سفر شگفت‌انگیز به اُز

(Fantastic Journey to Oz)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک دختربچه و ورود ناخواسته‌ی او به سرزمینی جادویی، تلاش او برای کمک به مردم آن‌جا در مقابل حاکمی ظالم و بازگشت به خانه‌ی امن خودش

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوروتی از خانه و مادر و پدرش دور می‌شود و به محیطی ناآشنا و غریبه وارد می‌شود که باید بدون خانواده آن را تجربه کند و با مسائل آن‌جا و ترس‌های خودش، به‌تنهایی روبه‌رو شود. این موضوعات در جهان کودکان دبستانی معنادار و پررنگ‌اند. رفتارهای خشن اورفین که به نظر می‌رسد به خاطر جلب توجه و محبت دیگران است، ممکن است برای بعضی از کودکان همذات‌پندارانه باشد؛ هم کودکانی که این رفتارها را انجام می‌دهند و هم آن‌هایی که با این رفتارها مواجه می‌شوند.
  دوروتی جسور و مستقل است. او با وجود این‌که اول سعی دارد از شهر اُز خارج شود و به خانه برگردد، وقتی می‌بیند بقیه به او نیاز دارند، آن‌جا می‌ماند و به مردم کمک می‌کند. دوستان دوروتی، مثل سگ و شیر به او کمک می‌کنند و او را تنها نمی‌گذارند.
  موضوع فیلم درباره‌ی حاکمی ظالم است که نیاز به محبت مردمش دارد، گرفتن حکومت از حاکم قبلی و موضوعاتی مثل خیانت و شکنجه، موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز استفاده شده: دیوونه شدی، افتضاحه، بهتون نشون می‌دم، باید تاوان بدن، بی‌خاصیت کله‌کاهی، به هیچ دردی نمی‌خوره، خائن. بعضی عبارات بزرگسالانه هم به کار رفته: من ارباب شما هستم، به من خیانت کردید، قلب جاییه که حماقت ازش میاد.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد: رفتار اورفین ترسناک است. او آدم بدی است که اشیای بی‌جان را زنده می‌کند و برای خود ارتشی از سربازهای چوبی می‌سازد. دعوا و درگیری و زدوخورد در صحنه‌های مختلف، بین اورفین و سربازان، سربازان و مردم شهر، سربازان و نگهبانان قلعه‌ی مترسک بارها اتفاق می‌افتد. اورفین می‌خواهد به زور وارد شهر زمرد شود. سربازان او مترسک را از بالای قلعه به پایین پرت می‌کنند و بعد او را به زندان می‌اندازند. سربازان اورفین مرد حلبی را زندانی می‌کنند و روی او آب باز می‌کنند تا خراب شود. اورفین با شکنجه کردن مرد حلبی، مترسک را زیر فشار می‌گذارد تا جای کتاب را به او بگوید. رفتار سربازها با مردم خشن است. موجود غول‌مانندی دوروتی را می‌گیرد و به خانه می‌برد. او می‌خواهد دوروتی را بخورد. دوروتی و شیر و سگ در چاهی می‌افتند و عنکبوتی آن‌ها را دنبال می‌کند. کفش‌های جادویی دوروتی کار نمی‌کنند و او نمی‌تواند به خانه برگردد. موجود آهنی بزرگ و ترسناکی از کتاب طلسم بیرون می‌آید و به مردم شهر حمله می‌کند. اورفین دوروتی را در قفس زندانی می‌کند. موجود آهنی به قفس او حمله می‌کند. مترسک قلابی از بلندی پرت می‌شود و از بین می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که انیمیشنی کامپیوتری است و با الهام از رمانی با همین نام، نوشته‌ی الکساندر وُلکوف ساخته شده، درباره‌ی دختری به نام دوروتی است که با پوشیدن کفش‌های نقره‌ای قدیمی مادربزرگش، وارد دنیای جادویی اُز می‌شود. او که قبلاً بارها در قصه‌های مادربزرگش در مورد اُز شنیده بود، از ورود به آن‌جا خوشحال و هیجان‌زده است ولی به زودی متوجه می‌شود که شهری به نام زمرد، از طرف آدم بدجنسی به نام اورفین تهدید شده و او قصد دارد حاکم قبلی شهر را بیرون کند و خودش پادشاه شود. دوروتی که دلش نمی‌خواهد درگیر ماجراهای ترسناک آن‌جا شود و از این‌که از والدینش جدا شده احساس ناامنی می‌کند، تصمیم می‌گیرد به خانه‌اش برگردد. ولی کفش‌های نقره‌ای کار نمی‌کنند و او مجبور می‌شود همان‌جا بماند. او با همکاری دوستانش و مردم شهر زمرد تلاش می‌کند تا اورفین را شکست دهد و او را متوجه کند که ذاتاً آدم بدی نیست و فقط دلش می‌خواهد مردم به او توجه و محبت نشان دهند. همدلی با دیگران، شجاعت و تلاش برای شناخت نیازهای خود از مضامین برجسته‌ی این فیلم‌اند.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ جدا شدن دوروتی از والدینش و گیر افتادن در جایی غریبه و خطراتی که او و سگش را تهدید می‌کند، ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. رفتارهای اورفین و سربازانی که او ساخته هم خشن و ترسناک‌اند. بخش زیادی از فیلم به موضوع حکومت، ظلم، خیانت و شکنجه می‌پردازد که موضوعات و مناسبات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هر چند ممکن است در مورد قلدری‌های اطرافیان برایشان قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صوتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز موضوعات بزرگسالانه‌ی فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دوروتی که نوه‌ی پری کفش‌نقره‌ای است، ناخواسته وارد سرزمین جادویی اُز می‌شود و مردم آن‌جا که تصور می‌کنند او همان پری سرزمین‌شان است، از او می‌خواهند در نجات‌شان از دست فرد ظالمی به نام اورفین به آن‌ها کمک کند. دوروتی ابتدا تردید می‌کند و ترجیح می‌دهد به خانه‌اش برگردد ولی وقتی متوجه می‌شود که مردم شهر واقعاً به کمک او نیاز دارند، آن‌جا می‌ماند و به مردم کمک می‌کند تا پادشاه خوب‌شان، مترسک، را از زندان اورفین نجات دهند و آرامش و شادی را به شهر برگردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما وقتی دوروتی فهمید که در سرزمین اُز گیر افتاده چه احساسی داشت؟ او چرا می‌خواست به خانه برگردد؟
  فکر می‌کنید اورفین چرا می‌خواست به مردم حکومت کند؟ او واقعاً نیاز به محبت دیگران داشت؟ شما تا به حال با کسی مواجه شده‌اید که به خاطر توجه دیگران، بدرفتاری کند؟
  چه چیزهای جالبی در سرزمین اُز وجود داشت؟ دوست داشتید به این سرزمین سفر می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۲۰۱۷