سرزمین خدا

(God’s Country)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی درگیری و تنش زنی با شکارچی‌های غیرقانونی، همراه با مضامینی چون مبارزه با ظلم و ستم

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ساندرا شخصیتی جدی است و در انجام کارهایش مصمم است. او خودش را مقصر مرگ مادرش می‌داند و به همین خاطر تصمیم گرفته دیگر پلیس نباشد و در دانشگاه تدریس کند. ولی همچنان روحیه‌ی مبارزه با ظلم و رفتارهای غیرقانونی در او وجود دارد. او با آرتور و رفتارهای نابهنجارش در دانشگاه مقابله می‌کند. و در مقابل شکارچی‌ها کوتاه نمی‌آید. بارها به آن‌ها هشدار می‌دهد دست از شکار حیوان‌ها بردارند و در محوطه‌ی خانه‌ی او نیایند. در نهایت با این‌که تصمیم داشت هرگز دست به اسلحه نبرد، وقتی می‌بیند پلیس کاری از پیش نمی‌برد، وارد عمل می‌شود و شکارچی‌ها را می‌کشد.
  در بعضی از موقعیت‌ها نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود. گرچن به او می‌گوید رفتار آرتور طوری است که انگار قصد بدی نسبت به او دارد و می‌خواهد از او سوءاستفاده کند.
  در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل عوضی، لعنتی، تو دیگه کدوم خری هستی؟، تن لش و... استفاده شده است.
  ابتدای فیلم تابوت مادر ساندرا را می‌بینیم که قرار است در کوره سوزانده شود. او خاکستر مادرش را به خاک می‌سپارد. شکارچی‌ها نزدیک خانه‌ی او پارک می‌کنند و بارها بین او و شکارچی‌ها تنش و درگیری به وجود می‌آید. در موقعیت‌های مختلف جنازه‌ی بچه‌آهوها را می‌بینیم یا سگ ساندرا را که عمدی به دست شکارچی‌ها کشته می‌شود. شکارچی‌ها خانه‌ی ساندرا را آتش می‌زنند. ساندرا هم با اسلحه شکارچی‌ها را می‌کشد. با این‌که لحظه‌ی مرگ شکارچی‌ها نمایش داده نمی‌شود، ولی ساندرا را با لباس خونی می‌بینیم که بعد از کشتن شکارچی‌ها نوشیدنی الکلی می‌نوشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی سرزمین خدا ماجرای استاد دانشگاهی به اسم ساندرا است که به تازگی مادرش را از دست داده است و تنها زندگی می‌کند. شکارچی‌های غیرقانونی در محوطه‌ی خانه‌ی او پارک می‌کنند و همین سرآغاز تنش و درگیری بین ساندرا و شکارچی‌ها می‌شود. این فیلم موضوع مقابله با ظلم و بی‌قانونی را پررنگ می‌کند. ساندرا که پیش از این پلیس بوده، سعی می‌کند از راه‌های قانونی با شکارچی‌ها مبارزه کند، ولی موفق نمی‌شود. او در دانشگاه هم با رئیسی که دست به رفتارهای نابهنجار می‌زند مقابله می‌کند، ولی در نهایت مجبور می‌شود دانشگاه را ترک کند.
  این فیلم موقعیت‌های ترسناکی دارد که ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر آزاردهنده باشد. شکارچی‌ها با ظاهری ناخوشایند بارها ساندرا را تهدید می‌کنند و سمت خانه‌اش تیر پرتاب می‌کنند، سگش را می‌کشند، خانه‌اش را آتش می‌زنند. ساندرا از راه قانون نمی‌تواند به حقش برسد. بالاخره تصمیم می‌گیرد خودش دست به کار شود و به حساب شکارچی‌ها برسد. در این فیلم از واژه‌های توهین‌آمیز هم استفاده شده است. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  استاد دانشگاهی به اسم ساندرا که به تازگی مادرش را از دست داده است، متوجه می‌شود شکارچی‌های غیرقانونی ماشینشان را در محوطه‌ی خانه‌ی او پارک می‌کنند. او چند بار به آن‌ها هشدار می‌دهد از محل زندگی‌اش دور شوند، حتی به پلیس خبر می‌دهد، ولی موفق نمی‌شود کاری از پیش ببرد. او با آرتور، رئیس دانشگاه هم به مشکل برمی‌خورد. بارها بین ساندرا و شکارچی‌ها برخورد پیش می‌آید. یک بار ساندرا بچه‌آهویی را که آن‌ها شکار کرده‌اند می‌دزدد و به خاک می‌سپارد. شکارچی‌ها سگ ساندرا را با تیر می‌کشند و خانه‌اش را آتش می‌زنند. ساندرا که از دانشگاه مرخصی گرفته، متوجه می‌شود آرتور با شکارچی‌ها همدست است. در نهایت ساندرا تصمیمش را می‌گیرد و شکارچی‌ها را می‌کشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان شکار غیرقانونی و بی‌رویه‌ی حیوانات چه آسیب‌هایی به همراه دارد؟
  آیا تصمیم ساندرا مبنی بر کشتن شکارچی‌ها درست بود؟
  اگر در مدرسه یا محیط اطرافتان فرد قلدری ببینید چه رفتاری با او می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Julian Higgins
  رتبه MPAA R
  مدت زمان ۱۰۲
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Cold Iron Pictures، The Film Arcade
  بازیگران تندی نیوتون، جفرسون وایت، جوریس جارسکی
  سال انتشار ۲۰۲۲