سفر بزرگ

(The Big Trip )

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفرِ گروهی از حیوانات برای رساندن بچه پاندایی به خانه، همراه با تجربه‌ی دوستی، شجاعت و کار گروهی

سال: 2019
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسکار خرگوشی ماجراجوست و دوست دارد کارهای بسیاری را تجربه کند. او با خانه‌ی خود موشک می‌سازد و قصد دارد به کره‌ی ماه سفر کند، اما خرس که دوست اوست، از اسکار حمایت نمی‌کند. اسکار در سفر خود موفق نیست و خانه‌اش در آسمان منفجر می‌شود. خرس او را به عنوان حیوانی که اشتباهات زیادی انجام داده می‌شناسد و با این‌که اسکار برای دوستی با او تلاش می‌کند، او را دوست خود نمی‌داند و اسکار تنهایی و غم را تجربه می‌کند. بچه‌ پاندا دوست‌داشتنی است و حیوانات، با وجود اختلافاتی که با یکدیگر دارند، برای رساندن او به والدین واقعی‌اش در یک گروه جمع می‌شوند و از او در مقابل خطرات محافظت می‌کنند. خرس در سفر، با معنای دوستی و همدلی آشنا می‌شود و اسکار را همان‌گونه که هست، می‌پذیرد. گرگ به دلیل این‌که از همه چیز می‌ترسد، از گروه خود طرد شده، اما حیوانات او را همان‌گونه که هست می‌پذیرند و او را عضوی از گروه خود می‌دانند. گرگ در گروه احساس تعلق را تجربه می‌کند و برای نجات دوستانش، بر ترس خود غلبه می‌کند و آن را شکست می‌دهد. همه‌ی این تجربه‌ها و موقعیت‌ها می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  گرگ که از هر چیزی می‌ترسد، از گله‌ی خود طرد شده است. او در جنگل با ترس خود مواجه می‌شود، ولی نمی‌تواند ترس خود را مدیریت کند. او پس از آشنایی با گروه حیوانات، دوستی و همدلی کردن را می‌آموزد و در مبارزه با مار پیتون، برای کمک و نجات دوستانش، سرانجام بر ترس خود غلبه می‌کند و وارد مبارزه می‌شود. مار پیتون قصد دارد سه میمون را شکار کند و پاندا از آن‌ها دفاع می‌کند و مار را فراری می‌دهد. خرس دوست دارد همیشه تنها باشد، اما در سفر و برای مراقبت از بچه پاندا مجبور می‌شود با حیوانات مختلفی هم‌سفر شود. این تجربه او را با معنای دوستی و همدلی کردن آشنا می‌کند و او می‌آموزد که به جای تاکید بر ویژگی‌های منفی و اشتباهات هم‌سفرانش، آن‌ها را همان‌گونه که هستند بپذیرد و به آن‌ها برای بهتر شدن کمک کند. حیوانات در مقابل مار پیتون احساس ناتوانی می‌کنند، اما در نهایت متوجه می‌شوند با همکاری و اتحاد و استفاده از توانایی‌هایی که دارند، می‌توانند مار را شکست دهند.
  لک لک که مامور تحویل بچه‌های حیوانات است، یک گورخر را به اشتباه برای اسب‌ها می‌برد و اسب نر با نگاهی معنادار، اسب ماده را مسئول این اتفاق می‌داند. در نسخه‌ی دوبله، خرس از پرنده می‌خواهد برای آرام کردن بچه پاندا، برایش قصه تعریف کند و پرنده به داستانی اتفاقی اشاره می‌کند که با سیندرلا و سفیدبرفی به جشن رفته و آژان آن‌ها را دستگیر کرده است.
  از عبارات و کلمات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: نی‌قلیون، بخت‌برگشته، خوردن به پیسی، مسخره‌ها، مغزفندقی، تو مخی، احمق‌ها، اسکل، قاطی باقالیا، چه فکی وا کرده. لحن حرف زدن شخصیت‌ها در نسخه‌ی دوبله، لحنی طنز، بی‌ادبانه و همراه با کلمات و جملات بزرگسالانه‌ی بسیاری است: شب عروسی‌اش تراول بریزم سرش، گل پونه‌های وحشی دشت امیدم، دل منو شکستی برو حالشو ببر...، من لوس کی بودم، تکون بده خودتو نشون بده، انتخابات منطقه‌ای نزدیکه، منم می‌خوام کاندیدا بشم. یکی از حیوانات با لحنی مشابه یک گروه موسیقی می‌گوید: « اینا همه پلنگن.» لک لک‌ها اشتباهات کارل را با لحنی همراه با تمسخر و توهین به او یادآوری می‌کنند.
  کودکان با تماشای فیلم با حیوانات مختلف و محل زندگی آنان آشنا می‌شوند.
