سرزمین خواب

(Slumberland)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی سفر دختری ماجراجو به سرزمین رؤیایی خواب برای دیدار دوباره‌ی پدر، تلاش برای مقابله با کابوس‌ها و تمرین شجاعت

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نیمو بعد از مرگ مادرش به تنهایی با پدر زندگی می‌کند. آن‌ها به شدت به هم وابسته‌اند، رابطه‌ای صمیمی با یکدیگر دارند و پدر حامی تمام تصمیمات نیمو است. پیتر نسبت به اتفاقات اطراف نیمو هوشیار است و تمام موارد امنیتی را با او تمرین می‌کند تا در نبود خود در صورت وقوع طوفان، نیمو به تنهایی از پس خودش بربیاید. نیمو در تمام فعالیت‌های روزانه همراه پدر است، به ماجراجویی و کنجکاوی می‌پردازد، با او قصه می خواند و خیال‌پردازی می‌کند. بعد از شنیدن خبر فوت پدر، نیمو غمگین، افسرده و منزوی می‌شود. او با ترک کردن فانوس دریایی و سفر به شهر احساس ناامنی می‌کند و زندگی با عمویش برای او سخت است. نیمو در شهر تجربه‌های زیادی مانند مدرسه رفتن، دیدن تکنولوژی و نوع زندگی متفاوت افراد را لمس می‌کند. نیمو با حضور در سرزمین خواب دوباره هیجان و شگفتی را لمس می‌کند و امید دیدن دوباره‌ی پدر به او انگیزه می‌دهد. در سرزمین خواب نیمو با احساسات مختلفی مانند؛ ترس، لجبازی، شگفتی و خوشحالی روبه‌رو می‌شود. قدرت خیال‌پردازی فوق‌العاده نیمو و فیلیپ و دیدن دنیاهایی سرشار از ماجراجویی برای کودکان و نوجوانان قابل‌درک و لذت‌بخش است.
  نیمو دختری کنجکاو، جستجوگر و ماجراجو است. او با از دست دادن پدر، دلتنگ رابطه‌ی صمیمی و گرمی که باهم داشته‌اند می‌شود. بنابراین تصمیم می‌گیرد در سرزمین خواب با پدر دیدار کند. نیمو با تلاش بی‌وقفه، تمرین شجاعت و تلاش برای برقراری ارتباط با فیلیپ در سرزمین خواب در نهایت دوباره با پدرش دیدار می‌کند. فیلیپ به نیمو می‌آموزد که ترس‌های ناشناخته خود را کنار بگذارد تا کابوس‌ها به سراغش نیایند. فیلیپ با اینکه چیزی از فرزند پروری نمی‌داند اما تمام تلاش خود را می‌کند تا با نیمو ارتباط برقرار کند و با همدردی با او غم نبود پدرش را تسکین دهد. نیمو برای موفقیت در تصمیمی که گرفته است از مهارت‌هایی چون انعطاف‌پذیری، مدیریت احساسات و تفکر خلاق استفاده می‌کند.
  در دوبله‌ی فیلم از عبارت و کلمات توهین‌آمیزی مانند؛ بدبخت، بی عرضه، عوضی، این دیگه چه کوفتیه، بوگندو و بی ادب استفاده شده است.
  همراه با داستان فیلم کودکان و نوجوانان با مضامینی چون؛ شجاعت، اهمیت خیال‌پردازی، تفکر خلاق و برقراری ارتباط آشنا می‌شوند.
