سقوط

(Fall)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی دو تا دوست، گیر کردن آن‌ها بالای دکل تلویزیونی 610 متری، و تلاش آن‌ها برای نجات پیدا کردن و زنده ماندن

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بکی عاشق دن است. او با مرگ دن کنار نمی‌آید و منزوی می‌شود و سراغ نوشیدن الکل می‌رود. رابطه‌ی بکی با پدرش هم خوب است. پدر بکی معتقد است دن مرد مناسبی برای بکی نبوده است. با این‌که بکی صخره‌نورد و ورزشکار است، بعد از سقوط دن اعتمادبه‌نفسش را از دست می‌دهد. وقتی هانتر از او می‌خواهد از دکل 600 متری بالا بروند، بکی بالاخره می‌پذیرد. او بالای دکل و زمانی که راهی برای پایین آمدن پیدا نمی‌کنند، متوجه می‌شود هانتر و دن به او خیانت کرده‌اند. بکی حلقه‌اش را از دستش درمی‌آورد و برای زنده ماندن می‌جنگد. او متوجه می‌شود رفتارش با پدرش درست نبوده و وقتی به پایین برمی‌گردد تصمیم می‌گیرد خود واقعی‌اش را پیدا کند و دست از وابسته بودن بردارد. هانتر که به خاطر خیانت به بکی ناراحت است، واقعیت را برای او تعریف می‌کند و از او عذرخواهی می‌کند و برای جبران اشتباهش سعی می‌کند کوله‌پشتی به دست بکی برساند تا آب بخورد و زنده بماند، ولی خودش می‌میرد.
  در فیلم نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود. در یکی از موقعیت‌ها بکی قوطی قرص‌هایش را می‌آورد و به نظر می‌رسد تصمیم دارد خودکشی کند. موضوع خیانت هم در فیلم وجود دارد و بکی متوجه می‌شود مردی که به خاطرش می‌خواسته خودش را بکشد، با بهترین دوستش به او خیانت می‌کردند.
  ابتدای فیلم بکی و دن و هانتر را می‌بینیم که مشغول بالا رفتن از صخره هستند. بکی برای بالا رفتن مشکل دارد. نماهای از دور، موقعیت ترسناک آن‌ها را نشان می‌دهد. در این موقعیت، دن از صخره سقوط می‌کند و می‌میرد. زمانی که هانتر و بکی سمت دکل می‌روند، چیزی نمانده یک تریلی با ماشین آن‌ها تصادف کند. نزدیک دکل آن‌ها لاشخورهایی را می‌بینند که به بدن نیمه‌جان یک حیوان حمله کرده‌اند. آن‌ها از دکل بالا می‌روند و حین بالا رفتن متوجه می‌شویم پیچ‌های نردبان شل هستند و حتی یکی از پله‌ها زیر پای بکی می‌شکند. هانتر از بالای دکل آویزان می‌شود و از بکی می‌خواهد فیلم بگیرد. وقتی آن‌ها می‌خواهند برگردند، پیچ‌های نردبان باز و نردبان کنده می‌شود. کوله‌پشتی بکی، 60 متر پایین‌تر، روی دیش‌های ماهواره پرت می‌شود. هانتر برای برگرداندن کوله خودش را با طناب به دیش‌های ماهواره می‌رساند و کوله را به طناب وصل می‌کند. لاشخورها به پای زخمی بکی حمله می‌کنند. بکی مجبور می‌شود برای شارژ کردن باتری پهپاد خودش را تا لامپ نوک دکل برساند و مدتی طولانی به میله بچسبد. در یکی از موقعیت‌ها متوجه می‌شویم هانتر مدتی است که مرده و بکی در خیالاتش با او حرف می‌زند و جسد هانتر را می‌بینیم که لاشخورها به او حمله کرده‌اند. بکی برای زنده ماندن مجبور می‌شود یکی از لاشخورها را بکشد و گوشت لاشخور را بخورد تا زنده بماند. او در نهایت پیامی برای پدرش ارسال می‌کند و داخل جسد هانتر می‌گذارد و جسد را از بالای دکل به پایین پرتاب می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی سقوط ماجرای دو دوست به اسم‌های بکی و هانتر است که تصمیم می‌گیرند از دکل تلویزیونی 610 متری بالا بروند. زمان پایین آمدن از دکل، پیچ پله‌های دکل باز می‌شود و پله‌ها پرت می‌شود پایین و آن‌ها بالای دکل گیر می‌کنند و راه‌های زیادی را امتحان می‌کنند تا بتوانند از دکل پایین بیایند. فیلم مضامینی چون تلاش برای زنده ماندن و امید را پررنگ می‌کند. هانتر که به خاطر خیانت به بهترین دوستش ناراحت است، سعی می‌کند اشتباهش را جبران کند و به خاطر همین موضوع جانش را از دست می‌دهد. بکی که شخصیتی وابسته است و به خاطر مرگ همسرش منزوی شده است، با کشف یک سری واقعیت‌ها و دست و پنجه نرم کردن با مرگ و زندگی، خودِ واقعی‌اش را پیدا می‌کند و برای زنده ماندن تا آخرین نفس می‌جنگد.
  فیلم پر از موقعیت‌های ترسناک و دلهره‌آور است که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. دن ابتدای فیلم از صخره سقوط می‌کند و می‌میرد. بکی و هانتر روی دکل 610 متری گیر می‌افتند. لاشخورها به آن‌ها حمله می‌کنند. آن‌ها تشنه و گرسنه‌اند. هانتر جانش را از دست می‌دهد. بکی متوجه می‌شود هانتر و دن به او خیانت می‌کردند. نوشیدن مشروبات الکلی و تلاش برای خودکشی هم در فیلم دیده می‌شود. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم واژه‌های توهین‌آمیز به کار نمی‌رود و در مجموع حدود 15 دقیقه از فیلم حذف شده است. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  بکی همراه همسرش دن و دوستش شایلو هانتر در حال صخره‌نوردی هستند که دن از بالا سقوط می‌کند و می‌میرد. این اتفاق باعث می‌شود بکی تا یک سال منزوی شود. رابطه‌ی بکی و پدرش هم خوب نیست. چون پدرش معتقد است دن مرد مناسبی برای بکی نبوده است. بعد از یک سال هانتر سراغ او می‌آید و از بکی می‌خواهد با هم از دکل تلویزیونی بی67 که 610 متر ارتفاع دارد بالا بروند. بکی اول قبول نمی‌کند، ولی بعد، خاکستر دن را با خودش می‌آورد و از دکل بالا می‌روند. موقع پایین آمدن از دکل، پله‌ها کنده می‌شود و بکی و هانتر بالای دکل گیر می‌افتند. گوشی‌های آن‌ها بالای دکل آنتن ندارد. آن‌ها مجبور می‌شوند راه‌های زیادی را برای پایین آمدن امتحان می‌کنند، ولی نتیجه نمی‌گیرند. در همین موقعیت، بکی متوجه می‌شود هانتر و دن به او خیانت کرده‌اند. درنهایت هانتر می‌میرد و بکی پیامی برای پدرش می‌فرستند و داخل جسد هانتر می‌گذارد و جسد را پایین می‌اندازد و نجات پیدا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان آیا درست است برای جذب فالوور در شبکه‌های مجازی رفتارهای خطرناک انجام دهیم؟
  فکر می‌کنید اگر بکی و هانتر قبل از بالا رفتن از دکل به بقیه اطلاع می‌دادند، این اتفاق‌ها برایشان می‌افتاد؟
  به نظرتان بعد از پایین آمدن از دکل، چه تغییری در بکی به وجود آمد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Scott Mann
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده انگلستان، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Capstone Studios، Tea Shop Productions
  بازیگران گریس فولتن، میسون گودینگ، ویرجینیا گاردنر
  سال انتشار ۲۰۲۲