زندگی زندگی است

(Live Is Life)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی سفری گروهی به مناطق ناشناخته همراه با کشف کردن و تجربه‌ی دوستی

سال: 2021
  بررس فیلم: دریا نویدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اصلی‌ترین موضوع این فیلم پرداختن به مسئله‌ی دوستی است. دوستی اعضای این گروه پنج نفره را با یکدیگر متحد می‌کند. دلیل اعضای گروه از این سفر کشف و ماجراجویی برای پیدا کردن گیاهی‌ست که می‌تواند تمام امراض را درمان کند. اعضای گروه در طی این سفر از مسیر کشف و ماجراجویی به یادگیری می‌رسند. همچنین می‌توان خلق‌و‌خوهای دوران نوجوانی از جمله استقلال‌طلبی و مخالفت‌جویی را در آن‌ها دید.
  یکی از اعضای این گروه دوستی به بیماری سرطان مبتلا است و از نظر ظاهری با سایر اعضای گروه متفاوت است، اما بقیه‌ی دوستانش در دوستی با او تفاوتی نمی‌گذارند. به طور کلی هر یک از اعضای گروه، ویژگی‌هایی مثبت و منفی و منحصر به خود دارد سایر اعضای گروه این ویژگی‌ها را پذیرفته‌اند و با همه‌ی چالش‌ها می‌توانند با یکدیگر رفتار صمیمانه‌ای داشته باشند. آن‌ها در این سفر برای رسیدن به چیزی که می‌خواهند دست به تلاش می‌زنند و در پایان سفر، به نوجوان‌هایی مصمم‌تر و قوی‌تر تبدیل می‌شوند.
  نوجوانان فیلم برای اعلام استقلال‌شان اقدام به دزدیدن مشروبات الکلی و سیگار از یک خانه می‌کنند و به مصرف آن‌ها می پردازند. همچنین در بخش‌های دیگری نیز نوجوانان اقدام به دزدی و یا فریب دیگران می کنند.
  در این فیلم نوجوانان با یکدیگر با لحن متفاوت از بزرگسالان صحبت می‌کند و گاه کلمات توهین‌آمیزی مانند منگل، احمق و عوضی استفاده می‌شود.
  این فیلم می‌تواند آموزش‌هایی در خصوص اهمیت دوستی به مخاطب ارائه کند. همچنین با توجه به اینکه زمان اتفاقات فیلم در دهه‌ی گذشته رخ می دهد می‌توان برخی تکنولوژی‌های قدیمی مثل ضبط صوت را در فیلم دید.
  صحنه‌هایی از تعقیب و گریز در فیلم وجود دارد که می‌تواند برای برخی از مخاطبان با احساس ترس همراه باشد. همچنین در یکی از بخش‌های فیلم، یکی از نوجوان‌ها تیر می خورد و دچار خونریزی می‌شود که سایر دوستانش تصمیم می‌گیرند پای او را بخیه کنند. درگیری‌های کلامی و فیزیکی هم در فیلم وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی «زندگی زندگی است» داستان گروهی پنج نفره از نوجوانان را روایت می‌کند که با هم به یک سفر می‌روند. در فیلم می‌توان ارتباط دوستانه را بین اعضای گروه دید. آن‌ها برای کسب استقلال و هویت‌یابی دست به این سفر می‌زنند و در طول سفر با مخاطرات و چالش‌های فراوانی روبرو می‌شوند که هر بار با کمک هم‌فکری و کار گروهی از پس این چالش‌ها بر می‌آیند. هر یک از اعضای گروه، ویژگی‌های منحصر به‌فرد و متفاوتی دارد؛ با این حال دوستی به آن‌ها کمک می‌کند که تفاوت‌ها را کنار بگذارند و نسبت به یکدیگر به پذیرشی عمیق برسند.
  در فیلم صحنه‌های درگیری، انفجار، جراحت، تعقیب و گریز وجود دارد. کلماتی که نوجوانان برای خطاب قرار دادن یکدیگر استفاده می کنند ممکن است برای برخی از مخاطبان نامناسب باشد. همچنین مصرف سیگار، الکل، دزدی کردن و دروغ‌گویی در بین نوجوانان فیلم وجود دارد.

  چکیده داستان

  گروهی پنج نفره از دوستانی صمیمی، برای کشف ناشناخته‌ها، با دوچرخه‌هایشان به منطقه‌ای مرموز سفر می‌کنند. آن‌ها در طول این سفر با حوادث و مشکلاتی روبرو می‌شوند. از جمله اینکه مورد حمله‌ی گروهی موتور سوار قرار می‌گیرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا بچه‌ها این سفر را آغاز کردند؟ تابه‌حال برای شما هم پیش آمده که با دوستانتان سفری ماجراجویانه داشته باشید؟
  آیا در انتها بچه‌ها به گیاهی که می‌خواستند رسیدند؟
  به نظر شما هر یک از اعضای گروه دوستی چه ویزگی‌هایی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Dani de la Torre
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۱۰۹
  کشور سازنده اسپانیا
  استودیو ۴ Cats Pictures، Atresmedia Cine، Live is Life AIE
  بازیگران آدریان بائنا، رائول دل پوزو، یوآن دل پوزو
  سال انتشار ۲۰۲۱