ریو

(Rio)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک طوطی دست‌آموز، بی‌علاقگی او به دنیای پرندگان و آشنایی او با لذت پرواز و دنیای پرندگان بعد از عاشق شدن

سال: 2011
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی آبی و لیندا دوستانه و همراه با احساس امنیت است؛ موضوعی که در جهان کودکان برجسته است. مراقبت از طوطی نیز می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  آبی طوطی عجیبی است که زندگی آرامش در کنار لیندا را به شناخت دنیای هم‌نوعانش ترجیح می‌دهد اما هر جایی که احساس مسئولیت می‌کند، بی‌درنگ دست به کار می‌شود و خلاقیت ویژه‌ای در به‌کارگیری ابزارها و حل مسئله دارد. لیندا در رسیدن به خواسته‌هایش بااراده و قوی است و در وفاداری به بهترین دوستش، آبی، نیز بسیار استوار است. فرناندو پسر فقیر و یتیمی است که به دلیل نیازهایش به کارهای خلاف می‌پردازد اما وقتی متوجه می‌شود فریب خورده، سعی می‌کند اشتباهاتش را جبران کند.
  یک صحنه‌ی آغوش و بوسیدن بین طوطی‌ها وجود دارد. در مراسم جشن، زن‌ها و مردها لباس‌های باز و بدن‌نما پوشیده‌اند و در صحنه‌هایی باسن‌های برهنه‌شان دیده می‌شود. در یک صحنه شراب روی میز دیده می‌شود. در فیلم به موضوعاتی مثل دزدی و قاچاق پرداخته می‌شود.
  در صحنه‌هایی که قاچاقچیان گفتگو می‌کنند، از عبارات بزرگسالانه و ناسزا استفاده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله به تعداد این عبارات اضافه شده: ازگل، بنال بینم، خاک تو ملاجت، عرعر کنی، مگه خوابش رو ببینی. جملاتی نیز در مورد روابط رمانتیک بین آبی و جول استفاده می‌شوند: بهش بگو چشمای قشنگی داری، بهش بگو چه احساسی بهش داری.
  فیلم به اهمیت وجود پرندگان وحشی در طبیعت و لزوم جلوگیری از قاچاق پرندگان و نیز به موضوع انقراض می‌پردازد.
  کودکان با برگزاری یک جشن عمومی در شهر ریودوژانیرو در ارتباط با پرندگان آشنا می‌شوند که به نظر می‌رسد بخشی از آداب و رسوم این شهر است و فقط کسانی می‌توانند در کارناوال شرکت کنند که بدن خود را با پر بپوشانند؛ در غیر این صورت می‌توانند تماشاچی باشند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد که برای کودکان کوچک‌تر این پیام را دربردارد که خشونت می‌تواند یک راه‌حل باشد. برای مثال: آبی در قفس توسط جول، مرتب مورد آزار و ضرب‌وشتم قرار می‌گیرد. هر دوی آن‌ها توسط نایجل ربوده می‌شوند. آبی و جول و پرنده‌های بسیاری در قفس توسط نایجل مورد آزار قرار می‌گیرند. نایجل میمون‌ها و پرنده‌های کوچک را با تهدید و آزار مجبور به اطاعت می‌کند و در نهایت نایجل به داخل پره‌ی هواپیما کشیده می‌شود. همچنین در صحنه‌ای، آبی کوچک از درخت پایین می‌افتد و به تله می‌افتد و غمگین و تنها در جعبه‌ای سربسته حمل می‌شود. فرناندو که خانه و خانواده ندارد، تنها و درمانده است و دزدی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ریو یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است و داستان آن درباره‌ی جوجه‌ طوطی آبی‌رنگی به نام آبی است که در اثر یک اتفاق، به دست دختر‌بچه‌ای به نام لیندا می‌رسد. آبی از زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای که در کنار لیندا دارد لذت می‌برد و علاقه‌ای به آشنایی با دنیای پرندگان ندارد. او حتی نمی‌تواند پرواز کند اما با ورود تولیو، جوان پرنده‌شناسی که نگران انقراض نسل طوطی آبی است، زندگی آرام آبی و لیندا تغییر می‌کند. آبی با حوادثی روبه‌رو می‌شود که دنیای زیبای پرندگان و اهمیت پرواز را برایش آشکار می‌کند و همچنین عشق و دوستی را با همراهانی که همگی پرنده‌اند و سعی دارند به او کمک کنند، تجربه می‌کند و در این مسیر عاشق طوطی دیگری می‌شود. اعتماد‌به‌نفس و باور داشتن به توانایی‌ها و ابراز همدلی با دوستان، موفقیت آبی در پرواز و شناخت دنیایی که از آن جدا شده بود را ممکن می‌کند. فیلم سرشار از رنگ‌های متنوع و شاد است و در بخش‌های مختلف آن آهنگ‌های شادی پخش می‌شود.
  صحنه‌هایی همراه با خشونت در فیلم دیده می‌شوند؛ از جمله رفتار جول (طوطی آبی‌رنگ ماده) در برخورد اولیه با آبی، برخوردهای خشن طوطی‌ای به نام نایجل با بقیه‌ی حیوانات و زورگویی و دزدی از طرف شخصیت‌های منفی. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

  چکیده داستان

  ریو داستان جوجه طوطی‌ای است که توسط قاچاقچی‌ها از جنگل به شهر می‌آید و در اثر یک حادثه، به دست دختربچه‌ای به نام لیندا می‌افتد. لیندا بچه‌طوطی را آبی نام‌گذاری می‌کند. آن دو با هم بزرگ می‌شوند و بسیار با هم مأنوس‌اند اما یک پرنده‌شناس جوان به سراغ لیندا می‌آید و او را در جریان انقراض نسل طوطی آبی، در آینده‌ای نه چندان دور قرار می‌دهد و به او پیشنهاد می‌کند که آبی را به ریودوژانیرو ببرد تا آبی، تنها ماده‌ی باقی‌مانده از نسل خود را ببیند؛ شاید با جفت‌گیری آن‌ها از انقراض نسل‌شان جلوگیری کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  برای رفع درگیری بین دو نفر یا گروه، به جز برخورد فیزیکی، چه راه‌حل‌هایی می‌شناسید؟
  چه ویژگی‌هایی در لیندا و رابطه‌اش با آبی به نظرتان بارزتر است؟ شما کدام یک از ویژگی‌های او را بیشتر می‌پسندید؟
  به نظر شما می‌شود آبی را قبل از این‌که پرواز را یاد بگیرد، یک پرنده دانست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۶
  سال انتشار ۲۰۱۱