سرویس تحویل کیکی

(Kiki's Delivery Service )

بررس متن: نیکو علیپور

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری نوجوان، جدا شدن او از خانواده‌اش و آغاز زندگی مستقل و جدید همراه با دوستان تازه و تجربه‌های متنوع

سال انتشار: 1989

سرویس تحویل کیکی

(Kiki's Delivery Service )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری نوجوان، جدا شدن او از خانواده‌اش و آغاز زندگی مستقل و جدید همراه با دوستان تازه و تجربه‌های متنوع

سال انتشار: 1989

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
زندگی کیکی در شهر جدید و جدایی از خانواده‌اش باعث کسب تجربه‌های جدید و رشد او می‌شود. او در این شهر دوستان جدیدی پیدا می‌کند که به کمک آن‌ها مفاهیم جدیدی را می‌آموزد. توسط دوستانش دست انداخته می‌شود و سعی می‌کند اعتمادبه‌نفسش را بسازد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
شخصیت اصلی داستان، کیکی، دختری مسئولیت‌پذیر است و همواره برای کمک به دوستان و مشتریانش تلاش می‌کند. او از برخوردهای بی‌ادبانه‌ی بچه‌های همسن‌وسالش ناراحت می‌شود و واکنش نشان می‌دهد. تومبو پسری خندان و پرحرف است که از لحظه‌ی ورود کیکی به شهر جدید، برای برقراری ارتباط با او تلاش می‌کند؛ هرچند کیکی فکر می‌کند او می‌خواهد دستش بیندازد.
محتوای بومی و فرهنگی
فیلم به بخش‌هایی از فرهنگ و جغرافیای ژاپن، خانه‌ها، لباس‌ها و سبک زندگی مردم این کشور می‌پردازد.
ترس و خشونت
جدایی کیکی از پدر و مادرش ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. کیکی نزدیک است بر اثر بادی از جارویش به پایین سقوط کند ولی در نهایت روی درختان جنگل سقوط می‌کند. صحنه‌هایی که جیجی و کیکی در طوفان پرواز می‌کنند ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. تومبو نزدیک است از ارتفاع به پایین سقوط کند اما قبل از این‌که آسیبی ببیند نجات پیدا می‌کند. در انتهای فیلم تصاویری از یک بالن هوایی نشان داده می‌شود که به‌خاطر وزش باد شدید کنترلش را از دست داده است. تومبو و ماشین پلیسی توسط یک طناب از این بالون آویزان‌اند. ماشین به داخل حوضی در شهر می‌افتد. بالون هوایی با برج ساعتی برخورد می‌کند و جان تومبو به خطر می‌افتد و از بالون سقوط می‌کند ولی توسط کیکی نجات پیدا می‌کند.
گفتار نامناسب
از کلماتی مثل احمق و افاده‌ای استفاده شده است.
محتوای بزرگسالانه
تومبو عاشق کیکی است، از او درخواست قرار می‌کند و در یک صحنه او را بغل می‌کند.گربه‌ی کیکی هم عاشق یک گربه‌ی ماده می‌شود و در پایان داستان بچه‌هایشان را می‌بینیم.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم انیمه، با اقتباس از رمانی به همین نام، نوشته‌ی ایکو کادونو ساخته شده است. فیلم داستان جادوگری نوجوان به نام کیکی است که به دنبال سنت خانوادگی‌شان و برای کامل کردن تعلیمات جادوگری‌اش به شهر جدیدی سفر می‌کند. کیکی در شهر جدید، سرویس تحویل کیکی را راه‌اندازی می‌کند و بسته‌های مردم را به مقصدشان می‌رساند. زندگی کیکی در شهر جدید و جدایی از خانواده‌اش باعث کسب تجربه‌های جدید و رشد او می‌شود. او در این شهر دوستانی نیز پیدا می‌کند و مورد توجه پسری همسن‌وسالش قرار می‌گیرد. کیکی برای خانواده و دوستان و حتی مشتریانش ارزش قائل است و در عین حال، از بدرفتاری‌های بعضی از کودکان نسبت به خودش ناراحت می‌شود اما سعی می‌کند اعتمادبه‌نفسش را حفظ کند. این فیلم به کودکان و نوجوانان نشان می‌دهد که علاقه به کاری که انجام می‌دهند بسیار مهم است، برای آنچه دوست دارند باید تمام تلاش‌شان را بکنند، به خودشان شک نکنند و قدر دوستان‌شان را بدانند. فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله صحنه‌ی پرواز کیکی و جیجی بر روی جارو در هوای طوفانی که ممکن است برای کودکان کوچک و حساس ترسناک باشد. تصور این‌که کیکی در ۱۳ سالگی از خانواده‌اش جدا شده نیز ممکن است برای بعضی کودکان آزاردهنده باشد. همچنین، موضوع عشق نوجوانی در این فیلم به تصویر کشیده شده که موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌هایشان را داشته باشند.

چکیده داستان

کیکی دختر ۱۳ ساله و بشاشی است که به دنبال سنت خانوادگی‌شان، برای کامل کردن تعلیمات جادوگری‌اش به مدت یک سال به همراه گربه‌ی سیاهش، جیجی، به شهر جدیدی سفر می‌کند. با ورودش به شهر جدید، با زن نان‌‌فروشی به نام آسانو آشنا می‌شود و در ازای مکانی برای خوابیدن، در کارهای مغازه به آسانو کمک می‌کند. کیکی در شهر جدید، سرویس تحویل کیکی را راه‌اندازی می‌کند و بسته‌های مردم را به مقصدشان می‌رساند. او در این مسیر ماجراهای بسیاری را پشت سر می‌گذارد و دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما کیکی چه تفاوتی با قهرمان‌های بقیه‌ی انیمیشن‌ها دارد؟ چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟ کیکی چطور برای علایقش و برای کمک به دیگران تلاش می‌کرد؟ شما چه علاقه‌هایی دارید که می‌خواهید برایشان تلاش کنید؟ به نظرتان کیکی چگونه توانست اعتمادبه‌نفسش را به‌ دست بیاورد؟ به نظرتان او در طول فیلم او چه تغییراتی کرد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 105
سال انتشار 1989