زندگی جدید امپراتور

(The Emperor`s New Groove)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی امپراتوری خودخواه و تغییر بزرگی در شخصیتش و تبدیل شدن او به امپراتوری متفاوت

سال: 2000
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کوزکو با وجود این‌که ابتدا شخصیتی منفی دارد و همه در حال خدمت کردن به او هستند ولی نهایتاً متوجه اشتباهاتش می‌شود و روشش را تغییر می‌دهد. اگرچه بعضی کلیشه‌ها در مورد رفتار و ظاهر زنان دیده ‌می‌شود ولی زنان در این فیلم شخصیت‌های متنوعی دارند. پاچا باور دارد که درون هر انسان خوبی هست و به همین خاطر امیدش را به کوزکو از دست نمی‌دهد.
  کوزکو باید از بین صفی از زنان زیبا یکی را انتخاب کند. در صحنه‌ای ایزما دامنش را بالا می‌زند تا دشنه‌اش را نشان دهد ولی جوری این کار را انجام می‌دهد که مردان تصور کنند قصد دیگری دارد. موضوع کلی داستان هم که به مناسبات بین شاه و مشاور و شیوه‌ی حکومتداری می‌پردازد، به جهان کودکان ارتباطی ندارد.
  جملاتی مانند ازت متنفرم و می‌کشمت زیاد استفاده شده است.
  ایزما چهره‌ی ترسناکی دارد و در صحنه‌های متعددی تلاش می‌کند کوزکو را بکشد. صحنه‌ی جنگل ممکن است به‌خاطر رنگ‌های تیره و حیوانات وحشی مانند جگوار برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این انیمیشن دوبعدی درباره‌ی کوزکو، امپراتوری خودخواه و ازخودراضی است که به‌خاطر اخراج مشاورش، مخفیانه توسط او تبدیل به شتر می‌شود و از قصر بیرون انداخته می‌شود. او حالا می‌خواهد به قصر بازگردد تا دوباره بتواند به انسان تبدیل شده و به حکومت ادامه دهد ولی راه سختی را در پیش دارد. او مجبور می‌شود برای تبدیل شدن به انسان و پس گرفتن امپراتوری‌اش، از دهقانی به نام پاچا کمک بگیرد و به این ترتیب سفری پرماجرا را آغاز می‌کند. کوزکو در این راه به کلی تغییر می‌کند و یاد می‌گیرد که چگونه به دیگران هم اهمیت بدهد و متوجه می‌شود که هر تصمیمش چگونه زندگی مردمش را عوض می‌کند. فیلم حاوی این پیام روشن است که همه‌ی ما امکان تغییر و بهتر شدن داریم و می‌توانیم برایش تلاش کنیم.
  فیلم برای کودکان کوچک‌تر می‌تواند ترسناک باشد. ایزما، مشاور امپراتور، چهره‌ی ترسناکی دارد و در صحنه‌های متعددی تلاش می‌کند کوزکو را بکشد. تبدیل کوزکو و ایزما به موجوداتی دیگر نیز ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. موضوع کلی داستان هم که به مناسبات بین شاه و مشاور و شیوه‌ی حکومتداری می‌پردازد، به جهان کودکان ارتباطی ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  زندگی جدید امپراتور، داستان تغییر زندگی امپراتور کوزکو را تعریف می‌کند. هنگامی‌ که کوزکو مشاور خود، ایزما، را اخراج می‌کند او تصمیم می‌گیرد امپراتور را مسموم کند. دستیار کم‌هوش اما عضلانی‌اش، کرانک، تصادفاً معجون اشتباهی به کوزکو می‌دهد که به‌ جای این‌که کشته شود، به یک لاما تبدیل می‌شود. کوزکو مجبور می‌شود از دهقانی به نام پاچا برای پس‌ گرفتن بدن و قلمرو امپراتوری‌اش کمک بگیرد و بدین ترتیب، سفری مخاطره‌آمیز و پرماجرا شامل عبور از آبشاری خروشان، مبارزه با عقرب‌ها، گیر افتادن در دام پلنگ‌ها و تعقیب شدن توسط کوکو و کرانک را آغاز می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان تبدیل شدن کوزکو به شتر چگونه به تغییر شخصیت او کمک کرد؟
  فکر می‌کنید چرا کوزکو فکر می‌کرد همه‌ی آدم‌ها خودخواه‌اند ولی پاچا در هر آدمی خوبی پیدا می‌کرد؟
  کدام‌ یک از شخصیت‌های فیلم برای شما جالب‌ بودند؟ او چه ویژگی‌های جالبی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۸
  سال انتشار ۲۰۰۰