  در این فیلم صحنه‌های ترس و خشونت زیادی وجود دارد که تمامی آن‌ها در دنیای خواب‌های نیمو اتفاق می‌افتند. صحنه‌هایی مانند؛ در کابوس‌های نیمو ماهی مرکبی با شاخک‌های دودی به او حمله می‌کند و او با فریاد از خواب می‌پرد. نیمو در حالی که در فانوس دریایی تنها است گرفتار طوفان وحشتناکی می‌شود. در خواب، خانه‌ی آن‌ها خراب می‌شود، او به دریا می‌افتد و در حال غرق شدن است. در رؤیای نیمو، عروسکش جان می‌گیرد و نیمو از دیدن این صحنه وحشت می‌کند. تخت نیمو مانند یک جاندار شروع به راه رفتن در شهر می‌کند و پنجره اتاق را می‌شکند. نیمو از دیدن فردی تبهکار در خانه می‌ترسد. فیلیپ نیمو را از پنجره به پایین پرت می‌کند و نیمو از خواب می‌پرد. پیتر مدرسه رفتن را به زندان تشبیه می‌کند. نیمو و فیلیپ با کابوس ماهی مرکب دودی روبه‌رو می‌شوند، کابوس با شاخک‌هایش به آن‌ها حمله می‌کند، نیمو می‌ترسد و جیغ می‌کشد. فیلیپ که بر روی یک ماشین آشغالی در حال حرکت است با پلیس درگیر می‌شود و ماشین پلیس به یک ساختمان شیشه‌ای برخورد می‌کند و ساختمان نابود می‌شود. ماشین آشغالی که فیلیپ و نیمو سوار آن هستند بدون توقف وارد ساختمان‌های شیشه‌ای می‌شود و خرابی‌های زیادی را به بار می‌آورد. یک کودک که خال‌کوبی‌های متعددی دارد در حال راندن ماشین آشغالی است. پلیس با اسلحه‌ای جادویی به ماشین آشغالی ضربه می‌زند و آن را درون آبشار پرتاب می‌کند. فیلیپ و نمو در حالی که در ماشین گیر افتاده‌اند در حال غرق شدن و در دریا هستند. کابوس دودی درون دریا به آن‌ها حمله می‌کند. فیلیپ به نیمو می‌گوید؛ فکر می‌کردم یک دستت قطع بشه. پلیس به نیمو و فیلیپ شلیک می‌کند و آن‌ها را روی هوا خشک می‌کند. پلیس، نیمو را در زندان شیشه‌ای زندانی می‌کند. نیمو برای گول زدن پلیس‌ها فیلیپ را می‌زند و به میز می‌کوبد. فیلیپ و پلیس درگیری‌های فیزیکی متعددی باهم دارند. پلیس با مشت به صورت و شکم فیلیپ می‌زند. نیمو با قایق وارد دریای طوفانی می‌شود و در اثر تکان‌های قایق به سرش ضربه می‌خورد و بیهوش می‌شود. نیمو به تنهایی وارد دریای کابوس‌ها می‌شود و ماهی مرکب دودی به او حمله می‌کند. فیلیپ و نیمو درون هواپیمای بدون موتور در هوا گیر می‌افتند و داخل یک ساختمان سقوط می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی”سرزمین خواب” درباره‌ی زندگی دختری به نام نیمو است. نیمو که به تنهایی با پدرش در یک فانوس دریایی زندگی می‌کند بعد از فوت پدر مجبور به مهاجرت به شهر و زندگی با عمویش می‌شود. نیمو از زندگی جدید خود راضی نیست و در مقابل عمویش تلاش می‌کند با او ارتباط برقرار کند. نیمو در خواب وارد دنیای خارق‌العاده و رؤیایی سرزمین خواب می‌شود. در این سرزمین نیمو با مردی تبهکار به نام فیلیپ آشنا می‌شود. فیلیپ از او می‌خواهد که نقشه‌ی گنج دریای کابوس‌ها را به او بدهد و او در مقابل به نیمو کمک می‌کند تا پدرش را دوباره ببیند. نیمو و فیلیپ با هم دوست می‌شوند و در این مسیر با کنار گذاشتن پلیس سرزمین خواب‌ها و مقابله با کابوس‌ها به خواسته‌های خود می‌رسند. نیمو بعد از دیدار دوباره با پدر متوجه می‌شود که مرد تبهکار سرزمین خواب‌ها همان عمویش در دنیای واقعی است که مدت‌های زیادی منزوی بوده است و خیال‌پردازی را فراموش کرده است. نیمو با بیدار شدن از خواب تصمیم می‌گیرد این بار در ماجراجویی‌ها و خیال‌پردازی‌هایش با عمویش فیلیپ همراه شود. نیمو کنجکاو، شجاع و ماجراجوست. پدرش حامی و مهربان است و نیمو از زندگی در کنار او خوشحال است. بعد از فوت پدر و ورود به دنیای خواب‌ها، او تصمیم می‌گیرد بر ترس‌های ناشناخته خود غلبه کند تا دیگر کابوس‌ها به سراغش نیایند. فیلیپ با وجود آشنا نبودن با فرزند پروری تمام تلاش خود را می‌کند به نیمو خوش بگذرد و از او مراقبت می‌کند.
