زمین قبل از زمان

(The Land Before Time )

بررس متن: فریبا قاصدی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گروهی بچه دایناسور، جدایی آن‌ها از والدین‌شان و چگونگی مواجهه‌ی آن‌ها با ترس‌ها، غم‌ها و خطرات در غیاب والدین

سال انتشار: 1988

زمین قبل از زمان

(The Land Before Time )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گروهی بچه دایناسور، جدایی آن‌ها از والدین‌شان و چگونگی مواجهه‌ی آن‌ها با ترس‌ها، غم‌ها و خطرات در غیاب والدین

سال انتشار: 1988

بررس متن: فریبا قاصدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
اتفاقاتی مثل مرگ مادر، گم‌شدن بچه دایناسورها و جدایی از والدین و به یادآوردن خاطراتی از آن‌ها در غیاب‌شان، احساس تنهایی و نیاز به داشتن یک دوست و همراه موضوعاتی هستند که می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
محتوای آموزشی
کودکان با موضوعاتی مثل انواع دایناسورها، نحوه‌ی تولید مثل (تخم‌گذار بودن‌شان)، تنوع تغذیه‌ای (گیاهخوار یا گوشتخوار بودن‌شان) و زیستگاه‌ دایناسورها از نظر آب‌و‌هوا آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
الگوی شخصیتی
لیتل‌فوت شخصیتی آرام، منعطف و مهربان دارد که با کج‌خلقی‌های سرا و عدم اعتمادبه‌نفس پیتری و تکیه کردن داکی همراهی می‌کند و از کوره در نمی‌رود. سرا که خود را بی‌نیاز از کمک دیگران می‌دید، متوجه می‌شود که هم او و هم دوستانش نیاز به کمک یکدیگر دارند. پتری با وجود این‌که یک پرنده بود اما در خود توان پرواز را نمی‌دید ولی با تشویق دوستانش شجاعت و اعتمادبه‌نفس لازم برای پرواز را در خود یافت و توانایی‌هایش را باور کرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در این فیلم صحنه‌های خشن، ترسناک و دلهره‌آور متعددی وجود دارد؛ مانند برخورد پی ‌در پی بچه دایناسور به سنگ با صورت، رفتار خشن پدر سرا با لیتل‌فوت، حمله‌ی یک دایناسور گوشتخوار به بچه دایناسورها، دفاع مادر از بچه‌ها و مبارزه‌اش با دایناسور گوشتخوار، آمدن زلزله و فوران آتش از زمین و ریزش کوه و سقوط به دره‌ی بعضی از دایناسورها و تنها ماندن بعضی از بچه‌ها و زخمی شدن بعضی دیگر از والدین بچه دایناسورها، مرگ مادر لیتل‌فوت، گریه‌ی لیتل‌فوت از اندوه مرگ مادر، تنهایی و بی‌کسی لیتل‌فوت، کشیدن شاخه‌ی درخت توسط لیتل‌فوت و سُر خوردن و پرت شدن یک بچه دایناسور پرنده، ناراحت بودن پیتری از این‌که نمی‌تواند بپرد، دیدن جنازه‌ی یک دایناسور گوشتخوار و فریاد کشیدن سرا از ترس، ضربه زدن به دایناسور و به‌ هوش آمدن دایناسور گوشتخوار توسط سرا، پرت شدن یکی از دایناسورهای کوچک، گرسنگی بچه‌ دایناسورها و خورده شدن همه‌ی گیاهان توسط دایناسورهای بزرگ، حمله‌ی دایناسور گوشتخوار به بچه‌ دایناسورها در حال خواب، خستگی و گرسنگی و احساس بی‌پناهی، دعوای سرا و لیتل‌فوت با هم و ترس سه بچه دایناسور دیگر از دعوای آن‌ها، رسیدن به منطقه‌ای پر از آتشفشان و دود و مواد مذاب داغ، کمک بچه‌ها برای کمک به پیتری و بی‌تفاوتی سرا نسبت به بقیه و گیر افتادنش بین چند دایناسور خطرناک و کمک بچه‌های دیگر به او، غمگین و شرمنده شدن سرا، مبارزه با دایناسور گوشتخوار و زیر آب رفتن پیتری با او و غمگین شدن دوستانش.
گفتار نامناسب
گاهی رفتارهای تمسخرآمیز بین شخصیت‌ها دیده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

