زرافه

(Zarafa)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌‌ای آفریقایی و ایستادگی او بر عهدش در عین تلاش برای رهایی از بردگی، همراه با تجربه‌ی دوستی و شهامت

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مکی همه ‌کسش را از دست داده اما همچنان امیدوار است پدرش او را نجات دهد. او به کره‌زرافه دل می‌بندد و نمی‌تواند از او جدا شود.
  موضوع اصلی فیلم وفای به عهد است. مکی به زرافه‌ی مادر قول داده از کره‌اش محافظت می‌کند و به هر قیمتی شده پای قولش می‌ایستد. او در چالش‌ها ناامید نمی‌شود و با شهامت به دنبال راه چاره است. مکی خانواده‌اش را از دست داده، و خانواده‌ی جدید خود را با حیوانات و دوستان جدیدش شکل می‌دهد. در موقعیت‌های مختلف شخصیت‌ها جملات حکیمانه می‌گویند؛ مثلاً: وقتی خسته و عصبانی هستی نمی‌توانی به چیزی درست فکر کنی یا اعتماد کنی، احساساتی بودن فقط باعث دردسر می‌شود، با عجله به جایی نمی‌رسی.
  کودکان آفریقایی، اعم از دختر و پسر، جز لباس زیر لباس دیگری به تن ندارند. مرد بادیه‌نشین در صحنه‌ای قلیان می‌کشد و حالت خماری دارد. در صحنه‌ی کوتاهی کشتی‌های جنگی، توپ و انفجار نمایش داده می‌شود. مسئله‌ی جنگ و نجات کشور موضوع کودکانه‌ای نیست. همچنین، مکی موقع فرار از فرانسه به همراه دختر هم‌وطنش به تشکیل خانواده و فرزندآوری فکر می‌کند، که با سن او متناسب نیست.
  پادشاه فرانسه مکیِ سیاه‌پوست را به میمون تشبیه می‌کند. حسن با آرامش به او می‌گوید حق ندارد حتی به یک کودک توهین کند. یک مورد «لعنتی» به کار می‌رود.
  کودک در مورد حیوانات آفریقا، پدیده‌هایی مثل سراب و خورشیدگرفتگی، حرکت بالن و برده‌داری اطلاعات مختصری پیدا می‌کند و با امکان مسیریابی از روی ستاره‌ها در شب آشنا می‌شود.
  فیلم به پوشش بادیه‌نشینان و روستاییان آفریقایی و نیز به طبیعت آفریقا می‌پردازد.
  موارد متعددی از خشونت علیه کودکان وجود دارد؛ برای نمونه، کودکان در غل و زنجیرند، به‌عنوان برده خرید و فروش می‌شوند، بارها از سگ برده‌فروش فرار می‌کنند و خانواده و کاشانه‌شان را از دست داده‌اند. موارد متعددی هم از خشونت علیه حیوانات وجود دارد؛ برای مثال، گاوها از بالن به پایین پرتاب می‌شوند؛ هرچند روی بادبان کشتی می‌افتند و آسیبی نمی‌بینند، اسب شلاق می‌خورد، گاوها مورد حمله‌ی گرگ‌ها واقع می‌شوند. بزرگ‌ترها با اسلحه و شمشیر همدیگر را تهدید می‌کنند و برای کشتن حیوان‌ها و انسان‌ها شلیک می‌کنند. در صحنه‌ای هم کشتی‌های جنگی، توپ و انفجار نمایش داده می‌شود. کره‌زرافه مادرش را از دست می‌دهد و مکی در موقعیت‌های متعدد دوستانش را از دست می‌دهد یا ناچار به جدایی از آن‌ها می‌شود. در دقایق پایانی فیلم، برده‌فروش در قفس خرس می‌افتد و فقط صدای فریادش شنیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  زرافه انیمیشنی دوبعدی است که با الهام از داستان تاریخی یک زرافه‌ی ماده ساخته شده که در قرن ۱۹ میلادی از طرف پادشاه مصر به پادشاه فرانسه هدیه داده شده بود. داستان در مورد یک پسربچه‌ی سیاه‌پوست آفریقایی است که توسط برده‌فروشی به بردگی گرفته شده است. او همه‌چیزش را از دست داده اما هنوز امید دارد و برای رهایی و زندگی آزادانه تلاش می‌کند. او هنگام فرار، با ترس‌ها و چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود، اما راه‌های جدیدی برای مقابله پیدا می‌کند و در نهایت به کمک یک بادیه‌نشین موفق می‌شود از دست برده‌فروش فرار کند. مرد بادیه‌نشین از طرف سلطان مأمور شده زرافه‌ای به‌عنوان هدیه برای پادشاه فرانسه ببرد و از قضا، کره‌زرافه‌ای را انتخاب می‌کند که رابطه‌ی عمیقی با پسربچه دارد. پسربچه به زرافه‌ی مادر قول داده از کره‌اش مراقبت کند و برای عمل به قولش تسلیم نمی‌شود. ایستادگی او بر عهدش او را با بادیه‌نشین همراه می‌کند. او با شهامت فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر می‌گذارد، تا به هدفش که زندگی آزادانه در سرزمین مادری است دست یابد. فیلم همچنین بر این نکته تأکید دارد که خانواده لزوماً خانواده‌ی ژنتیکی نیست.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ناراحت‌کننده‌ی زیادی وجود دارد و شخصیت‌های متعددی می‌میرند. اسارت کودکان در غل و زنجیر یا زندانی شدن در زیرزمین و همچنین صحنه‌ی جدایی پسربچه از زرافه ممکن است باعث ناراحتی کوچک‌ترها شود. به موضوع برده‌داری و برده‌فروشی اشاره شده که ممکن است برای بسیاری از کودکان تازگی داشته باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات ناراحت‌کننده‌ یا ناآشنای فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مکی، پسربچه‌ی سیاه‌پوست آفریقایی است که روستایشان توسط مهاجمان اروپایی سوزانده شده و عده‌ای از آن‌ها به بردگی گرفته شده‌اند. مکی به کمک بادیه‌نشینی به نام حسن موفق می‌شود از چنگال برده‌فروش فرار کند. حسن از طرف سلطان مأمور شده زرافه‌ی جوانی به‌عنوان هدیه برای پادشاه فرانسه ببرد تا در برابر متجاوزان از آن‌ها حمایت کنند اما مکی به زرافه‌ی مادر قول داده پس از مرگش از کره‌اش محافظت کند و بدین ترتیب با حسن همراه می‌شود. او در فرانسه دختر هم‌وطن خود را می‌بیند و تلاش می‌کنند با هم فرار کنند تا به سرزمین مادری‌شان برگردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مکی توانست به قولش وفادار بماند؟ چرا وفای به عهد موضوع مهمی است؟
  به نظرتان چرا پیرمرد قصه‌گو بیرون از روستا زندگی می‌کرد؟ آیا او خانواده‌ای داشت؟
  چه صحنه‌هایی از فیلم برایتان ناراحت‌کننده بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۸
  سال انتشار ۲۰۱۲