زندگی مخفی حیوانات خانگی۲

(The Secret Life of Pets 2)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی در مورد تجربه‌ی حیوانات خانگی در مواجهه با ترس‌ها و خطرها در زمان غیاب صاحبان‌شان در خانه

سال: 2019
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اضطراب دکتر رفتن، بزرگ شدن و جدا شدن از خانواده در اولین روز مدرسه می‌تواند برای بچه‌ها قابل ارتباط باشد اما احساسات و تجربه‌های مکس در این رابطه اغلب از جنس نگرانی‌های مادرانه است.
  سگ‌کوچولو طی همراهی با دوستان و کسب تجربه‌های جدید در مزرعه یاد می‌گیرد چگونه با ترس‌ها و نگرانی‌های خود مواجه شود و بخش‌های نامطلوب زندگی را بپذیرد. او یاد می‌گیرد به جای تسلیم شدن و فرار کردن از سختی‌های زندگی، با امید به استقبال آینده برود. خانواده‌ی انسان‌ها گرم و صمیمی‌اند و با حیوانات و بچه‌ها مهربان‌اند. حیوانات خانگی برای نجات ببر از شرایط بد سیرک همکاری می‌کنند و خودشان را به خطر می‌اندازند. برخی کلیشه‌های جنسیتی در فیلم وارونه است؛ مثلاً سگ مذکر نسبت به پسربچه نگرانی‌های مادرانه دارد، سگ‌های ماده شجاع‌اند، یا در روز اول مدرسه، پدر لیام به جای مادرش اشک می‌ریزد. یکی از سگ‌ها روی صندلی چرخ‌دار نشسته است و از توله‌سگ‌های بی‌سرپرست نگهداری می‌کند.
  دقایق آغازین فیلم در مورد عاشقی، ازدواج و بچه‌دار شدن آدم‌هاست. در بین حیوانات خانگی هم، گیجت رؤیای ازدواج دارد و خود را در موقعیت‌های مختلف با سگ مورد علاقه‌اش تصور می‌کند. آدم‌ها یا تپل و شکم‌دارند یا اندام لاغر و استخوانی دارند. خرگوش‌کوچولو برای داشتن سیکس‌پک ورزش می‌کند؛ چون ابرقهرمان تلویزیونی مورد علاقه‌ی او سیکس‌پک دارد. در یک صحنه، گربه حالت مستی و توهم دارد و رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد.
  شخصیت‌ها یکسره از کلمات توهین‌آمیز یا نامناسب نظیر تشتکت بپره، به چخ رفتن، چه غلطی خوردی، مرده‌شور، گلابی، اسکول، گاگول، گنده‌بگ، کره‌خر، و شوخی‌های بزرگسالانه‌ای مثل کرکام ریخت، گرفتم به بالشم، به دُمت گرفتی، استفاده می‌کنند. بخشی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. در صحنه‌هایی جداگانه، گربه‌ی خانگی بالا می‌آورد، گاو گاز معده ول می‌دهد و مربی سیرک با استفاده از اصطلاح ریق رحمت را سر کشیدن، یکی از حیوانات را تهدید به مرگ می‌کند.
  صحنه‌های متعددی از زدوخورد میان حیوانات با مشت و لگدهای محکم در فیلم وجود دارد و در یک درگیری از پرتاب چاقو نیز استفاده می‌کنند. خرگوش‌کوچولو مثل ابرقهرمان‌های توی تلویزیون لباس شنل‌دار می‌پوشد و برای نجات دیگران دنبال مبارزه و دردسر است. حیوانات خانگی از گرگ‌های سیاه فرار می‌کنند یا با آن‌ها مبارزه می‌کنند. مربی سیرک یکی از حیوانات نمایش را در غل و زنجیر زندانی کرده و در موارد متعدد او را با اسلحه تهدید به مرگ می‌کند یا با ضربه‌های شلاق می‌ترساند؛ یک بار هم دارت بیهوشی به او شلیک می‌کند. در صحنه‌های متعدد، حیوانات دچار حادثه می‌شوند، به اطراف پرت می‌شوند یا از بلندی می‌افتند. در یک صحنه، بره‌کوچولو نزدیک است از دره سقوط کند؛ سگ‌کوچولو او را به سختی و در حالی که چیزی نمانده خودش هم به پایین سقوط کند، نجات می‌دهد، ولی بره پس از این که نجات پیدا می‌کند، دوباره به پایین سر می‌خورد. در صحنه‌های دیگری، یک روباه به سگ‌کوچولو حمله می‌کند، سگ‌کوچولو وسط شاخه‌ها و تیغ‌های بوته‌ها می‌افتد یا سگ‌کوچولو دم یک خوک را گاز می‌گیرد. حیوانات خانگی با ماشین یک نفر را زیر می‌گیرند و بعد