع ریموند و ری را وارد ماجراجویی‌های متعددی می‌کند تا دلیل تغییر رفتار پدر را بفهمند. لوسیا تلاش می‌کند دو برادر را آرام و آن‌ها را به بخشش تشویق کند.
  در فیلم موقعیت‌های متعددی از ترس و خشونت وجود دارد. داستان حول محور یک جنازه و مراسم تشیع او می‌گردد. بارها جنازه‌ی نیمه برهنه نمایش داده می‌شود و پسر کوچک خانواده مستقیماً وارد قبر شده و با جنازه‌ی پدر خود مواجه می‌شود. دو برادر خاطراتی از کودک‌آزاری، آزارهای جسمی و روحی پدر را تعریف می‌کنند که باعث خشم و عصبانیت آن‌ها می‌شود. همچنین موضوعاتی مانند خودکشی و تیراندازی به تابوت در داستان اتفاق می‌افتد. شخصیت‌ها روابط عاشقانه و جنسی دارند که در این نسخه سانسور شده است. افراد سیگار، مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکی مصرف می‌کنند. همچنین الفاظی مانند سیاه پوست، احمق، عوضی و مردتیکه در فیلم شنیده می‌شود. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ریموند و ری دو برادر هستند که سال‌هاست پدر خود را ندیده‌اند. ریموند به سراغ برادر ناتنی خود می‌روند تا ماجرای فوت پدرشان را به او اطلاع دهد. پدر در وصیت‌نامه درخواست کرده است که پسرانش در مراسم تشیع جنازه شرکت کنند. ری به دلیل اینکه پدر سال‌ها او را مورد آزار و اذیت‌های فیزیکی و روحی قرار داده است از این موضوع امتناع می‌کند، اما به اصرار ریموند به تشیع جنازه می‌رود. در مراسم، دو برادر متوجه می‌شوند برخلاف خاطرات بدی که از پدر دارند اکثر کسانی که در سال‌های گذشته پدرشان را می‌شناختند از او به خوبی یاد می‌کنند. شنیدن این موضوع دو برادر را وارد ماجراجویی‌های زیادی می‌کند تا دلیل این اتفاق را بفهمند و در دل ماجراجویی‌ها داستان‌هایی از عشق، خشم و رودررویی با خاطرات گذشته، همراه با چاشنی طنز اتفاق می‌افتد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما ری و ریموند چگونه می‌توانند رفتارهای اشتباه پدر را ببخشند؟
  فکر می‌کنید بخشیدن پدر چه فوایدی برای ری و ریموند دارد؟
  آیا تابه‌حال پیش آمده تمایلی به بخشش فردی نداشته باشید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Rodrigo Garcia
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۰۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Mockingbird Pictures، Apple Studios
  بازیگران ایثن هاک، ایوان مک گرگور، سوفی اوکوندو
  سال انتشار ۲۰۲۲