سفر یک لک لک

(A Stork’s Journey )
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‎‌ی زندگی یک گنجشک و تلاش او برای اثبات توانایی‌هایش به خانواده؛ همراه با سفر و خودشناسی

سال: 2017
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ریچارد در کودکی والدینش را از دست داده و پس از آن، خانواده‌ی لک‌‌لک او را به فرزندی می‌پذیرند، به همین دلیل ریچارد تلاش می‌کند برای جلب رضایت خانواده‌ی جدیدش، مانند لک‌لک‌ها رفتار کند. او با شنیدن این‌که نمی‌تواند همراه آنان مهاجرت کند، خشمگین می‌شود چراکه پدرش توانایی‌های او را در پرواز قبول ندارد. مکس به خاطر تنها گذاشتن ریچارد غمگین است، اما پدرش او را دلداری نمی‌دهد و معتقد است مکس باید با این قضیه کنار بیاید. خانواده‌ی اولگا نیز در کودکی او را به خاطر تفاوت‌هایش طرد کرده‌اند و پس از آن او تنهایی و غم بسیاری را تجربه می‌کند تا زمانی که دوستی خیالی به نام اولِگ پیدا می‌کند. ریچارد تصمیم می‌گیرد به تنهایی، به آفریقا سفر کند او در این سفر دوستانی پیدا می‌کند که آن‌ها نیز مانند او با بقیه تفاوت داشته و به همین دلیل طرد شده‌اند. تجربه‌ی دوستی، سفر و ماجراجویی به آن‌ها شجاعت باور به خویش را می‌دهد. در نهایت ریچارد با کمک دوستانش موفق می‌شود به آفریقا برسد و با نجات برادرش مکس، پدرش را متوجه اشتباهش کند و با وجود تفاوت‌هایی که دارد، عضوی از گروه لک‌لک‌ها شود. تجربه‌ی پیروزی مکس و دوستانش ممکن است برای کودکان معنادار و امیدوارکننده باشد.
  ریچارد دوست دارد مانند سایر اعضای خانواده باشد و به همین دلیل تلاش می‌کند تا مانند آن‌ها شکار و پرواز کند، اما با رسیدن پاییز، ریچارد متوجه می‌شود که نمی‌تواند همراه لک‌لک‌ها مهاجرت کند. او همراه با تجربه‌ی خشم و غم تلاش می‌کند به دیگران ثابت کند که لک‌لک است. دوستی ریچارد با اولگا که او هم جغدی متفاوت و تنهاست، به او جسارت می‌دهد تا بالاخره بتواند خود را به عنوان یک گنجشک بپذیرد. پذیرش خود سبب می‌شود ریچارد بهتر از قبل بتواند از مهارت‌ها و توانایی‌هایش استفاده کند. ریچارد متوجه می‌شود تفاوت داشتن با دیگران، او را منحصر به فرد می‌کند و در نهایت با نجات برادرش مکس، موفق می‌شود به عنوان یک گنجشک، عضو گروه لک‌لک‌ها شود. مادر مهربان و حمایت‌گر است و رابطه‌ای صمیمانه، همراه با محبت با ریچارد و مکس دارد. او ریچارد را با وجود تفاوت‌هایش دوست دارد و فرزند خود می‌داند. ریچارد، اولگا و کی‌کی با همراهی و همفکری موفق می‌شوند بر سختی‌ها غلبه کنند و به آفریقا برسند.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: برو بابا، خل، دیوانه، احمق، چاقاله بادوم، چاقالو، خپل، کوتوله، خنگ، خالی‌بند، خالتور، لاشخور، کچل، مغز فندقی، احمقانه، وحشی. علاوه بر آن برخی عبارات استفاده شده در نسخه‌ی دوبله نیز بزرگسالانه است و برای کودکان معنادار نیست: باید منقار چند نفرو پر کنم، بچه‌ام رو گازه، باید بری تو مسابقه خندوانه شرکت کنی، هر کی اونو دیده یه حالی شده، یک کلمه از مادر عروس، اوضاع قاراشمیشه، بشکنه این بال که نمک نداره، منو ایستگاه کردین؟، پراتون ریخت؟، ببند اون نوکتو، هر وقت رسیدی بگو بیام بچینمت، بالتو می‌کنم تو حلقت، کنیزی بچه‌هاتو می‌کنم، چقدر عشقولانه، بخشکه شانس، قطارِ صفا سیتی، جوون مرگ شدم، لاکچری، افاده‌ها طبق طبق، مرغ عشقم، از بوی زیر بغلت بدم میاد، مام هم که نزدی. در موقعیت‌هایی نیز برخی از پرنده‌ها درباره‌ی فضای مجازی و اصطلاحات مربوط به آن صحبت می‌کنند که در دنیای کودکان معنادار نیست.
  داستان فیلم درباره‌ی زندگی پرندگان و مهاجرت سالیانه‌ی آنان است و ممکن است تماشای آن کودکان را به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره‌ی پرندگان و زندگی آنان ترغیب کند.
