زبل موش قهرمان

(Air Bound )

بررس متن: زهرا درایتی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی شجاعت موشی کوچک، مبارزه‌ی او و دوستانش برای به دست آوردن آزادی و آرامش، تجربه‌ی دوستی و مبارزه با شر

سال انتشار: 2015

زبل موش قهرمان

(Air Bound )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی شجاعت موشی کوچک، مبارزه‌ی او و دوستانش برای به دست آوردن آزادی و آرامش، تجربه‌ی دوستی و مبارزه با شر

سال انتشار: 2015

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
زبل موش شجاعی است که به ماجراجویی و تجربه‌ی موقعیت‌های جدید علاقمند است او که که تمام زندگی خود را در شهر گذرانده به امید دیدن اقیانوس راهی سفر می‌شود و در اولین مواجهه‌ی خود با اقیانوس، ماهی‌ها و پرندگان دریا، شعف را تجربه می‌کند. او و خپل دوستانی صمیمی هستند که همیشه از یکدیگر مراقبت می‌کنند. زبل با ایمان به توانایی‌هایی که دارد و همراه کردن آن با شجاعت، در سفرش دوستان بسیاری پیدا می‌کند. همدلی کردن او با موش‌ها برای پرندگان جزیره هم الهام‌بخش است و در نهایت آن‌ها نیز برای مبارزه با راسوها به موش‌های جزیره ملحق می‌شوند. راسوها همیشه موش‌ها را به خاطر کوچک بودن و ضعیف بودنشان تحقیر می‌کنند، اما اتحاد موش‌ها همراه با نقشه‌های دانا و اطلاعات گلی، به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند راسوها را شکست دهند و با رسیدن به جزیره‎‌‌ی پناهگاه، آرامش و خوشحالی را تجربه کنند. تجربه‌ی پیروزی موش‌ها ممکن است برای کودکان و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
یکی از شخصیت‌ها به گیاه ساگو که نشاسته‌ی به دست آمده از مغز میوه‌ی آن غذای مردم گینه نو و جزایرا مولوکو است، اشاره می‌کند که ممکن است کودکان را به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره‌ی آن ترغیب کند.
الگوی شخصیتی
شجاعت و جسارت زبل برای موش‌های دیگر الهام‌بخش است و گروهی از آنان با او همراه می‌شوند. او که ترسی از راسوی سفید ندارد، در موقعیت‌های بسیاری به موش‌ها یادآوری می‌کند که برای به دست آوردن آزادی‌شان باید با راسوها مبارزه کنند و بارها جان خود را برای نجات دوستانش به خطر می‌اندازد. خپل بر خلاف آن‌چه که موش‌ها فکر می‌کنند، با شجاعت، با راسوها مبارزه می‌کند. بوبو یکی از موش‌های کشتی است که سایر موش‌ها او را به عنوان موشی‌ دست و پا چلفتی می‌شناسند. او جزو موش‌‌هایی است که برای کمک به اهالی جزیره‌ی رویاها، به گروه زبل ملحق می‌شود و با راسوها مبارزه می‌کند. پدر چیچی و گلی که رئیس موش‌های جزیره است، رهبری دلسوز و مسئولیت‌پذیر است. او گروه‌های مختلف از موش‌های جزیره را متحد کرده چون معتقد است که با اتحاد در برابر راسوها موفق‌تر عمل خواهند کرد و در نهایت نیز برای نجات موش‌ها از طلسمِ راسوی سفید خود را قربانی می‌کند. او به فرزندانش شجاعت را آموخته و به آن‌ها جسارت می‌دهد تا پس از او رهبر و مراقب موش‌ها باشند. گلی، دختر شجاعی است که نسبت به اعضای گروه دلسوز است و با استفاده از دانایی و توانایی تصمیم‌گیری، موفق می‌شود همراه با دوستانش، مردم را نجات دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
خپل که غذای رئیس موش‌ها را خورده، به دردسر می‌افتد و قرار است مجازات شود، به همین دلیل زبل با رئیس موش‌ها مبارزه می‌کند و موقعیت‌هایی از زد و خورد و مشت در آن وجود دارد. در تعقیب و گریزی موش‌ها با صاحب درشکه‌ای که آن را دزدیده‌اند، یکی از موش‌ها از درشکه به بیرون پرت می‌شود و پس از آن تمام موش‌ها نیز از ارتفاع به ساحل سقوط می‌کنند. زبل، هرکول و خاکستری با یک راسو مبارزه می‌کنند. زبل چشم یکی از راسوها را کور می‌کند. راسو به آن ها حمله می‌کند و موش‌ها با گاز گرفتن گردن راسو، او را داخل آب پرتاب می‌کنند. راسوها چشمانی آبیِ براق و دندان‌هایی تیز دارند که به آن‌ها ظاهری ترسناک می‌دهد. راسوی سفید با موزیک و آواز در زیر نور ماه، موش‌ها را تسخیر می‌کند و آن‌ها موضع دفاعی خود را رها می‌کنند. راسوها پدر چیچی را که برای نجات موش‌های جزیره نزد راسوی سفید می‌رود را می‌کشند. به دستور راسوی سفید، راسوها به موش‌ها حمله می‌کنند: موش‌ها با استفاده از نیزه و سنگ راسوها را به پایین پرت می‌کنند. در این مبارزه بوبو و بسیاری از موش‌ها آسیب می‌بینند. بوبو که در مبارزه با راسوها آسیب دیده است، می‌میرد. گروهی از موش‌ها که در دریا با راسوها مبارزه می‌کنند، توسط آن‌ها محاصره می‌شوند و راسوی سفید قصد دارد آن‌ها را بکشد. موقعیت‌هایی از درگیری زبل و راسوی سفید وجود دارد که در آن او همراه با راسو به اعماق آب می‌رود و ممکن است کشته شود. راسوی سفید با پنجه‌های تیز خود، سر پرنده‌ای که به موش‌ها کمک کرده است، را می‌گیرد و ممکن است او را بکشد.
گفتار نامناسب
در نسخه‌ی دوبله از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: دست و پا چلفتی، احمقانه، نادون. راسو که قدرت بسیاری دارد، با لحنی تحقیرآمیز و همراه با تمسخر با موش‌ها حرف می‌زند.
محتوای بزرگسالانه
موقعیت‌هایی از ابراز علاقه بین زبل و گلی وجود دارد که با نگاه‌های معنادار نشان داده می‌شود. خپل نیز به یکی از موش‌های جزیره‌ی رویاها علاقمند است و با دیدن او صورتش قرمز می‌شود. موضوعاتی چون فداکاری و نجات موش‌های جزیره، در دنیای کودکان معنادار نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن کامپیوتری سه بعدی که بر اساس یک سریال انیمه به نام ماجراجویی‌های گامبا و رمانی اثر آستو سایتوه ساخته شده ماجرای مبارزه‌ای میان موش‌ها و راسوهاست. در این فیلم زبل( گامبا) که موشی شهری است برای دیدن دنیا، همراه با دوستش خپل (متیو) سفری را آغاز کرده و در جریان عملیاتی برای نجات موش‌های جزیره‌ی رویاها، از حمله راسوها قرار می‌گیرند. زبل که موشی شجاع است، از مبارزه با راسوها ترسی ندارد. شجاعت او برای موش‌ها و پرندگان جزیره الهام‌بخش است و آن‌ها را در مقابل راسوها متحد می‌کند. در این مبارزه، موش‌ها با استفاده از دانایی و توانایی تصمیم‌گیری و همراه کردن آن با شجاعت و تلاش برای آزادی، موفق می‌شوند گروه راسوها را شکست دهند و با رسیدن به جزیره‌ی پناهگاه، آرامش را تجربه کنند. تجربه‌ی سفر برای زبل، خپل و موش‌های کشتی، زمانی برای شناخت توانایی‌ها و همدلی است و با نجات موش‌های جزیره، آن‌ها پیروزی و امید را تجربه می‌کنند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی کردن، شجاعت، ماجراجویی و اتحاد این پیام را دارد که قدرت دوستی و اتحاد، شجاعت مواجهه با موقعیت‌های بحرانی را می‌دهد و با استفاده از قدرت تصمیم‌گیری بر مبنای دانایی، می‌توان مانند موش‌ها پیروزی را تجربه نمود. در فیلم موقعیت‌های ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد: دندان‌ها و پنجه‌های راسوی سفید به او ظاهری ترسناک داده است. او از قدرت خود برای تحقیر کردن و شکار موش‌ها استفاده می‌کند و دوست دارد قبل از شکار، آن‌ها را بترساند. راسوها همگی گوش به فرمان راسوی سفید هستند و به دستور او به موش‌ها حمله می‌کنند. در فیلم موقعیت‌هایی از مبارزه میان راسوها و موش‌ها وجود دارد که در آن برخی از شخصیت‌ها آسیب می‌بینند و همچنبن بوبو و پدر چیچی کشته می‌شوند. جانِ زبل برای کشتن راسوی سفید تهدید می‌شود و زمانی که همه فکر می‌کنند راسوی سفید مرده است، از زیر آب خارج می‌شود و با خشم بسیار به موش‌ها و پرندگان حمله می‌کند. در فیلم موقعیت‌هایی از ابراز علاقه‌ی زبل و گلی وجود دارد که به صورت نگاه‌های معنادار نشان داده شده است. علاوه بر آن موضوع نجات مردم به شکلی که در فیلم مطرح شده، در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