  خرس زمانی که از دیگران خشمگین می‌شود، در نزدیکی صورت آنان فریاد می‌زند و خشم‌اش را ابراز می‌کند. اسکار برای سفر به ماه، خانه‌ی خود را به یک موشک تبدیل کرده است و زمانی که پرواز می‌کند، موشک در آسمان منفجر می‌شود و قطعات آن و همچنین اسکار به زمین پرتاب می‌شوند که قایق و کندوهای خرس را نابود می‌کند و برای جانش نیز تهدید است. زنبورهای عصبانی، میک میک و اسکار را تعقیب می‌کنند. یک مار پیتون بچه گرازی را برای شکار تعقیب می‌کند. پاندا تکه سنگی را روی مار می‌اندازد و مار او را به گرفتن انتقام تهدید می‌کند. گرگی در جنگل که فضایی تاریک و مه‌آلود دارد، با ترس خود که گرگی شبیه به روح است، مواجه می‌شود. مار بچه پاندا را می‌رباید و او را به غاری ترسناک می‌برد و به او می‌گوید گریه نکند، چون قرار است او را برای شام بخورد و گوشتش بدمزه خواهد شد. موقعیتی از مبارزه‌ی خرس و مار نشان داده می‌شود. اسکار در مبارزه با مار روی سنگ پرتاب می‌شود و آسیب می‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، ماجرای گروهی از حیوانات است که به دنبال خانه‌ی یک بچه پاندا هستند. میک میک یک خرس گریزلی است که علاقه‌ی بسیاری به تنهایی دارد؛ تا این‌که یک روز جلوی در خانه‌‌اش، بچه پاندایی را می‌بیند که اشتباهی به او تحویل داده شده است. میک میک تصمیم می‌گیرد راهی جنگل‌های بامبو شود تا والدین واقعی پاندا را پیدا کند. دوست دردسرساز او، اسکار، نیز با وجود مخالفت خرس، با او هم‌سفر می‌شود. در طول سفر، آن‌ها با یک پلیکان، گرگ و پلنگ آشنا می‌شوند و به تدریج گروهشان بزرگ‌تر می‌شود. خرس به هر کدام از حیوانات مسئولیتی واگذار می‌‌کند و به تدریج و با پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیار، نسبت به آن‌ها احساس دوستی می‌کند. او می‌آموزد که آن‌ها را همان‌گونه که هستند بپذیرد و به جای یادآوری اشتباهاتشان، به آن‌ها کمک کند تا بتوانند رشد کنند و بهتر شوند. حیوانات که در سفر مسئولیت‌پذیری و انجام کارها به صورت گروهی را آموخته‌اند، در مواجهه با مار پیتون، موفق می‌شوند او را شکست داده و پاندا را نجات دهند و با رساندن او به خانواده‌اش، پیروزی را تجربه کنند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی و شجاعت، این پیام را دارد که در موقعیت‌های بحرانی، با کار گروهی می‌توان بر سختی‌ها غلبه کرد.
  مار پیتون که حیوانی خطرناک و کینه‌جوست، حیوانات را برای شکار تعقیب می‌کند. با انفجار موشک اسکار، کندوها و قایق خرس آسیب می‌بیند. گرگ که از همه چیز می‌ترسد، در فضای تاریک جنگل با ترس خود که شبیه به روح است، مواجه می‌شود. مار، بچه پاندا را می‌دزدد و قصد دارد او را به عنوان شام بخورد. حیوانات با مار مبارزه می‌کنند و جانشان تهدید می‌شود. در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و بزرگسالانه‌ی زیادی استفاده شده که عمده‌ی آن‌ها در نسخه‌ی دوبله‌ی مؤسسه‌ی سورن اضافه ‌شده‌اند. همچنین در نسخه‌ی دوبله، تغییرات زیادی در گفت‌وگوها رخ داده؛ مثلاً در موقعیت مبارزه‌ی پلنگ با مار، به جای استفاده از جملات پلنگ که به معنای توانایی مواجهه با شکست است، از جمله‌ی «درسته قانون جاذبه وجود داره، اما ما هرکاری دلمون بخواد می‌کنیم»، استفاده شده و در انتها نیز، پیام فیلم به صورت آشکار بیان می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  میک میک یک خرس گریزلی است که علاقه‌ی بسیاری به تنهایی دارد. او روزی با بچه پاندایی جلوی در خانه‌اش مواجه می‌شود که لک لک او را به اشتباه آن‌جا گذاشته است و تصمیم می‌گیرد بچه پاندا را به والدین خود در جنگل‌های بامبو برساند. میک میک با قایق سفر خود را آغاز می‌کند و در این سفر دوست دردسرسازش اسکار، یک پلیکان که علاقه‌ی بسیاری به حرف زدن دارد، یک گرگ که از همه چیز می‌ترسد و یک پلنگ که شاعرانه حرف می‌زند، با او همراه می‌شوند. آن‌ها با طی کردن مسیری طولانی، موفق می‌شوند به جنگل‌های بامبو برسند، اما در آخرین لحظات، یک مار پیتون که قصد دارد به بچه پاندا آسیب برساند، او را از محل استراحت حیوانات می‌رباید. حیوانات با یکدیگر متحد می‌شوند و با شکست دادن مار، بچه پاندا را نجات می‌دهند و در نهایت او را به والدین اصلی خود بازمی‌گردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه اتفاقی به گرگ کمک کرد تا بر ترس خود غلبه کند؟ تا به حال برایتان اتفاق افتاده که برای کمک به دیگری، ترس خود را نادیده بگیرید؟ چه احساسی با انجام این کار تجربه کرده‌اید؟
  شما از چه راه‌هایی برای مدیریت خشم‌تان استفاده می‌کنید؟ زمانی که خشم خود را مدیریت می‌کنید، چه احساسی را تجربه می‌کنید؟
  خرس بدون در نظر گرفتن اشتباهاتی که خودش انجام می‌داد، اشتباهات دیگران را به آن‌ها گوشزد می‌کرد؛ شما در چنین موقعیتی مانند خرس رفتار می‌کنید یا همچون دوستان او؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۹