  در این فیلم صحنه‌های زیادی از ترس و خشونت وجود دارد که تنها در سرزمین خواب اتفاق می‌افتد. نیمو در ابتدای فیلم تجربه‌ی مرگ و از دست دادن پدرش را لمس می‌کند. نیمو بارها کابوس می‌بیند که یک ماهی مرکب غول‌آسا که از جنس دودی سیاه‌رنگ است به او حمله می‌کند. نیمو در ابتدا از اتفاقات عجیب سرزمین خواب مانند؛ جان گرفتن عروسکش، حرکت تخت خواب، فروریختن ساختمان‌های شیشه‌ای، غرق شدن در دریا و … می‌ترسد اما به مرور شجاع‌تر می‌شود. در دنیای خواب نیمو و فیلیپ موقعیت‌های ترسناک زیادی را تجربه می‌کنند. آن‌ها در یک ماشین آشغالی در حالی که راننده‌ی آن یک کودک است گیر می‌افتند، ماشین به درون دریا پرتاب می‌شود و نیمو و فیلیپ در حال غرق شدن هستند. پلیس سرزمین خواب‌ها نیمو و فیلیپ را زندانی می‌کند، با تفنگ جادویی خود به آن‌ها شلیک می‌کند و آن‌ها را روی هوا خشک می‌کند. در طول فیلم صحنه‌های متعددی از خرابی‌ها، درگیری و پرت شدن اشیا به اطراف وجود دارد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 12 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نیمو، دختربچه‌ای ماجراجو، به همراه پدرش در یک فانوس دریایی زندگی می‌کند. یک شب پیتر، پدر نیمو، در دریای طوفانی گیر می‌افتد و می‌میرد. نیمو برای ادامه‌ی زندگی با عمویش فیلیپ، به شهر فرستاده می‌شود. فیلیپ فردی منزوی است که برقراری ارتباط با کودکان را بلد نیست. نیمو که تا پیش از این با پدرش درس می خواند حالا به مدرسه فرستاده می‌شود و از این زندگی راضی نیست. اما نیمو وقتی به خواب می رود وارد دنیای خیال انگیز و رؤیایی “سرزمین خواب” می‌شود. در این دنیا با فردی خلافکار و عجیب و غریب به نام فیلیپ آشنا می‌شود که از زمان قدیم در رؤیاهای پدرش همراه او بوده است. فیلیپ از نیمو می‌خواهد که به او در پیدا کردن نقشه‌ی گنج دریای کابوس‌ها کمک کند تا فیلیپ هم در مقابل فرصت دوباره دیدن پیتر را برای نیمو فراهم کند. نیمو همراه فیلیپ مسیرهای پر دردسر و ماجراجویانه‌ی زیادی را طی می‌کند و در نهایت دوباره با پدرش دیدار می‌کند و متوجه می‌شود فیلیپ سرزمین خواب همان عمویش است که مدتی از خیال‌پردازی دور بوده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  هیجان‌انگیزترین خوابی که دیده‌اید را تعریف کنید؟
  به نظر شما چرا فیلیپ در دنیای واقعی منزوی و در دنیای خواب‌ها فردی ماجراجو است؟
  مدرسه رفتن برای نیمو چه فایده‌هایی دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Francis Lawrence
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۱۷
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو chermin Entertainment
  بازیگران جیسون موموآ، کریس اودوود، مارلو بارکلی
  سال انتشار ۲۰۲۲