زمین قبل از زمان انیمیشنی دوبعدی است. داستان به بچه دایناسورهایی می‌پردازد که در حین مهاجرت، از والدین‌شان جدا شده‌اند. لیتل‌فوت بچه دایناسوری است که در ابتدای داستان، مادرش به‌خاطر حفظ جان فرزند در مبارزه با یک تیرکس زخمی و کشته می‌شود. با این‌که او اندوه بسیاری را در مرگ مادر تجربه می‌کند، با مهربانی بچه دایناسورهای دیگری را که مثل خودش تنها و سرگردان‌اند، همراهی می‌کند تا به کمک هم موانع و خطرات را پشت‌ سر بگذارند و اقوام و پدر و مادرهایشان را پیدا کنند. در سفر پرخطری که بچه دایناسورها در پیش می‌گیرند، گاهی ناتوانی‌هایشان و گاهی رفتارهای بد یکی از آن‌ها، گاهی حوادث طبیعی و گاهی دشمنانی که قصد شکار دارند، آن‌ها را دچار دردسر می‌کنند. اما سفر به آن‌ها یاد می‌دهد خودشان را باور کنند و توانایی‌هایشان را به کار ببندند، یکدیگر را دوست داشته باشند و نسبت به هم احساس مسئولیت کنند، از اشتباهات‌شان درس بگیرند و یکدیگر را به‌خاطر خطاهایشان سرزنش نکنند و به‌جای این‌که نیرو و توان‌شان را در جهت‌های مخالف هم هدر دهند، با هم‌فکری بهترین راه را انتخاب کنند و به کمک یکدیگر آن را اجرا کنند. در این فیلم صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند رفتار خشن پدر یک دایناسور تک‌شاخ با یک بچه دایناسور گردن‌دراز، بروز زلزله و فوران آتش از زمین و سردرگمی دایناسورها از حوادثی که برایشان ترسناک و خطرناک است، مرگ مادر یک بچه دایناسور و بی‌خبری بچه دایناسورهای دیگری از والدین‌شان و تعقیب بچه دایناسورها توسط یک دایناسور گوشتخوار که ظاهری زشت و خشن با دندان‌هایی تیز دارد. این موضوعات می‌توانند برای کوچک‌ترها بسیار اضطراب‌آور باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد پیام و داستان فیلم برایشان فراهم شود.

چکیده داستان

داستان به زمانی برمی‌گردد که دایناسورهای گیاهخوار با کمبود غذا مواجه شده‌اند و تصمیم به مهاجرت و جستجوی سرزمینی خوش‌آب‌و‌هوا با غذای فراوان دارند. در حین حرکت، دایناسورها با تهدیدهای متعددی مثل زلزله و شکاف زمین و فوران آتش و از طرفی دایناسورهای گوشتخوار مواجه می‌شوند. در این گیرودار بعضی کشته می‌شوند و بچه‌ها از والدین‌شان جدا می‌شوند. لیتل‌فوت بچه دایناسوری است که مادرش در حفاظت از او و یک بچه دایناسور سه‌شاخ زخمی و کشته می‌شود. لیتل‌فوت دچار اندوه و غم شدیدی می‌شود که انگیزه‌ی رفتن و پیوستن به دیگر دایناسورها را در او از بین می‌برد. اما دیدن بچه دایناسورهای دیگری که مثل او تنها و گرسنه و سرگردان شده‌اند و نیاز آن‌ها به کمک، کم‌‌کم لیتل‌فوت را به تحرک وامی‌دارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

دایناسورها برای شما جذاب‌اند؟ چه ویژگی‌هایی در آن‌ها برای شما جذاب است؟ می‌دانید مهم‌ترین دلایل انقراض دایناسورها چیست؟ چه چیزهایی در مورد دایناسورها می‌دانید؟ به نظرتان لیتل‌فوت از مرگ مادرش چه احساسی داشت؟ او چگونه توانست به غم از دست دادن مادرش غلبه کند؟ کدام یک از دایناسورهای این فیلم را بیشتر دوست داشتید؟ این دایناسور چه ویژگی‌هایی داشت؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 70
سال انتشار 1988