  والدین ریچارد روزی که قرار است به دنیا بیاید، توسط یک خرس شکار می‌شوند. لک‌لک‌ها ریچارد را درحالی‌که خوابیده است، ترک می‌کنند و او ‌درحالی‌که ترسیده، تلاش می‌کند به آن‌ها برسد. خفاش‌ها به ریچارد حمله می‌کنند و قصد دارند او را شکار کنند. اولگا برای نجات او با خفاش‌ها مبارزه می‌کند و آن‌ها را پرت می‌کند. خانواده‌ی اولگا او را به خاطر ظاهرش طرد کرده‌اند و به همین دلیل احساس تنهایی می‌کند. ریچارد، اولگا و کی‌کی با خطراتی مانند پرت شدن از ارتفاع و هواپیمایی در آسمان تهدید می‌شوند. مکس در لانه‌ی یک کورگن که پر از استخوان و اسکلت است، ناپدید می‌شود. ریچارد و دوستانش که برای نجات مکس درون لانه رفته‌اند با حمله‌ی گورکن مواجه می‌شوند و موقعیت‌هایی از تعقیب و گریز گورکن و ریچارد وجود دارد که در آن جان ریچارد تهدید می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه بعدی، ماجرای گنجشکی به نام ریچارد است که قبل از تولد، والدینش را از دست داده و همراه با خانواده‌ی لک‌لک زندگی می‌کند. مادر و مکس، برادرش، رابطه‌ای صمیمانه با ریچارد دارند و او اوقات خوشی را در کنار آنان سپری می‌کند؛ تا این‌که زمان مهاجرت فصلی فرا می‌رسد و کلادیوس، پدرخانواده، که هیچ‌گاه ریچارد را به عنوان عضوی از خانواده نپذیرفته‌، دیگران را قانع می‌کند که او در این مهاجرت زنده نخواهد ماند. پس از آن ریچارد که احساس تنهایی و پذیرفته نشدن در گروه را تجربه کرده، با خشم و غم بسیار، سفری را آغاز می‌کند تا به لک‌لک‌ها توانایی‌هایش را ثابت کند. در این سفر او دوستانی پیدا می‌کند که آن‌ها نیز مانند ریچارد متفاوت هستند و تنهایی را تجربه کرده‌اند. همدلی کردن به تدریج به آن‌ها جرات پذیرفتن تفاوت‌ها‌ و شناخت توانایی‌هایشان را می‌دهد. آن‌ها که حالا تبدیل به یک خانواده شده‌اند، احساس دوست داشته شدن را تجربه کرده و شجاعتِ تلاش برای رسیدن به هدف را پیدا می‌کنند. ریچارد و اولگا در سفر و همراه با تجربه‌ی دنیایی جدید، می‌آموزند وجود تفاوت‌ها نه تنها شکست نیست، بلکه آن‌ها را منحصر به فرد می‌کند. آن دو پس از پذیرش خود، و با نجات دادن مکس و همچنین پذیرفته شدن در گروه لک‌لک‌ها، پیروزی و امید را تجربه می‌کنند.
  فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت دارد: والدین ریچارد در حمله‎ی خرس کشته می‌شوند. خفاش‌ها به ریچارد حمله می‌کنند و قصد شکار او را دارند. در یکی از موقعیت‌ها نیز ممکن است با ماشین تصادف کند. در سفر خطراتی مانند هواپیمایی در آسمان، ریچارد و دوستانش را تهدید می‌کند. مکس در لانه‌ی یک گورکن اسیر شده و زمانی که ریچارد برای نجات مکس می‌رود، گورکن به او حمله می‌کند. در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری استفاده شده است: خل، دیوانه، لاشخور و … . برخی از عبارت‌های استفاده شده در این نسخه نیز مربوط به دنیای بزرگسالانه است و برای کودکان معنادار نیست: بچه‌ام رو گازه، باید بری تو مسابقه خندوانه شرکت کنی و هر کی اونو دیده یه حالی شده… . تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  ریچارد که از کودکی با خانواده‌ی لک‌‌لک‌ها زندگی کرده، فکر می‌کند لک لک است. با رسیدن فصل مهاجرتِ پرندگان، کلادیوس، پدر خانواده، که هیچ‌گاه ریچارد را به عنوان عضوی از خانواده قبول نکرده، فکر می‌کند ریچارد در این سفر زنده نمی‌ماند و مادر و مکس را قانع می‌‌کند تا او را رها کرده کنند. ریچارد تصمیم می‌گیرد به سمت آفریقا پرواز کند و به والدینش ثابت کند او هم یک لک‌لک است. او در این سفر با جغدی به نام اولگا و یک طوطی به نام کی‌کی آشنا می‌شود. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند به آفریقا برسند، آن هم درست زمانی که مکس، در لانه‌ی یک گورکن اسیر شده و لک‌لک‌ها قادر به نجات او نیستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تماشای این فیلم چه چیز‌هایی درباره‌ی مهاجرت پرندگان آموزش می‌دهد؟ می‌دانید دلیل مهاجرت سالیانه‌ی پرندگان چیست و کدام از دسته از پرندگان باید مهاجرت کنند؟
  اولگ چه نقشی برای اولگا داشت؟ شما هم تا به حال تجربه‌ی یک دوست خیالی داشته‌‌اید؟ دوست شما چه ویژگی‌هایی دارد و چرا او را برای دوستی انتخاب کرده‌اید؟
  فکر می‌کنید چه ویژگی‌های مشترکی سبب دوستی اولگا، ریچارد و کی‌کی شد؟ به نظر شما آن‌ها یک خانواده بودند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۱۷