سه راهزن

(The Three Robbers)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی دختربچه‌ای یتیم و زندگی موقت او با سه راهزن و همکاری آن‌ها برای نجات بچه‌های یتیم‌خانه از شر مدیری بدجنس

سال: 2007
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تیفانی یتیم است و از این‌که به یتیم‌خانه سپرده شود ناراحت است. او کتاب داستانی درباره‌ی دختر یک مهاراجه‌ی ثروتمند دارد و برای عروسک محبوبش که تنها دوستش محسوب می‌شود، می‌خواند. تیفانی زندگی در کنار راهزنان را دوست دارد و تصور می‌کند خودش دختر مهاراجه است و آن‌ها برادرانش هستند. از طرف دیگر، بچه‌ها در یتیم‌خانه زندگی سختی دارند و باید با اذیت‌های یک مدیر خشن و شرور کنار بیایند. مدیر که بچه‌ها عمه صدایش می‌کنند، آن‌ها را اذیت می‌کند و از لذتی مثل خوردن شیرینی محروم می‌کند ولی خودش همیشه در حال شیرینی خوردن است. تیفانی و بچه‌های یتیم‌خانه با کمک راهزنان موفق می‌شوند از شر عمه‌ی بدجنس خلاص شوند. احساسات و تجربه‌های تیفانی و بقیه‌ی بچه‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  تیفانی باروحیه و خیال‌پرداز است و با این ویژگی‌ها خود را در دل راهزنان جا می‌کند و از رفتن به یتیم‌خانه طفره می‌رود. او با استفاده از قدرت خیالش برای مسائلش راه‌حل پیدا می‌کند و اجازه نمی‌دهد ناامید و دل‌شکسته شود. تیفانی وقتی تنهاست به خودش قوت قلب می‌دهد تا از تاریکی و تنهایی نترسد. او به خودش و بقیه‌ی بچه‌ها کمک می‌کند تا از شر عمه‌ی بدجنس خلاص شوند و زندگی را جوری که دوست دارند رقم بزنند. راهزنان با وجود سنگدلی‌شان نسبت به مسافران، در مواجهه با تیفانی و با دیدن رفتارهای محبت‌آمیز او نرم می‌شوند و سعی می‌کنند به او کمک کنند. آن‌ها خودشان هم یتیم بوده‌اند و کودکی سختی داشته‌اند و بعد از تاثیری که تیفانی در زندگی‌شان می‌گذارد، به او و بچه‌های یتیم‌خانه در از بین بردن عمه‌ی شرور کمک می‌کنند. دو پسربچه که از شرایط یتیم‌خانه ناراضی‌اند، تصمیم می‌گیرند فرار کنند و جوری که دلشان می‌خواهد زندگی کنند. آن‌ها برای کمک به تیفانی از خود شجاعت نشان می‌دهند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: بدجنس، ناقلا، لعنت به این شانس، لعنتی، دیوونه، دماغو، دهنت رو ببند، حسابتون رو می‌رسه، انگل، احمق، دروغگو، خنگول، نمک‌‌نشناس.
  ظاهر راهزنان ترسناک است. آن‌ها با شلیک، مردم را می‌ترسانند و به درشکه‌هایشان آسیب می‌زنند و اموالشان را می‌دزدند. تیفانی یتیم شده و سر قبر والدینش غمگین و دلتنگ ایستاده است. او وقتی متوجه می‌شود که قرار است به یتیم‌خانه منتقل شود، خیلی ناراحت و عصبانی می‌شود و التماس می‌کند او را نبرند. تیفانی فرار می‌کند و پلیس دوباره او را برمی‌گرداند. فضای جنگل تاریک و ترسناک است. راهزنان به درشکه‌ی آن‌ها حمله می‌کنند و تیفانی را بیرون می‌اندازند. آن‌ها وسایل تیفانی را از کیفش بیرون می‌ریزند. درشکه‌چی فرار می‌کند و تیفانی در جنگل تنها می‌ماند. یتیم‌خانه فضای تیره و ترسناکی دارد. مدیر آنجا زنی شرور و بدجنس است که از بچه‌ها بیگاری می‌کشد. او با بچه‌ها بدرفتاری می‌کند و آن‌ها را مجبور به چیدن چغندر می‌کند تا برای خودش شیرینی درست کند. شعار او این است که بدون چغندر از محبت خبری نیست. او کلمات محبت‌آمیز را هم با لحن خشن ادا می‌کند و بچه‌ها را مجبور کرده عمه (احتمالا خاله) صدایش کنند. مدیر، درشکه‌چی را شلاق می‌زند و دو پسر را که دیر به حیاط آمده‌اند به زمین پرت می‌کند. پسرها فرار می‌کنند و در فضای تاریک جنگل تنها می‌مانند و می‌ترسند. تیفانی از فضای تاریک غار می‌ترسد. راهزنان وقتی متوجه دروغ او می‌شوند عصبانی می‌شوند و سر او داد می‌زنند. تیفانی به یتیم‌خانه برمی‌گردد. او یواشکی وارد اتاق مدیر بدجنس می‌شود که ورودی ترسناکی دارد. او از بالا به سمت مدیر کیک پرتاب می‌کند. مدیر عصبانی