زندگی پای

(Life of Pi)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام و ماجراجویانه از سرگردانی پسری نوجوان در دریا، تلاش و پشتکار او برای آزمودن اعتقاداتش و پشت‌ سر گذاشتن اتفاقات تلخ گذشته

سال: 2012
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پای در مدرسه به‌خاطر اسمش توسط همکلاسی‌هایش تحقیر می‌شود و والدینش را در سانحه‌ی غرق شدن کشتی از دست می‌دهد. این تجربه‌های تلخ، همراه با احساس تنهایی، تلاش برای پیدا کردن معنا در زندگی و عبور از تلخی‌های گذشته، برای بسیاری از کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  پای پسری سختکوش و مصمم است که به زندگی موجودات اطرافش اهمیت بسیاری می‌دهد. او موفق می‌شود بر چالش‌های بسیار سختی برای زنده ماندن غلبه کند؛ از جمله طوفان، حیوانات گرسنه و شک و تردید. والدین پای گرم و با محبت‌اند. پدر پای انسانی منطقی است و او را به تفکر انتقادی تشویق می‌کند.
  پای و دختری نوجوان با هم گفتگوهای عاشقانه‌ای دارند. زنان در لباس شنا نمایش داده می‌شوند.
  از کلمه‌ی شاشیدن برای مسخره کردن اسم پای استفاده می‌شود. از عبارت «کاری‌خور» هم به عنوان توهین استفاده می‌شود.
  پدر برای این‌که به پای درسی بدهد، او را مجبور می‌کند خورده شدن یک بز توسط ببر را تماشا کند. پای خانواده‌اش را در غرق شدن کشتی از دست می‌دهد. وقتی کشتی غرق می‌شود تعدادی از حیوانات غرق می‌شوند و کوسه‌ها به آن‌ها حمله می‌کنند. کفتار به شکل وحشیانه‌ای به گورخر و اورانگوتان حمله می‌کند و آن دو را گاز می‌گیرد و می‌کشد. کفتار به پای هم حمله می‌کند اما ریچارد پارکر (ببر) از زیر پوششی برزنتی بیرون می‌پرد و کفتار را می‌کشد. ریچارد پای را در موقعیت‌های مختلف تهدید می‌کند. در صحنه‌ای پای در توهماتی یک کوسه را می‌بیند که زیر قایقش در حال شناست. ماهی مرکب بزرگی به ماهی دیگری حمله می‌کند و تبدیل به حیوانات باغ وحش می‌شود. پای در توهمش یک ماهی بزرگ می‌بیند که دهانش پر از دندان‌های تیز است. او یک ماهی شکار می‌کند و وحشیانه با دسته‌ی تبرش به سر ماهی ضربه می‌زند؛ صحنه‌ی کشتن نشان داده نمی‌شود. در صحنه‌هایی ببری در حال خوردن میرکت نشان داده می‌شود. در صحنه‌ای دریا طوفانی است و رعد و برق به سطح دریا برخورد می‌کند. امواج چندین بار پای را از روی قایقش به پایین می‌اندازند. ببر کف قایق به اطراف سر می‌خورد. در صحنه‌ای ناراحت‌کننده پای توضیح می‌دهد که زرافه در واقع ملوانی بوده که به دست آشپز به قتل رسیده و آشپز از بدن او برای طعمه استفاده کرده و همچنین بخشی از آن را خورده است. ملوانی به صورت پای مشت زده و مادر پای که همان اورانگوتان تصویر شده، برای کمک به پای مداخله می‌کند اما ملوان با چاقو او را می‌کشد و بدن مادرش خوراک کوسه‌ها می‌شود. پای برای انتقام مادرش ملوان را می‌کشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که با اقتباس از کتابی به همین نام، اثر یان مارتل ساخته شده، درباره‌ی پسری به نام پای است که در حادثه‌ی غرق شدن کشتی، پدر و مادرش را از دست داده و روی یک قایق نجات در دریا، همراه با ببری سرگردان می‌شود. او در طول فیلم با چالش‌ها و ماجراهایی مواجه می‌شود که برای غلبه بر آن‌ها باید سخت تلاش کند و زیرک باشد. در جزیره‌ای پر نعمت توقف می‌کند ولی وقتی متوجه می‌شود جزیره شب‌ها به شکل دیگری در می‌آید که خطرناک است. باز در دریا سرگردان می‌شود اما این سختی‌ها ایمان او را دچار تزلزل نمی‌کند. او در جستجوی معنا و آرامش در باورها و مذاهب متعدد است و در نهایت، از هر کدام از آن‌ها بخشی را انتخاب می‌کند. ایمان و اعتقاد او بارها در طول داستان امتحان می‌شود و او هر بار سربلند بیرون می‌آید. فیلم این ایده را ترویج می‌کند که ایمان، به‌جای پذیرش کورکورانه، شامل تفکر و پرسشگری است. همچنین بر قدرت ایمان، دوستی، پشتکار، و توانایی رها کردن تأکید می‌کند.
  فیلم دارای صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی است؛ از جمله ببری که حالتی تهدیدکننده دارد و غرش می‌کند، جزیره‌ای که هر آنچه درونش باشد می‌خورد، سرگردانی و تشنگی و گرسنگی در دریا و همچنین از دست دادن اعضای خانواده. موضوع فیلم که به ایمان و اعتقاد و آزمودن استحکام آن می‌پردازد، موضوع معناداری در جهان کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای بسیاری از نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پدر پای در هند یک باغ وحش دارد اما برای حیواناتش در کانادا مشتری پیدا کرده است. پای و خانواده‌اش و حیوانات با یک کشتی باری به سمت کانادا حرکت می‌کنند. در میانه‌ی راه طوفان می‌شود و کشتی به زیر آب فرو می‌رود. پای روی یک کشتی نجات از خواب بیدار می‌شود؛ در حالی که یک گورخر، یک اورانگوتان و یک کفتار روی قایق حضور دارند. کفتار، اورانگوتان و گورخر را می‌کشد. ببری شناکنان از راه می‌رسد و همسفر پای می‌شود. ببر کفتار را می‌کشد. پای با ماهی گرفتن از دریا خودش و ببر را سیر نگه می‌دارد. ماجراها و چالش‌های زیادی برای زنده ماندن سر راه پای قرار می‌گیرد تا این‌که در نهایت، قایقش به سواحل مکزیک می‌رسد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید کدام‌ یک از داستان‌های پای واقعی باشد؟ فکر می‌کنید فیلم می‌خواهد شما کدام یک را باور کنید؟
  فیلم درباره‌ی ایمان چه می‌گوید؟ آیا برای داشتن باور و ایمان باید حتماً مذهبی بود؟ ایمان پای چگونه امتحان شد؟
  فیلم چگونه شکست‌های پای را نشان داد؟ فکر می‌کنید چگونه از پس چالش‌هایی که رو‌به‌رویش قرار می‌گرفت، برمی‌آمد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۷
  سال انتشار ۲۰۱۲