ستاره میمون

(The Ape Star)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و خانوادگی درباره‌ی یک دختربچه‌ی یتیم و سرپرستی او توسط یک گوریل، سختی‌های زندگی در کنار هم و غلبه بر آن‌ها با عشق مادر و فرزندی

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جونا و بقیه‌ی بچه‌های پرورشگاه، همیشه در انتظارند کسی آن‌ها را به فرزندی قبول کند. آن‌ها درباره‌ی خانواده‌ی رؤیایی‌شان با هم حرف می‌زنند. جونا در کنار گوریل احساس امنیت و آرامش می‌کند و رابطه‌ی آن‌ها شبیه رابطه‌ی مادر و فرزندی است. جونا او را مامان صدا می‌کند و وقتی در آغوش او قرار می‌گیرد، به نظر می‌رسد هیچ غمی ندارد. گوریل مادری راحت و مهربان است و جونا فرصت دارد هر جوری که دلش می‌خواهد رفتار کند و نیازی نیست به خاطر مادرش، نگران قضاوت دیگران باشد. احساسات و تجربه‌های جونا می‌تواند برای خیلی از کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشد.
  جونا مهربان و خوش‌رفتار است و با بچه‌ها و بزرگ‌ترها محترمانه رفتار می‌کند. او نسبت به گوریل وفادار است و برای برگشتن پیش او تلاش می‌کند. جونا گوریل را همان‌طوری که هست دوست دارد و بابت رفتارهای تمسخرآمیز دیگران، احساس بدی نسبت به او پیدا نمی‌کند. گوریل بسیار آرام و مهربان است و در نهایت نرمی با جونا رفتار می‌کند. او همه‌ی احساس تنهایی جونا را از بین می‌برد و مثل یک مادر واقعی، از او حمایت و برای او دلسوزی می‌کند. گوریل نسبت به قضاوت‌های منفی دیگران بی‌توجه است و به جونا هم کمک می‌کند تا کاری را که خودش درست می‌داند انجام دهد. او در مقابل زورگویی دیگران جدی و محکم است و برای مراقبت از جونا هر کاری از دستش برمی‌آید انجام می‌دهد. سرپرست پرورشگاه زنی خوش‌قلب است و وقتی متوجه می‌شود جونا از زندگی با گوریل راضی است، به او کمک می‌کند تا پیش گوریل برگردد. بچه‌های پرورشگاه مهربان و مراقب‌اند و وقتی جونا با گوریل می‌رود، به فکر او هستند و سعی می‌کنند درباره‌ی حال او باخبر شوند و برای او کاری انجام دهند.
  در بار و رستوران، جلوی مشتری‌ها لیوان مشروب است. موضوعاتی مثل تهدید خراب کردن پرورشگاه و آواره شده بچه‌ها، موضوعاتی سنگین‌اند که ممکن است برای کودکان خیلی آزاردهنده باشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: مخش تاب داره، عتیقه، کلاهبردار، خسیس، شیاد، فریبکار. گوریل و جونا برای گرفتن پول بیشتر از مشتری‌های پولدار و دادن تخفیف بیشتر به مشتری‌های کم‌پول، به پولدارها دروغ می‌گویند.
  بچه‌های پرورشگاه درباره‌ی خاطره از مادرشان با هم حرف می‌زنند و جونا هیچ خاطره‌ای ندارد. آن‌ها همیشه منتظرند کسی به فرزندی قبولشان کند. شهرداری تهدید می‌کند که پرورشگاه را خراب خواهد کرد و بچه‌ها نگران می‌شوند. گوریل به پرورشگاه می‌آید و سرپرست و بچه‌ها از ترس فرار می‌کنند. او به اتاق بچه‌ها می‌رود و بچه‌ها از ترس، زیر تخت قایم می‌شوند. گوریل جونا را انتخاب می‌کند و جونا با فداکاری برای بقیه، می‌پذیرد با او برود. بچه‌ها و سرپرست از این بابت ناراحت‌اند. جونا اول از گوریل می‌ترسد و نگران است او را بخورد. او بعد از برقرای رابطه با گوریل، نگران است گوریل از دست او خسته شود و او را پس بدهد. گوریل به جونا اجازه می‌دهد رانندگی کند. مردم گوریل را تحقیر و تمسخر می‌کنند. شهرداری گوریل را تهدید می‌کند که یا باید خانه‌اش را بفروشد یا جونا را پس بدهد. مامور شهرداری علیه گوریل پرونده تشکیل می‌دهد و او را متهم به بدسرپرستی می‌کند. مامور به گوریل قول دروغ می‌دهد و جونا را از او می‌گیرد. گوریل برای جونا نامه می‌فرستد و از او خداحافظی می‌کند و جونا تصور می‌کند گوریل او را رها کرده است. جونا یک شب یواشکی از پرورشگاه خارج می‌شود. مامور شهرداری با گوریل درگیر می‌شود و می‌خواهد جونا را از او بگیرد. سرپرست پرورشگاه با تابلو به سر مامور ضربه