می‌شود و بچه‌ها را تهدید می‌کند. او تیفانی را می‌گیرد. بچه‌ها مدیر را در دیگ پخت شکر می‌اندازند و او تبدیل به کیک می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از داستانی قدیمی نوشته‌ی تامی اونگرر ساخته شده، درباره‌ی دختربچه‌ای یتیم به نام تیفانی است که قرار است به یتیم‌خانه منتقل شود، ولی سر از محل زندگی سه راهزن خطرناک درمی‌آورد. او برای این‌که به یتیم‌خانه نرود، راهزنان را قانع می‌کند که دختر یک مهاراجه‌ی ثروتمند است و اگر او را به پدرش برگردانند، می‌توانند مژدگانی خوبی دریافت کنند. راهزنان هم طمع می‌کنند و او را پیش خود نگه می‌دارند. تیفانی غار تاریک راهزنان را رنگ می‌کند و به آن‌ها خواندن یاد می‌دهد و به این ترتیب، ارتباط محبت‌آمیزی بین آن‌ها به وجود می‌آید. وقتی راهزنان متوجه دروغ تیفانی می‌شوند، او را طرد می‌کنند، ولی زود پشیمان می‌شوند و به دنبال او به یتیم‌خانه می‌روند. آن‌ها با کمک هم و با همکاری بچه‌های یتیم‌خانه، مدیر بدجنس آنجا را از بین می‌برند. فیلم نشان می‌دهد که گذشته‌ی تلخ آدم‌ها می‌تواند باعث رفتارهای اشتباه در آن‌ها شود و دریافت محبت به آن‌ها کمک می‌کند تا بخش‌های خوب وجودشان بروز پیدا کند.
  موقعیت‌های ترسناک فیلم زیادند. تیفانی یتیم است و قرار است با زور به یتیم‌خانه منتقل شود. یتیم‌خانه جای ترسناکی است که مدیری شرور و بدجنس دارد که از بچه‌ها کار می‌کشد و با آن‌ها بدرفتاری می‌کند. بچه‌ها همیشه در ترس و نگرانی‌اند و از وضعیت زندگی‌شان ناراضی‌اند. راهزنان هم در اولین صحنه‌ها افرادی ترسناک به نظر می‌رسند. آن‌ها درشکه‌ها را خفت می‌کنند و اموال مردم را می‌دزدند. وقتی راهزنان متوجه دروغ تیفانی می‌شوند، سر او داد می‌زنند و تیفانی مجبور می‌شود از پیش آن‌ها به یتیم‌خانه برود. همه‌ی این موضوعات می‌توانند برای کودکان، خیلی ترسناک و آزاردهنده باشند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سه برادر راهزن با ترساندن مسافران، درشکه‌های آن‌ها را متوقف می‌کنند و اموالشان را می‌دزدند. آن‌ها در یکی از سرقت‌هایشان دختربچه‌ی یتیمی به نام تیفانی را پیدا می‌کنند که سوار بر درشکه، در حال انتقال به یتیم‌خانه است. تیفانی که نمی‌خواهد به یتیم‌خانه برود، به دروغ به راهزنان می‌گوید که دختر یک مهاراجه است و پدرش در ازای پیدا کردن او، به راهزنان طلا و جواهر می‌دهد. راهزنان حرف او را باور می‌کنند و او را به مخفی‌گاه خود می‌برند ولی وقتی آگهی گم شدن او را در جنگل می‌بینند، متوجه می‌شوند به آن‌ها دروغ گفته است. تیفانی با خجالت، مخفی‌گاه‌ آن‌ها را ترک می‌کند و به یتیم‌خانه می‌رود. او در آنجا به بچه‌ها کمک می‌کند تا از شر مدیر شرور یتیم‌خانه خلاص شوند. راهزنان هم که دلشان پیش تیفانی است، به آنجا می‌روند و با خریدن ساختمان یتیم‌خانه از دولت، زندگی مستقل و خوبی را در کنار بچه‌ها شروع می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ چه موضوعاتی در فیلم برایتان ترسناک بود؟ اگر شما جای نویسنده‌ی داستان بودید، آن را چگونه به پایان می‌رساندید؟
  به نظرتان چرا مدیر یتیم‌خانه این‌قدر بدجنس بود ؟ می‌توانید تصور کنید آدمی به بدی مدیر هم خوبی‌هایی درونش داشته باشد؟ در این صورت، با انداختن او در دیگ موافق‌اید؟
  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد بین تیفانی و راهزنان رابطه‌ی محبت‌آمیزی به وجود بیاید؟ می‌توانید تصور کنید همچین اتفاقی بین بچه‌های یتیم‌خانه و مدیر هم بیفتد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Hayo Freitag
  مدت زمان ۷۵
  کشور سازنده آمریکا، آلمان
  استودیو Animation X Gesellschaft zur Produktion von Animationsfilmen mbH، Animation X، Medienfonds GFP، The Weinstein Company، X-Filme Creative Pool
  بازیگران بلا بی.، چارلی هوبنر، یواخیم کرول
  سال انتشار ۲۰۰۷