زبل و خپل دو موش شهری هستند که از زندگی روزمره‌ی شهری و مبارزه با گربه‌ها خسته شده‌اند بنابراین تصمیم می‌گیرند یک سفر ماجراجویانه برای دیدن اقیانوس و دنیایی بزرگ‌تر را شروع کنند. در شروع سفر، آن‌ دو شهری را پیدا می‌کنند که در آن موش‌های کشتی زندگی می‌کنند. زبل با جسارتی که در مبارزه با رئیس موش‌ها، هرکول، از خود نشان می‌دهد، مورد توجه و محبت او قرار می‌گیرد. در همین زمان موش کوچکی به نام چیچی که در جزیره‌ی رویاها زندگی می‌کند، نزد موش‌های کشتی می‌آید تا از آن‌ها بخواهد همراهِ موش‌های جزیره با راسوها مبارزه کنند. زبل و گروه کوچکی از موش‌های کشتی، راهی سفری در اقیانوس می‌شوند. در جزیره‌ی رویاها، موش‌های کشتی و جزیره در نبرد با راسوها با یکدیگر همکاری می‌کنند، اما راسوی سفید که حیله‌گر و قدرتمند است، موش‌های بسیاری از جمله رئیس موش‌های جزیره را می‌کشد بنابراین موش‌ها مجبور می‌شوند به جزیره‌ی پناهگاه مهاجرت کنند. زبل و دوستانش در مبارزه با راسوها شجاعت بسیاری به خرج می‌دهند و همراه با پرندگان که در نهایت به یاری آن‌ها آمده‌اند، راسوها را شکست می‌دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

فکر می‌کنید چه چیزی دوستان زبل را ترغیب کرد برای نجات موش‌های جزیره رویاها، با او همراه شوند؟ فکر می‌کنید چرا موش‌ها در نهایت تصمیم گرفتند جزیره‌ی زیبا و آرام را رها کنند و به محل زندگی قبلی خود، شهر و کشتی، بازگردند؟ به نظر شما خشونت نشان داده شده در فیلم‌های انیمیشنی چه تفاوتی با نسخه‌های واقعی آن دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 92
سال انتشار 2015