می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از کتابی با همین نام، نوشته‌ی فریدا نیلسون ساخته شده، درباره‌ی دختربچه‌ای یتیم به نام جوناست که از طرف یک خانم گوریل به فرزندی گرفته می‌شود. جونا ابتدا به خاطر هیکل بزرگ گوریل و شایعاتی که بچه‌ها درباره‌ی او ساخته‌اند، از او می‌ترسد و نگران است توسط او خورده شود ولی خیلی زود متوجه می‌شود که گوریل نرم و مهربان است و او را مانند فرزند خودش دوست دارد. بین جونا و گوریل رابطه‌ی مادر و فرزندی عمیقی شکل می‌گیرد که هم به جونا احساس آرامش و امنیت می‌دهد و هم گوریل را دلگرم و خوشحال می‌کند. جونا گوریل را مامان صدا می‌کند و با وجود این‌که مردم شهر، مادرش را به خاطر ظاهرش مسخره می‌کنند و او را با دست به هم نشان می‌دهند، از بودن کنار گوریل خوشحال است و قضاوت دیگران برایش اهمیتی ندارد. آن‌ها بعد از ماجراهایی که برایشان پیش می‌آید که منجر به جدایی‌شان از یکدیگر می‌شود، همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا دوباره پیش هم برگردند. فیلم نشان می‌دهد رابطه‌ی مادر و فرزندی لزوما رابطه‌‌ی خونی و زیستی نیست و عشق و محبت بین دو نفر است که می‌تواند به رابطه‌شان عمق ببخشد.
  یتیم بودن بچه‌ها و غم و نگرانی‌شان از این‌که توسط چه کسی به فرزندی پذیرفته می‌شوند، ممکن است برای بعضی از کودکان خیلی تلخ باشد. جونا وقتی متوجه می‌شود گوریل او را انتخاب کرده، با وجود این‌که از او می‌ترسد، فداکاری می‌کند و با او می‌رود. او در دقایق اولی که در خانه‌ی گوریل است، تصور می‌کند توسط او خورده خواهد شد. گوریل به جونا که فقط هشت سال دارد اجازه می‌دهد رانندگی کند. او و جونا از مشتری‌های پولدار، پول بیشتری می‌گیرند تا بتوانند به مشتری‌های کم‌پول تخفیف بیشتری بدهند. این موضوعات ممکن است توسط کودکان مورد چالش و سوال قرار بگیرند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جونا دختربچه‌ای هشت‌ساله و یتیم است که در پرورشگاه زندگی می‌کند. شهرداری که مالک زمین آن‌جاست، سرپرست پرورشگاه را تهدید می‌کند که اگر بچه‌ها از طرف خانواده‌ها به سرپرستی گرفته نشوند، پرورشگاه را به خاطر زیان‌ده بودن، تبدیل به استخر می‌کند. خانم سرپرست در شهر آگهی پخش می‌کند و یک گوریل برای پذیرش کودک به پرورشگاه می‌آید. خانم گوریل با دیدن جونا او را انتخاب می‌کند و با خود می‌برد. گوریل در کلبه‌ای داخل محوطه‌ی جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی زندگی می‌کند. جونا و گوریل زندگی خوبی در کنار هم دارند ولی تصمیم شهرداری عوض می‌شود و حالا می‌خواهد محل زندگی گوریل را تبدیل به استخر کند. مامور شهرداری وقتی متوجه می‌شود گوریل، جونا را به فرزندخواندگی گرفته، از او می‌خواهد در ازای نگه‌داشتن جونا، محل زندگی‌اش را به شهرداری بفروشد. وقتی گوریل قبول می‌کند، مامور زیر قولش می‌زند و جونا را از او می‌گیرد و به پرورشگاه می‌فرستد. جونا دوباره پیش گوریل برمی‌گردد و زندگی با او را از سرمی‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان جونا از زندگی کنار گوریل چه احساسی داشت؟ چه چیزی در زندی با گوریل به جونا احساس خوبی می‌داد؟
  فکر می‌کنید زندگی در پرورشگاه چگونه است؟ چه تفاوت‌هایی با زندگی در خانواده دارد؟ به نظرتان بچه‌ها در پرورشگاه چه احساسی دارند؟
  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ به نظر شما ماجرای جونا و گوریل چگونه ادامه پیدا می‌کند؟ اگر شما ادامه‌ی داستان را بنویسید، آن را چگونه می‌نویسید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Linda
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۷۵
  کشور سازنده سوئد، نروژ، دانمارک
  استودیو Film i Väst، Lee Film، Mikrofilm، Noerlum Studios، Sveriges Television, Stockholm
  بازیگران پرنیلا آگوست، ربکا گرتسمن، ملیندا کینامان
  سال انتشار ۲۰۲۱