ستاره‌ی لارا

(Laura’s Star)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک دختربچه و مهاجرت او و خانواده‌اش به شهر و خانه‌ای جدید، غریبی کردن او در خانه‌ی جدید، احساس تعلق به یک ستاره و برگشتن آرامش به زندگی‌اش

سال: 2004
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نارضایتی لارا و تامی از زندگی در شهر، غریبی کردن آن‌ها با خانه‌ی جدید، دعواهای بین لارا و تامی، ارتباط با کودکان همسایه، رابطه‌ی لارا با مکس، احساس تعلق به ستاره و به دنبال آن، بازگشت احساس خوب کودکان به زندگی در خانه‌ی جدید، همگی در جهان کودکان معنادار و همذات‌پندارانه‌اند.
  لارا جسور، کنجکاو و مهربان است. او با ستاره خوش‌رفتار است ولی خودخواهانه او را برای خودش می‌خواهد. او وقتی می‌فهمد که ستاره به‌خاطر دور بودن از سرزمینش در حال خاموش شدن است، تمام تلاشش را می‌کند تا او را برگرداند. ارتباط لارا و مادر و پدرش همراه با احترام و مهربانی است. لارا دوست دارد به آن‌ها کمک کند و مادر و پدر هم برای آرامش و خوشی فرزندان‌شان تلاش می‌کنند. لارا ابتدا به مکس اعتماد ندارد، ولی وقتی خوش‌قلبی او را می‌بیند و متوجه می‌شود قصد دارد به او کمک کند، به او اعتماد می‌کند.
  در ابتدای فیلم که لارا در شهر غریبی می‌کند و بداخلاق شده، به تامی می‌گوید: باهاشون قهریم، پسربچه‌ها دیوونه‌ن، مردم شهر دیوونه‌ن. از چند عبارت ناسزا و تهدیدآمیز هم استفاده می‌شود: من می‌دونم و تو، فضولی نکن، باج‌گیر، برو بابا.
  فیلم چند صحنه‌ی ترسناک دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را آزار دهند: لارا موقع خروج از خانه با دوچرخه‌ی مکس برخورد می‌کند و پایش زخمی می‌شود. کودکان همسایه، لارا و تامی را مسخره می‌کنند. لارا و مکس در اولین دیدارشان با هم دعوا می‌کنند و هم را مسخره می‌کنند. تامی از ستاره می‌ترسد و مامان و بابایش را صدا می‌زند ولی آن‌ها صدایش را نمی‌شنوند. لارا مستقل است و شب به تنهایی از خانه خارج می‌شود. در یکی از این شب‌ها که به دنبال مادرش می‌رود، راه را گم می‌کند. پای ستاره جدا می‌شود و ستاره در حال خاموش شدن است. لارا گریه می‌کند. با خاموش شدن ستاره، عروسک‌های لارا و تامی هم دوباره بی‌جان می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که انیمیشنی دوبعدی است و با اقتباس از داستانی با همین نام، نوشته‌ی کلاوس بامگارت ساخته شده، داستان زندگی دختربچه‌ای به نام لارا است که همراه با مادر و پدر و برادر کوچکش، از منطقه‌ای خوش آب و هوا در حومه‌ی شهر، به شهر نقل مکان کرده‌اند. لارا و برادرش از این موضوع ناراحت‌اند و مدام از والدین‌شان می‌خواهند به خانه‌ی قبلی‌شان برگردند. لارا نسبت به خانه‌ی جدید، اتاقش و حتی کودکان شهر احساس بدی دارد و سعی نمی‌کند با هیچ کدام ارتباط برقرار کند. اما با پیدا کردن ستاره‌ای که از آسمان افتاده و دوستی و احساس تعلق نسبت به ستاره، به‌تدریج نسبت به خانه‌ی جدیدشان هم حس تعلق پیدا می‌کند. او حتی بعد از برگشتن ستاره به آسمان، احساس خوبش به خانه‌ی جدید را از دست نمی‌دهد و دوست دارد با خاطره‌ی اتفاقات خوشایندی که با ستاره تجربه کرده، در خانه‌ی جدید بمانند. لارا با احساس امنیتی که از این رابطه به دست می‌آورد، با پسرک همسایه هم ارتباط برقرار می‌کند و به او و دوستی‌اش اعتماد می‌کند.
  فیلم صحنه‌ی خشنی ندارد ولی بعضی از موقعیت‌ها ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترسانند؛ موقعیت‌هایی مثل گم شدن در شهر یا خاموش شدن ستاره و بازگشتش به آسمان. همچنین، استقلال زیاد لارا و موقعیت‌های متعددی که او تنها از خانه خارج می‌شود یا روی پشت‌بام، بازی و بدو بدو می‌کند، ممکن است برای بعضی از والدین نگران‌کننده باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد استقلال لارا و شباهت‌ها و تفاوت‌های زندگی او و خودشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لارا دختربچه‌ای است که همراه با مادر و پدر و برادر کوچکش، تامی، به شهری بزرگ مهاجرت کرده‌اند. او یک شب ستاره‌ای را می‌بیند که از آسمان به زمین می‌افتد. او به دنبال ستاره می‌رود تا آن را در یک پارک پیدا می‌کند و می‌فهمد که ستاره زنده است و حرکت می‌کند. لارا ستاره را که به‌خاطر سقوط آسیب دیده، با خود به خانه می‌برد و با چسب زخم، پای جدا شده‌اش را می‌چسباند. او و تامی، متوجه می‌شوند که ستاره توانایی‌های خاصی دارد؛ مثلاً می‌تواند به عروسک‌های بی‌جان را زنده کند یا آدم‌ها را به پرواز درآورد. اما کم‌کم لارا می‌فهمد که هرچه ستاره بیشتر از خانه‌اش دور بماند، ضعیف‌تر و کم‌نورتر می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا لارا شهر و خانه‌ی جدید را دوست نداشت؟ اگر شما جای او بودید چگونه رفتار می‌کردید؟ تا به حال همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  به نظرتان چرا لارا با مکس ارتباط برقرار نمی‌کرد؟ در اواخر فیلم چه شد که با او دوست شد؟
  زندگی لارا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما داشت؟ چه چیزهایی در زندگی آن ها را دوست داشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۰۴