زندگی انیمیشنی

(Life, Animated)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی مستند درباره‌ی زندگی یک پسر جوان و مبتلا به اوتیسم، تجربه‌های او در مسیر زندگی‌اش، به دست آوردن استقلال و آمادگی ورود به دنیای بزرگسالی

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اوون در برقراری ارتباط با دیگران و بیان خواسته‌ها و احساساتش مسئله دارد و از این بابت تحت فشار است. او احساسات عاشقانه‌ای نسبت به امیلی دارد و به نظر می‌رسد وجود امیلی به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا وارد زندگی بزرگسالانه شود. از دست دادن رابطه با امیلی، اوون را نسبت به خودش ناامید می‌کند. اوون از طریق کارتون‌ها با دنیای پیرامونش ارتباط برقرار می‌کند و کارتون‌ها به او قوت قلب می‌دهند تا بتواند منظورش را منتقل کند. احساسات و تجربه‌های اوون، رابطه‌ی او با اعضای خانواده‌اش و امیلی، موفقیت‌ها و شکست‌هایش، همگی می‌توانند هم برای نوجوانان اوتیستیک و هم دیگر نوجوانان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  اوون در بزرگسالی باروحیه و مصمم است و برای بهبود مهارت‌هایش و ارتقای توانمندی‌های ارتباطی‌اش تلاش می‌کند. او با تمام وجود می‌خواهد خوب زندگی کند و مستقل باشد و برای رسیدن به خواسته‌هایش، سختی‌ها را تحمل می‌کند. والدین اوون مهربان و حمایتگرند. آن‌ها در عین این‌که اوون را دوست دارند، حواس‌شان هست که از او مراقبت افراطی نکنند و به او فرصت مستقل شدن بدهند. آن‌ها با مشاهده‌ی مستمر اوون و توجه به نیازها و علاقه‌های او موفق می‌شوند راه برقراری ارتباط با او را کشف کنند. برادر اوون هم روحیه‌ی حمایتگری دارد و هر زمانی که اوون نیاز دارد در کنار اوست.
  اوون و امیلی یکدیگر را دوست دارند و در صحنه‌ای هم را می‌بوسند. چند شخصیت کارتونی دیزنی هم در حال بوسیدن یکدیگر نشان داده می‌شوند. شخصیت پری دریایی بالاتنه‌ای نیمه‌برهنه دارد. اوون عاشق شخصیت‌های کارتونی دیزنی است و به همین دلیل در طول فیلم، انیمیشن‌های مختلف والت دیزنی معرفی و درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌‌شود.
  در کارتون‌هایی که اوون می‌بیند از کلمات توهین‌آمیزی استفاده شده: لعنتی، موش‌های کثیف، احمقانه، بوگندو.
  فیلم به صورت مستند و بر اساس تجربه‌های واقعی یک خانواده‌ی دارای فرزند مبتلا به اوتیسم ساخته شده و به خیلی از ویژگی‌های افراد اوتیستیک، چالش‌ها و نیازهایشان و روش‌هایی که می‌تواند برای ارتباط برقرار کردن با آن‌ها موثر باشد پرداخته است. تماشای این فیلم هم می‌تواند برای خانواده‌هایی که یک عضو اوتیستیک دارند مفید باشد و هم به سایر افراد جامعه برای ارتباط بهتر با افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند.