از این که مطمئن می‌شوند آدم‌بده بوده، دوباره او را زیر می‌گیرند. در صحنه‌ی دیگری، یکی از حیوانات با توپ به هوا شلیک می‌شود؛ او هنگام سقوط، به سگ‌کوچولو می‌خورد و هر دو از روی قطار به پایین پرت می‌شوند. در هیچ‌ یک از صحنه‌ها، شخصیت‌ها آسیب جدی نمی‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  زندگی مخفی حیوانات خانگی ۲ یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده است. در این قسمت، صاحب سگ‌کوچولو ازدواج می‌کند و بچه‌دار می‌شود، و سگ‌کوچولو همیشه نگران پسربچه‌ی خردسال است تا مبادا اتفاق ناگواری برایش بیفتد. سفر و آشنایی با دوستان جدید در مزرعه، او را با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌کند تا در نهایت یاد بگیرد چگونه با قسمت‌های تاریک وجودش کنار بیاید و خطرها و تلخی‌های زندگی را به عنوان جز جدایی‌ناپذیر زندگی بپذیرد. همچنین، حیوانات برای کمک به یکدیگر همکاری می‌کنند و خود را به خطر می‌اندازند. شجاعت سگ‌های ماده در مواجهه با خطر و نگرانی‌های مادرانه‌ی سگ مذکر، از جمله کلیشه‌های جنسیتی است که در فیلم وارونه شده است. همکاری، همدلی و یادگیری از طریق تجربه موضوعات مورد تأکید در فیلم است.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از زد و خورد میان حیوانات با مشت و لگد و پرتاب چاقو وجود دارد. خرگوش‌کوچولو مثل ابرقهرمان‌ها لباس شنل‌دار می‌پوشد و برای نجات حیوانات دیگر مبارزه می‌کند؛ آن‌ها خود را مجاز می‌دانند با شخصیت‌های بد داستان با خشونت رفتار کنند. همچنین، در صحنه‌های متعدد، حیوانات دچار حادثه می‌شوند، به اطراف پرت می‌شوند یا از بلندی می‌افتند؛ البته در هیچ‌ یک از این صحنه‌ها، کسی آسیب جدی نمی‌بیند. مربی بی‌رحم سیرک با شلاق حیوانات را می‌ترساند و با اسلحه تهدیدشان می‌کند؛ او گرگ‌های سیاه‌رنگ ترسناکی را به جان حیوانات دیگر می‌اندازد. در فیلم عبارت‌های توهین‌آمیز و تحقیرآمیز متعددی به کار می‌رود؛ به علاوه‌ی شوخی‌ها و کنایه‌های بزرگسالانه که برای جذب مخاطب بزرگسال اضافه شده‌اند. موضوع ازدواج و بچه‌دار شدن در فیلم برجسته شده که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن و گفتار نامناسب شخصیت‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سگ‌کوچولویی به نام مکس از پسربچه‌ی خردسال صاحب خود مراقبت می‌کند و همیشه نگران است که مبادا اتفاق بدی برای او بیفتد. کودک بزرگ‌تر می‌شود و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرد، اما از نگرانی‌های مکس کم نمی‌شود. وقتی کل خانواده به مزرعه‌ی یکی از آشنایان سفر می‌کنند، مکس با یک سگ گله آشنا می‌شود و به کمک او یاد می‌گیرد چگونه با ترس‌هایش روبه‌رو شود. هم‌زمان، در مدتی که خانه نیستند، خرگوش‌کوچولو در لباس ابرقهرمان و به همراه دوستانش برای نجات یک ببر مهربان و دوست‌داشتنی از چنگ مربی بی‌رحم سیرک تلاش می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیلم دغدغه‌ها و نگرانی‌های والدین در مورد سلامت بچه‌ها را در قالب رویکرد متفاوت سگ خانگی و سگ گله به تصویر می‌کشد؛ شما با کدام‌ یک بیشتر موافقید؟ هر کدام از آن‌ها چه مزیت‌ها یا اشکالاتی ممکن است داشته باشند؟
  در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد یعنی چه؟ به نظر شما، منظور جملات پایانی فیلم در مورد فرار کردن از زندگی یا کنار آمدن با آن چیست؟
  دیزی و گلوله‌‏برفی چطور به هم کمک کردند تا هو را نجات دهند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۲۰۱۹