زوتوپیا

(Zootopia)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خرگوش پلیسی در آرمان‌شهر حیوانات و تلاش او برای دنبال کردن رؤیای شخصی، با وجود موانع زیاد

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی خرگوش از این‌که در کودکی مورد زورگویی قرار گرفته و مسخره شدن او توسط روباه، برای کودکان همذات‌پندارانه و تداعی کننده‌ی مواجه شدن کودکان با قلدری و زورگویی از جانب دیگران است. اما عمده‌ی فیلم به موضوعاتی می‌پردازد که در جهان کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط‌اند؛ مسائلی مثل تلاش برای اثبات خود به دیگران، دنبال کردن رؤیای شخصی، یا تلاش برای رفع تبعیض.
  جودی شجاع و مصمم است. او نسبت به رؤیایی که دارد خوش‌بین است و مصرانه باور دارد هر کسی می‎تواند هر کاری را که می‎خواهد انجام دهد. او سخت‎کوش، باپشتکار و باانضباط است و به خودش انگیزه می‎دهد، حتی زمانی که سایرین او را به عنوان یک پلیس جدی نمی‎گیرند. او سعی دارد شرایط تبعیض‌آمیز علیه خودش را تغییر دهد. نیک در ابتدا یک خلافکار خیابانی است اما در ارتباطش با جودی متوجه می‌شود که می‎تواند از کلیشه‌ی یک روباه حیله‌گر فراتر برود، همان‌طور که جودی نمی‌خواست یک خرگوش پرورش‌دهنده‌ی هویج باقی بماند. شخصیت‌های فیلم سیاه و سفید و کلیشه‌ای نیستند، رشد و تغییر می‌کنند و از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند.
  غزالِ خواننده لباس پر زرق و برق و اغواگرانه می‌‎پوشد و تحریک‌آمیز می‌رقصد. رقصنده‎های ببرِ برهنه هم در کنسرت او می‎رقصند. یک کلوپ طبیعت‌گراها وجود دارد که مخصوص حیوانات برهنه است. موضوع اصلی فیلم که دنبال کردن رؤیای شخصی است، بیشتر از آن‌که به کودکان ارتباط داشته باشد، در دنیای نوجوانان معنادار است.
  از کلمات و عباراتی مثل احمق، بی‌شعور و خفه شو نسبتاً زیاد استفاده می‌شود.
  در فیلم به حیوانات شکارچی و حیواناتی که شکار می‎شوند اشاره می‌شود. همچنین به کلیشه‌هایی که در مورد حیوانات وجود دارد، پرداخته می‌شود؛ مثل این‌که خرگوش‌ها احمق‌اند یا روباه‌ها مکارند.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد: صحنه‌ای که حیوان شکارچی در پی حمله کردن به سایر حیوانات است، یک صحنه‎ی تعقیب و گریز که بین شخصیت‎های اصلی و یک ببر صورت می‎گیرد، صحنه‎ای که حیوان وحشی در قفس است و خشمگین فریاد می‎کشد و جودی و نیک می‎ترسند، سکانسی که به نظر می‎آید یک دوست قصد دارد به دوستش حمله کند، صحنه‌ی مربوط به اتاقک تاریک ماشینی که در حال جستجوی سمور است، مورد حمله قرار گرفتن جودی و نیک، مورد زورگویی قرار گرفتن یک روباه کوچک و یک خرگوش کوچک. تعقیب و گریز، انفجار، تصادف و آدم‌ربایی از سایر بخش‎های ترسناک فیلم‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  زوتوپیا یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، در مورد شهری خیالی به نام زوتوپیا است که در آن حیوانات شکار و شکارچی با هم در صلح و صفا زندگی می‌کنند. رؤیای خرگوشی به نام جودی هاپز این است که پلیس شود و دنیا را تبدیل به جای بهتری کند. او با وجود مخالفت خانواده و دوستانش، راهی زوتوپیا می‌شود تا رویایش را دنبال کند. اما در این مسیر با سختی‌های زیادی مواجه می‌شود. جودی در مقابل زورگویی‌های موجودات شهر مقاومت می‌کند و از حق خودش دفاع می‌کند و با تلاش زیاد به نتیجه‌ی دلخواهش می‌رسد. او و روباه همکارش به ‌تدریج متوجه می‌شوند که نباید دیگران را با توجه به ظاهرشان و بر اساس کلیشه‌ها قضاوت کنند. شخصیت‌های زوتوپیا سیاه و سفید نیستند و به مرور زمان تغییر می‌کنند. آن‌ها از مسیر تجربه‌هایشان می‌فهمند که با وجود تفاوت‎هایشان می‌توانند با هم کنار بیایند و با ایفای نقش خود به ‌درستی، زندگی مسالمت‌آمیزی را کنار هم تجربه کنند. همچنین در فیلم بر حق افراد در برخورداری از فرصت‌های برابر و رفع شرایط تبعیض‌آمیز تأکید می‌‌شود و این‌که هر فرد به خاطر تفاوتی که در جامعه ایجاد می‌کند ارزشمند است. شجاعت، پشتکار، همدلی و همکاری نیز از ارزش‌های مورد تأکید فیلم‌اند.
  زوتوپیا یک کمدی سرگرم‌کننده است که همه‌ی افراد خانواده از آن لذت می‌برند. اما صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله صحنه‌های فرار از دست حیوانات شکارچی، دزدی، دعوا بین حیوانات، زورگویی و… موضوع اصلی داستان نیز که دنبال کردن رؤیای شخصی است، ممکن است برای کوچک‌ترها قابل ارتباط نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین ببینند تا فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  زوتوپیا شهری خیالی است که در آن حیوانات شکار و شکارچی با هم در صلح و صفا زندگی می‌کنند. رؤیای خرگوشی به نام جودی هاپز این است که پلیس شود و دنیا را تبدیل به جای بهتری کند. او با وجود مخالفت خانواده و دوستانش، راهی زوتوپیا می‌شود تا رؤیایش را دنبال کند. او در زوتوپیا با یک روباه موذی همکار می‌شود تا با هم کشف کنند چرا حیوانات شکارچی در شهر گم شده‌اند. اما پیدا کردن پاسخ، هماهنگی و صلح زوتوپیا را تهدید می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  جودی و نیک چگونه تصورات کلیشه‎ای خود در مورد خرگوش‌ها و روباه‌ها را به چالش کشیدند؟ به نظرتان چگونه می‌توان این پیام را به دنیای انسان‎ها ارتباط داد؟
  به نظر شما جودی الگوی خوبی است؟ او چگونه از خود شجاعت و همدلی نشان می‌دهد؟ چرا این ویژگی‌ها مهم‌اند؟
  آیا با حرف نیک موافق‌اید که گفت «تو همونی هستی که هستی. روباه مکار و خرگوش احمق.» نظر او در طول فیلم چگونه تغییر می‎کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۸
  سال انتشار ۲۰۱۶