  اوون به خاطر تفاوت‌هایش، مورد قلدری و بدرفتاری بچه‌های مدرسه قرار می‌گیرد. او در جوانی عاشق دختری می‌شود، ولی دختر بعد از مدتی او را ترک می کند. اوون در دنیای درونش، فضایی تاریک را تصور می‌کند که پسربچه‌ای از دست اهریمنی فرار می‌کند و به درون تاریکی سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم مستند با اقتباس از کتابی به نام زندگی انیمیشنی: داستانی درباره‌ی نوچه‌ها، قهرمان‌ها و اوتیسم ساخته شده که رون ساسکایند، پدر شخصیت اصلی، درباره‌ی پسرش نوشته است. اوون ساسکایند در سه‌سالگی مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می‌شود و روزبه‌روز قدرت تکلم و توانایی حرکتی طبیعی‌اش را از دست می‌دهد. والدین اوون، ناامید از این‌که او بتواند ارتباط موثری با دیگران و دنیای اطرافش برقرار کند، روزی متوجه می‌شوند که اوون از زبان شخصیت‌های کارتون‌های دیزنی می‌تواند وضعیت خودش در دنیا را بفهمد و بیان کند و از این راه، با دیگران ارتباط برقرار کند. پدر او با استفاده از عروسک یکی از این شخصیت‌ها، با اوون وارد گفتگو می‌شود و اوون این گفتگو را ادامه می‌دهد. همه‌ی خانواده از آن به بعد با استفاده از دیالوگ‌های شخصیت‌های دیزنی با او ارتباط برقرار می‌کنند. اوون بزرگ می‌شود، مهارت‌های ارتباطی‌اش را ارتقا می‌دهد، عشق و شکست را تجربه می‌کند و به‌تدریج برای ورود به دنیای بزرگسالی و زندگی مستقل آماده می‌شود. او در کنفرانسی درباره‌ی اوتیسم سخنرانی می‌کند و در این‌باره می‌گوید که افراد اوتیستیک برخلاف چیزی که عموم تصور می‌کنند، از جمع گریزان نیستند. آن‌ها همه‌ی چیزهایی را دوست دارند که بقیه دوست دارند، ولی گاهی درست متوجه نمی‌شوند و نمی‌دانند چطور با مردم ارتباط برقرار کنند. فیلم با نشان دادن بخش‌هایی از زندگی یک فرد اوتیستیک و روند تدریجی ارتباط برقرار کردن او با دنیای پیرامونش، هم می‌تواند برای خانواده‌هایی که فردی مبتلا به اوتیسم دارند مفید باشد و هم به دیگر افراد جامعه کمک کند تا درک درست‌تری از ویژگی‌های این افراد و نیازهای آن‌ها پیدا کنند.
  فیلم صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد جز این‌که اوون شکست عشقی را تجربه می‌کند و از این بابت خیلی احساس ناکامی می‌کند. او و امیلی عاشق یکدیگرند و در صحنه‌ای هم را می‌بوسند. اوون می‌خواهد با او ازدواج کند و همیشه در کنار او زندگی کند. فضای فیلم و رفت‌وبرگشت‌هایی که به کودکی اوون دارد و نیز، حالت مستندگونه‌ و توضیحات کارشناسانه‌اش برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نیست. تماشای این فیلم برای کودان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  والدین اوون در سه سالگی او متوجه می‌شوند که مبتلا به اوتیسم است. اوون توانایی تکلم و راه رفتن معمولش را از دست می‌دهد و روزبه‌روز بیشتر به دنیای درونی‌اش می‌رود. والدین به متخصص مراجعه می‌کنند و جلسات درمانی او را شروع می‌کنند. اوون عاشق کارتون‌های کلاسیک دیزنی است و یک روز با تکرار جمله‌ی یکی از این شخصیت‌های کارتونی، با والدینش ارتباط برقرار می‌کند. آن‌ها متوجه می‌شوند که اوون از طریق این کارتون‌ها می‌تواند به دنیای بیرون از خودش متصل شود. اوون بزرگ می‌شود، عاشق دختری به نام امیلی می‌شود، خانه‌ی کودکی‌اش را ترک می‌کند، امیلی را از دست می‌دهد و روزبه‌روز مستقل‌تر می‌شود. او برای افراد مشابه با خودش جلسات تماشا و نقد انیمیشن برگزار می‌کند و با آن‌ها درباره‌ی پیام انیمیشن‌ها و شخصیت‌هایشان گفتگو می‌کند. والدین اوون ترتیبی می‌دهند تا او در کنفرانسی در فرانسه شرکت کند که درباره‌ی اوتیسم است. اوون به‌تنهایی متن سخنرانی‌اش را می‌نویسد و سخنرانی او در کنفرانس با تشویق حضار مواجه می‌شود. او در پایان فیلم احساس می‌کند برای زندگی به عنوان یک بزرگسال آماده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما اوون در طول زندگی‌اش چه تغییراتی کرده بود؟ چه چیزهایی به او کمک کردند تا تغییر کند؟
  به نظرتان چرا اوون از رفتن امیلی آن‌قدر ناراحت بود؟ او چه نیازی به بودن امیلی داشت؟ فکر می‌کنید این نیاز خاص اوون یا افراد اوتیستیک است یا برای دیگران هم وجود دارد؟
  فیلم به شما کمک کرد تا با افراد مبتلا به اوتیسم آشنایی بیشتری پیدا کنید؟ فکر می‌کنید الان آن‌ها را بهتر درک می‌کنید؟ به نظرتان آن‌ها با بقیه چه تفاوت‌ها و چه شباهت‌هایی دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Roger Ross Williams
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو A&E IndieFilms، Motto Pictures، Roger Ross Williams Productions
  جایزه ها Boston International Kids Film Festival، deadCenter Film Festival، Docville، Nantucket Film Festival
  بازیگران اوون ساسکایند، رون ساسکایند، کورنلیا ساسکایند
  سال انتشار ۲۰۱۶